Revopsire Pe Casco OMNIASIG

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revopsire Pe Casco OMNIASIG

    Buna baieti, vreau sa imi revopsesc masina pe casco la omiasig, am fost azi, inspectorul respectiv mi-a dat hartia cu care trebuie sa ma duc la service, pana aici toate bune si frumoase dar m-a trimis la alt inspector in cealalta parte a orasului sa vad daca imi da acceptul de plata. Respectivul se uita mai ciudat la foaie, se ita la mine apoi la foaie si zice mergeti la service. Am plecat la service, devizul este de 12000 lei dar mi-e cam frica sa nu imi refuze omniasig plata ca "m-am scos" , 12000 lei nu am de unde sa ii dau.

    Acum ce ma intereseaza, poate unii dintre voi stiu:
    1 : pot sa ma duc cu devizul la omniasig sa cer acceptul de plata si apoi sa duc masina in service?
    2 : exista oare vreo lege data de CSA prin care sa ii oblice sa imi dea acceptul de plata inainte de reparatie?

    Sper sa ma sfatuiti ca tare sunt in dubii si nu cred ca voi duce masina fara acceptul lor inainte de intrarea in srevice.
    http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

  • #2
    Pai acuma depinde din ce motiv vrei sa iti vopsesti masina pe CASCO. Daca ti s-a nazarit tie asa, trebuie sa ai un motiv bun de poveste, pentru a-ti repara asa zisa "dauna". Daca spui ca ai gasit-o in parcare zgariata, va intra la cap. Vandalism (vezi sa nu ai franchiza de 100 Euro). Se poate cere o expertiza auto,din partea asiguratorului, o ancheta,si din partea politistilor......ceva mai multe declaratii probabil.

    Oricum, ca idee, pe baza acelui deviz, poti cere de la asigurator banii cash inainte de a intra masina in service. Din cate stiu eu, cei de la Omniasig au platit intotdeauna.

    A, sa nu uit, daca ai rate la masina si CASCO...sa le ai platite la timp.... stiu ca fac mofturi la asa ceva,cand e vb de polita CAsco.


    PS: numai un inspector te poate invata cum sa procedezi cel mai bine......totul depinde de cum 'ii pui' intrebarea.
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

    Comment


    • #3
      deci ideea este ca eu am deja foaia cu care ma duc la service pe care scrie revopsire 100%, sunt facute pozele, a zis ca e ok, o vopsesc pentru multiplele zgarieturi de pe masina, insa vreau sa cer acceptul de plata inainte sa bag masina in service nu sa ma trezesc ca dupa ce e vopsita sa o mai tin o luna pana imi dau accepul de plata, cu ratele sunt la zii nu e nici o problema din punctul asta de vedere
      http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

      Comment


      • #4
        Atunci da-i drumul la treaba......Pana acum,nu am auzit sa nu semneze astia de la omniasig,mai ales polita de casco....Din moment ce au autorizat reparatia,nu ai de ce te teme. Conform legii, au pana la maxim 2 saptamni termen de semnare devizul final de reparatie. Dar cum ziceam, nu am intalnit refuzuri pe CASCO pana acuma.
        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

        Comment


        • #5
          ok am inteles, multam cristi!!

          daca mai sunt pareri le astept aici!!
          ms
          http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

          Comment


          • #6
            Daca ti au aceptat devizul pe 12.000 lei atat vor plati,de obicei afli inainte sa faci orice reparatie daca acepta devizul de service,altfel iti spuneau ca ei nu suporta nimic sau doar 7000 saul alte combinatii.

            Comment


            • #7
              si eu tot la OMNIASIG am.pana acum am avut 2 evenimente.au platit fara comentarii dar verifica mai bine sa nu te trezesti ca scoti bani din buzunar...

              Comment


              • #8
                alex_comisaru, de una cred ca stiu si eu
                aham......Restul e LOGAN


                http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                Comment


                • #9
                  oricum nu o sa te coste atat .... imposibil .... o vopsire integrala costa aproximativ 1000 euro .... eu abea am facut vopsirea tot pe casco
                  Interactive Design Lights & Sound <- click

                  Comment


                  • #10
                    pai si atunci cei de la service de ce au pus 12000 lei daca o vopsire costa in jur de 1000 de euro?

                    si mie mi s-a parut cam trasa de par aceasta suma si oricum nu voi baga masina la vopsire pana nu am acceptul de plata de la omniasig
                    http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

                    Comment


                    • #11
                      Pai si mie mi se parea cam mult, dar nu m-am bagat, ca in tara asta nu ma mai mira nimic. Dar totusi 4000euro e enorm pentru un revopsit, e chiar imposibil.
                      Incearca si la alte service-uri(reprezentante).
                      Spune-le ca nu vrei s-o cumperi, ci doar s-o vopsesti!
                      Last edited by Alin0007; 18 March 2010, 02:02.

                      Comment


                      • #12
                        Spune-le ca nu vrei s-o cumperi, ci doar s-o vopsesti!

                        asta e chiar tare, o sa ma duc si la alte serviceuri sa vad cum sta treaba, si mie mi se pare ENORM de mult 12000 lei, cu banii astia o fac cel putin de 2 ori
                        http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

                        Comment


                        • #13
                          Da ce te intereseaza pe tine cat costa daca plateste asiguratorul CASCO? Poate au ei (si sigur au) vreo relatie de afaceri, ma refer la Omniasig - service...

                          Comment


                          • #14
                            asa se intampla la majoritatea serviceurilor, ingroasa factura pana la refuz

                            Comment


                            • #15
                              Cand se ingroasa factura asa mult de obicei se face manevre de catre directorul regional caruia i se intoarce comision in buzunar si asta pentru ca auditul intern la omniasig nu functioneaza cum ar trebui.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google