EUROINS Nu Vrea Sa Plateasca

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EUROINS Nu Vrea Sa Plateasca

    Salut forumistilor. Am nevoie de un sfat de la cineva patit.
    Long story short: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...04&postcount=5 In februarie 2010 eram pe drum cu prioritate si am fost acrosat stanga-fata de un sofer ce avea cedeaza trecerea si am fost proiectat pe un petec de gheata fix in posteriorul unui Hyundai Accent parcat pe dreapta ceva mai incolo de intersectie. Am mers la politie, l-a scos nenea politaiu' vinovat pe nenea ce avea cedeaza trecerea, mi-a dat "docomentul" pentru a-l atasa la dosarul de reparatie. Vinovatul avea asigurarea RCA facuta la EUROINS Craiova. Am deschis dosarul de dauna la Euroins (am bagat o cafea la nenea inspectoru' ca sa n-avem probleme), si mi-am reparat masina la Redac Craiova (a durat 2 saptamani).Eu n-am CASCO.
    Daune:
    - bara fata
    - faruri
    - un proiector
    - radiatoarele (normal+ AC)
    - vopsire capota motor
    - reparare si vopsire aripa stanga-spate
    - inlocuire aripa stanga-fata
    - reparatia unei mici indoituri a unei parti metalice de langa betaria masinii, care sustinea aripa stanga-fata.
    Per total, au facut baietii de la Redac calculul si a reiesit o dauna de 10600 lei.
    Problema e ca "fusai" sunat azi de un reprezentant al Redac Craiova (probabil juristul) sa ma anunte ca cei de la Euroins n-au platit dauna nici a mea, nici a altor 9 persoane. In total datoreaza cca. juma' de miliard de lei. Prima data incepu tipu' cu ceva de genul : "N-am dori sa trebuiasca sa ne recuperam dauna de la dvs. "
    Raspuns: "Pai stai asa ma baiatule. De ce mama dracu mai exista asigurare?!?De ce sa platesc eu?!?"
    Pe urma o lasa mai moale:"Pai stiti, am reziliat contractul pe care-l aveam cu Euroins acum 2 luni,i-am actionat in judecata si am dori sa va duceti cel tarziu pana la finele saptamanii viitoare la sediul lor, sa le faceti scandal si sa ma sunati sa-mi spuneti si mie ce ati rezolvat. Ne-ati ajuta in felul asta la proces. Stati linistit, vor trebui sa plateasca, nu va trebui sa luam banii de la dvs. Dvs. sunteti asigurat, si Euroins trebuie sa platesca. Se va rezolva problema." Ma gandii:"Plm, parca as face un scandal, simt nevoia sa ma descarc. Dar sa nu-mi fac mai mult rau bagandu-ma in afacerea asta care nu ma priveste. Asta e intre Redac si Euroins." Problema e ca am specificat si in alt thread, n-am fost multumit de prestatia celor de la Redac Craiova, si parca i-as lasa cu curu-n balta. Alaturi de greseala mea de a nu holba bine ochii atunci cand mi-am luat masina de la Redac (eram utilizator nou de masina, n-avusesem de-a face cu asigurari, service-uri,etc), am facut prostia sa nu xeroxez si eu dosarul de dauna eliberat de Redac, in care specifica clar ce s-a inlocuit la masina, si costurile aferente (Cei de la Redac mi-au eliberat hartiile cu costurile detaliate si mi-au zis sa le duc la Euroins, sa le ataseze dosarului de dauna).

    Voi ce parere aveti?!? A mai fost careva in situatia mea si are vreo rezolvare? E bine sa afle si ceilalti.

  • #2
    Cum sunt asigurarile,asa sunt si service-urile.Cei de la service stiau ca au probleme cu euroins,dar totusi nu ti-au specificat nimic la inceput pentru ca ei vor bani,indiferent ca acestia vin de la asigurare sau de la tine.Daca ei ar fi zis ca au probleme cu casa aia de asigurari atunci nu reparai masina acolo si nu le convenea.
    In legatura cu asigurarea.Poti sa faci o reclamatie la CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) si avand in vedere ca ei ,in cazul tau, sunt obligati sa plateasca probabil astia vor analiza cazul,le vor da amenda sau cine stie ce le face...Daca dupa ce faci reclamatie la CSA tot nu au platit si nici nu vor sa plateasca atunci nu-ti ramane de facut decat sa ii dai in judecata ceea ce devine foarte complicat si nasol.
    De ce zic asta?In primul rand pentru ca daca ii vei da in judecata tu vei plati paguba.In al 2-lea rand pentru ca va dura.....o vesnicie.Si in al 3-lea rand in afara de banii pe care ii vei da la masina va trebui sa iti mai platesti si un avocat care te va duce undeva la 2500 de lei.
    Iti zic din proprie experienta:am CASCO,am avut un incident de vreo 8000 de lei,casco nu a vrut sa plateasca,reclamatie la CSA,dar nu s-a intamplat nimic favorabil,i-am dat in judecata.A trebuit sa scot masina din service ca aia de 5 luni stateau cu ea acolo si asteptau banii.Am platit 8000 la masina + 2500 avocat.De 1 an jumate ma judec cu ei,inca nu s-a hotarat nimic.Acum in septembrie se va discuta ceva si poate se va finaliza si cazul.

    Roaga-te ca cei de la CSA sa faca ceva si sa nu ajungi sa te judeci cu ei pentru ca vei pierde bani si mult timp.Probabil banii tii vei recupera dar dupa 2 ani.Mult noroc.
    Last edited by Pacco; 26 August 2010, 10:13.
    sigpic

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google