6 Luni Fara RCA = Radiere "automata"?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 6 Luni Fara RCA = Radiere "automata"?

    Am avut o mica discutie cu un prieten care afirma ca neplata RCA-ului, dupa 6 luni duce la radierea atomata a masinii respective.
    Dintre cei care cunosc mai bine astfel de legislatie, ce parere aveti?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

  • #2
    fals! eu la firma unde lucram am tinut pe dreapta 2 ani 2 dubitze si nu mi le-a radiat nimeni din oficiu.una am repus-o in circulatie iar pe cea de-a doua am vandut-o. urma ca cel ce o cumpara sa ii faca toate actele.

    p.s. era vb de 2 persoane juridice. dar nu cred ca in cazul persoanelor fizice sa fie altfel.
    din cate imi aduc aminte radierea se dispune in 3 cazuri: furt, remat, si inca unul pe care nu-l mai stiu. dar sigur nu din cauza neplatii rca. poti sa stai si cu itp nefacut ca tot nu ti-o radiaza.
    fara

    Comment


    • #3
      eu am circulat 5 luni fara asigurare rca, dar nu intentionat ci doar din simplul fapt ca nu am verificat actele masinii si am avut impresia ca facusem asigurarea pe 1an dar de fapt o facusem pe o jumatate de an. Spre norocul meu nu m-a oprit nimeni in acea perioada, iar cand am incheiat noua polita rca de data aceasta pe 1 an fiind nu am intampinat nici un fel de problema datorita faptului ca nu avusem o perioada (5 luni si cv) rca. Tinand cont de faptul ca i-am povestit celui care mi-a incheiat asigurarea si nu a spus decat ca am avut noroc ca nu am avut incidente nu cred ca exista vreo problema legata de radiere, cu siguranta ar fi adus vorba despre asa ceva tinand cont ca suntem si prieteni.

      Comment


      • #4
        A fost o sperietoare,acum ceva vreme,cand s-au trimis si ceva scrisori la cei in cauza,nu cred ca au un temei legal sa radieze o masina daca nu are RCA sau ITP.Politia are un program,dupa numarul de inmatriculare,poate afla daca respectivul vehicul sau autovehicul are ITP sau RCA,se lucreaza si pentru taxa de drum.Primesc datele de la RAR si companiile de asigurari.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #5
          2 ani de zile Dacia veche fara RCA si ITP, radierea am facuto eu pe baza rematului
          Logan by Renault Pure Blood
          Nothing beats Low Cost

          Comment


          • #6
            si daca doamne fereste pleci 7 luni din tara. si masina o ti in garaj... te trezesti cu ea radiata??? alta distractie la inmatriculare???
            fara

            Comment


            • #7
              nu va radiaza nimeni masina dar daca va prinde politia va arde la buzunar si mai ramai si fara talon si placute de inmatriculare
              deci cine are curaj succes

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google