Accident Usor, As Dori Un Raspuns

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Usor, As Dori Un Raspuns

    Buna seara,
    As dori o parere, sora mea detine o masina Dacia pe care o conducem amandoi. Azi in parcare la facultate dadea cu spatele si a lovit usor o masina care venea in spatele ei. Masina respectiva are numarul indoit din cate am inteles de la sora mea. Masina surorii mele n-are nimic. S-au dat jos amandoua au vazut ca nu este grav si au plecat. Asta a fost pe la ora 13. La ora 19.30 m-am dus la masina sa plec la munca, m-am suit in masina, cand un om imi bate in geam si imi da un telefon sa vorbesc cu cineva de la capatul celalalt. Un barbat a inceput sa-mi tipe ca se duce la politie sa reclame accidentul ca el are bara sparta. Eu l-am intrebat primul lucru de unde aflat adresa si numele si unde aveam parcata masina. E posibil ca politia sa dezvaluie asa repede proprietarul unei masini si unde sta?
    A inceput cu amenintari ca se duce sa o reclame pe sora mea ca a fugit de la locul accidentului. A ramas sa ne intalnim maine. Imi puteti raspunde la intrebarea cu dezvaluirea identitatii? Cum trebuie sa procedeze sora mea?

  • #2
    Da, daca spui culoarea, marca, si o parte din numaul de inmatriculare al masinii ce te-a lovit, iar descriera facuta de tine se potriveste cu datele din baza de date a politiei, vei primii pe loc numarul de inmatriculare al autovehicului, si adresa posesorului acestuia.
    In acest caz ea trebuie sa se prezinte in max 24 de ore (parca) la politie si sa declare accidentul, sa spuna cine a condus cealalta masina si cum arata persoana , inclusiv cum s-au inteles, daca a obtinut numarul masinii sigur a facut reclamatie cu fuga de la locul acidentului. Indicat este sa discutati si cu omu si sa faceti pe cale amiabila daca intradevar i s-a fisurat bara.
    Acidentul trebuie declarat ca fiind pe un drum nu in parcare, si ca a dat cu spatele si l-a lovit usor, masinile fiind una in spatele celeilalte, nu ca a iesit cu spatele din parcare si l-a lovit (in acest caz risca suspendarea permisului). Daca ai nr celui care te-a sunat, il suni si discutati, va intelegeti , treceti pe la politie sa se stie ca v-ati inteles, apoi la rca pe cale amiabila

    Comment


    • #3
      Originally posted by LucianVister View Post
      ... S-au dat jos amandoua au vazut ca nu este grav si au plecat...
      Pai si atunci "cealalta" de ce s-a dus acasa sa o parasca pe sora ta, daca s-au inteles amandoua? Sora ta are vreun martor la intreaga scena?

      @VIOREL JIJI: si daca declara ca a fost pe drum, cealalta se alege cu amenda si permis suspendat pentru nerespectarea distantei.

      Nicicum nu e bine. Fa cumva, intalneste-te cu omul cel suparat si rezolvati-o amiabil, dar CU MARTORI, ca sa nu ai belele mai tarziu. Iar daca nu au trecut 24 de ore, mergeti la politie, declarati incidentul, ca o sa-l rezolvati amiabil si... asta e. Daca insa a trecut timpul, sigur ramane sora ta fara permis, iar amenda e aspra rau.
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #4
        nu va ramane fara permis daca masina sunt una in spatele celeilalte: nu e lovire puternica, e fata a uitat sa bage in viteza si s-a dus masina inapoi, asta este, s-au i s-a oprit motorul si a dat inpoi. O sa ii dea 2 puncte max 4 e ca si cum nu ai respectat distantza regulamentara, se mai intampla.
        Legea spune ca se ia permisul doar la iesirea cu spatele din parcare daca provoci un accident. Dupa 24 de ore poate venii cu politistul la usa, da va trebuii sa dovedeasca ca ea l-a lovit, sa aiba martori, politia va lua declaratii si va face dosar. Apoi dosarul se va judeca daca nu se recunoaste vinovatia.
        Daca se declara ca fiind in parcare anumite firme de rca fac fente si nu platesc asigurarea si nu e k sa o platesti din buzunar.
        CEL MAI BINE E SA VA INTELEGETI MAI REPDE CU OMU, TRECETI PE LA POLITIE DACA ACESTA A FOST PE ACOLO, SI SPECIFICATI CA V-ATI INTELES.

        Comment


        • #5
          @ Lucian,daca imi permiti o sugestie,trebuie sa va intalniti toti ,inclusiv fetele sa faceti cumva o reconstituire cat mai apropiata de realitate legata de pozitia masinilor in momentul impactului,spun asta deoarece 1.este aproape imposibil sa nu ai si tu un mic semn pe bara. 2.e posibil ca acel proprietar sa fie de rea credinta,iar bara lui sa fi fost sparta mai de mult ,iar acum a gasit ogazia buna pentru repararea ei. 3.poti argumenta faptul ca fetele,in prealabil au acceptat situatia nefericita fara pretentii materiale. 4.poti demonstra prin simpla prezenta ca tu esti,sau ma rog,sora ta,o persoana care isi asuma raspunderea pentru cele intamplate.
          p.s. asteptam vesti.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google