Reparatie Casco

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cred ca nu ai inteles; nu e vorba ca nu se repara, dar pe rand; un dosar se face in urma unui eveniment care s-a produs intr-o zi nu pe parcursul unei perioade. Nu merge sa invoci daune care nu au legatura una cu alta; unde ai vazut tu sa lovesti masina in ambele usi, capota , bara pragurile? Doar in urma unui accident si atunci e cu totul alta discutie, sunt alte implicatii.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #62
      Bine "IancuMIC" ...am glumit atunci cand am zis ca " ma sperii de daunelele prea mari "

      Da.Trebuie reparat pe rand ,putin cate putin.....asa cum am platit si eu Casco timp de 4 ani si ceva.....putin cate putin....

      merci
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • #63
        Eu am trecut prin asa ceva de aceea iti spun; si eu am vrut sa-mi fac pe Casco reparatii la usile din fata stanga- dreapta, lovite de soferi neatenti care deschid usile cand parcheaza prea aproape si nu s-a putut face pe o singura reparatie.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #64
          Se considera evenimente diferite, deci dosare diferite. Nu ti se pot lovi simultan si portiera din dreapta si aia din stanga. Daca sunt 2 pe o parte, mai merge.
          Dar, poti deschide 2 dosare simultan. Si daca ai fransiza, ai pus-o, ca o platesti de 2 ori.

          Comment


          • #65
            N am franciza.....

            Pana acum am mai reparat masina de cateva ori pe casco...

            Prima reparatie pe "bune" a fost acum 2 ani cand chiar mi am gasit masina tandari, lovita pe trotuar in partea drepta ...aripa + usa+far+ radiator, parbriz etc etc

            Dupa ce am sunat la 112 si a venit politia au tras concluzia ca : o caruta mi a lovit masina.....autor necunoscut...
            Nedumerit de puterea cu care a lovit o "caruta" masina mea ....lovitura de a facut-o tandari ...am inceput propria ancheta

            Dupa ce au plecat "profesionisti de la rutiera " am descoperit pe langa masina mea capacul de roti de la o Dacia 1300 ,bucati de far etc etc....

            Am gasit si autorul un baietas de 16 ani ,fara permis , si vecin la cateva case....

            Evident ca nu l am denuntat la Politie dar ....ca intamplarea sa fie si mai tare ....am mers cu el la Dacia-service sa fac o constatare pentru a repara masina ...baiatul si parinti acestuia fiind de acord sa plateasca daunele.....
            la service baieti au tras concluzia ca reparatia costa 4000 lei.....

            Baiatul de la service care mi a deschis capota fata a masini si a facut constatarea daunelor a uitat sa o si inchida ....si ....lasata deschisa capota mi a sarit in parbriz in timpul mersului ....luat pe neasteptate la 80 km/h in timpul unei depasiri ,am evitat un camion la mustata si am intrat in sant.....

            Am mers din nou la acelasi service cu masina "zdrente" ...am facut un scandal urias.....

            Cei de la service ziceau ca nu ei sunt de vina .....dupa ce am sunat din nou la politie si la vocea clientului a venit un echipaj rutier care a solicitat imaginile de pe camerele video ale unitati ....si....surpriza ....aveam dreptate.....

            Dupa aceasta intamplare am tras concluzia ca nimic nu conteaza mai mult in viata decat omenia......

            Reparatia masini a urcat la 12000 lei....

            Patronul service-ului vroia ca plata reparatiei sa o faca angajatul care a facut constatarea in unitate ....si a uitat capota deschisa...celalalt baiat de 16 ani si familia acestuia nu aveau bani pentru partea lor de reparatie ...asa ca am facut reparatia pe casco.....zicandu-i inspectorului de daune ca am uitat eu capota deschisa si am intrat in pom cu masina.....

            Acum 2 oameni pe care iam iertat imi poarta respectul si niciodata nu uita la randul lor sa ma ajute...cu ce pot ...daca le solicit sprijinul....
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • #66
              Prea scumpe astfel de gesturi; de obicei se ragasesc in suma pentru reanoirea politei pe anul urmator, plus ca ai o referinta proasta pentru celelalte firme de asigurari, care folosesc, de obicei, o baza de date comuna.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #67
                abia asteapta sa-ti faca un casco , crezi ca ii intereseaza daca ai avut daune sau nu ...
                profita cat pot ca niste nesimtiti de pe urma RCAului ,la unele masini un RCA a ajuns sa fie mai scump decat casco,ca doar e obligatoriu.
                Nu stiu daca ati observat , de cand s-a introdus porcaria asta de bonus malus , de la an la an chiar daca esti pe bonus , tot nu ai RCA mai mic ca anii trecuti, la aceeasi firma de asigurari,deci daca esti pe malus platesti oricum mult mai mult ,daca esti pe bonus tot platesti mai mult si atunci unde e avantajul ca esti pe bonus ?Avantajul e doar al lor,cand esti pe malus ca te rupe la pret,iar pe bonus oricum platesti cu cativa zeci de lei mai mult ca inainte.Urmeaza sa se faca intelegeri intre ei ca si la pretul benzinei , si atunci o sa avem RCAuri dictate de ei la diferente de 2-3 lei intre firme.
                Last edited by Cristi_Xp; 8 February 2012, 13:08.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #68
                  Dupa 100 de ani de bonus, cred ca numai platesti nimic.

                  CSA vegheaza la linistea firmelor de asigurari.

                  Comment


                  • #69
                    Daca stam sa analizam ca la un RCA la logan platim 1000 lei anual fara sa reparam nimic la masina tip de zeci de ani....
                    Sunt gata sa platesc in plus asigurarea Casco dar nu i voi ierta cu nimic....nici macar cu o zgarietura...de aia platesc 362 euro/an
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • #70
                      1000 lei platesti daca esti pe firma , sau daca nu te-ai documentat inainte sa faci RCA si pe la alte firme . In general un pret corect e undeva la 300 lei ... De ex am facut pentru un prieten la Alliantz, logan 1.5 , peste 30 ani pe 12 luni 331 lei,bineinteles euroins si carpatica erau la 295 lei ... dar pt 30 lei nu cred ca merita sa te incurci cu ei.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #71
                        ai perfecta dreptate cristi....dar...la leasing nu poti sa faci asigurarea unde vrei tu.....nici rca-ul nici casco....
                        in cazul meu firma de leasing imi face asigurarea si mi -o trimite prin posta.

                        Bineinteles ca sunt niste marlani si la pretul ei iti adauga si tva.....

                        In vara scap de leasing...dar pana atunci vreau sa fac masina boboc pe casco.....
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • #72
                          in caz de leasing , asta e
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #73
                            totusi la unele firme de asig. functioneaza bonus malus la grupama am facut ieri asig de raspundere civila pt. al 3-lea an fara sa o folosesc vreodata si daca anul trecut am dat 320 jei acum am dat 241 lei casco am tot la ei si l-am folosit de 2 ori in 5 ani total reparatii 8200 lei si nu am avut deloc probleme cu decontarile

                            Comment


                            • #74
                              Un fel de fata morgana, cu bonus malus asta la asigurari; uite bonusu, nu e bonusu.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google