Roata De Rezerva Furata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roata De Rezerva Furata

    Salut,

    Postez si eu o supararea.
    Astazi ma urc frumos in masina si o scot la o tura. La prima frana se aude un zgomot ciudat din portbagaj, opresc si hopa ... undei roooata?

    Masina sta parcata pe Bld Mircea Voda unpic dupa Camera de Comert spre statia de metrou Timpuri Noi.

    Ciudat este ca nu are absolut nici o urma de spargere, nimic ..


    Ati mai auzit de asa ceva ? Cum au reusit sa deschida portbagajul fara nici o urma ?


    Precizez ca masina este din 2006 fara buton pe portbagaj si roata era noua, 0 km

  • #2
    Si mie mi s-a intamplat acum cateva luni bune. Al meu e 2007 cu buton la portbagaj. La cele ca ale tale si la ph2 se deschide f usor portbagajul. La ale mele din ce am auzit nu se deschide asa usor, dar mie mi-au deschis usa din dreapta au deblocat portbagajul de la butonul de pe bord si asta e .

    Ia-ti o alarma, cam asta e tot ce poti face. Sau daca iti pui mintea, poti astupa toate gaurile pt chei, cativa au facut treaba asta. Se fura in draci roti de rezerva in special la ph2 ca se deschid usor si au garantia ca sunt nerulate rotile fiind masina mai noua.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • #3
      Alarma ii pun cat de repede, ca avem in plan.
      Dar ceea ce ma framanta pe mine e cum au reusit sa deschida fara sa strice nimic, deschidere din interior nu am, nici pe cheie..nimic

      Am ramas blocat cand nu am vazut roata si absolut nici un semn de furt !
      Ma bucur macar ca mi-au lasat cricul si cheita care blocheaza roata

      Comment


      • #4
        Eu nici macar nu o mai incui daca este vorba asa, @antiku, mai merge sa deschizi portbagajul cu cheia?

        Comment


        • #5
          Eu zic sa zici mersi ca nu ti-au belit butucul de la portbagaj ).
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • #6
            Asta este tara in care traim! Daca faci un sondaj de opinie 3-4/5 Logan-uri sunt sparte de hoti. Ca sa dormi linistit cat de cat noaptea pune o alarma buna, nu te zgarci la pret. Nu tot timpul un pret mic inseamna o afacere buna! O noapte placuta tuturor!
            sigpic
            Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

            Comment


            • #7
              Eu am fost mai "taran" si am legat roata cu lacat+un cablu de otel care se prinde de grinda din spatele banchetei...

              Asta e ... macar sa stea roata la locul ei.Si am si alarma .

              Comment


              • #8
                Si la a mea din 2005 au incercat sa fure cred caci butucul,interiorul lui mai exact e stricat.Cred ca s-au speriat de ceva,cineva de nu au terminat treaba.acum deschid portbagajul din telecomanda.
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #9
                  Ideea e ca butucul e intact, se deschide normal cu cheia.

                  Concluzia mea este:
                  1. alarma cu perimetru si daca pot pune 3 goarne sa tipe sa trezeasca tot cartierul
                  2. Scot butucul, si acoper gaura dar avand in vedere ca nici nu l-au atins ar fi pointless
                  3. Rezolvare stil vechi un lant trainic + lacat ca la berlina

                  Comment


                  • #10
                    solutia la care am apelat eu este lantul si lacatul. am ph2 cu alarma, dar la ce am auzit in ultimu timp despre cat de mult se fura ma facut sa iau decizia asta.
                    Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                    Comment


                    • #11
                      Salut. Si mie mi-au sparto doar ca am avut marele noroc sa numi fure roata de rezerva. Iar acum ca sa ma asigur am apelat la:
                      Alarma pe masina.
                      Roata de rezerva scoasa din masina, cat sunt in oras. O iau cu mine numai cand plec in afara orasului.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by antiku View Post
                        Alarma ii pun cat de repede, ca avem in plan.
                        Dar ceea ce ma framanta pe mine e cum au reusit sa deschida fara sa strice nimic, deschidere din interior nu am, nici pe cheie..nimic

                        Am ramas blocat cand nu am vazut roata si absolut nici un semn de furt !
                        Ma bucur macar ca mi-au lasat cricul si cheita care blocheaza roata
                        o sa fii uimit cat de usor se deschide porbagajul la modelul doar cu iala ...in 3 secunde e gata probagaju...mi-a aratat un politist tot la fel dupa ce mi-a spart si mie masina
                        low....&.....slow

                        Comment


                        • #13
                          Eu am pus butuc fals, sper sa fie buna solutia asta.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            am lasat incuietoarea si am scos doar tija din interior chiar a 2 a zi dupa ce am citit aici!
                            oricum vremurile sunt tot mai "aprige" (tata a fost talharit in mijlocul zilei cu jandarmii de fata)!

                            Comment


                            • #15
                              Din pacate se pare ca acum se fura in draci roti de rezerva din portbagaj. Se intampla in zona Diham si Costin Georgian. Am auzit chiar de roti furate si masina lasata pe butuci. Ce tara de gainari.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google