Neacordare Prioritate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Neacordare Prioritate

    Salutare

    astazi am facut si eu un accident cu golanul meu. Am lovit pe o alta masina care avea prioritate (in fata semnului de cedeaza trecerea era un pom si am vazut tarziu semnul). TIpul s-a dat jos din masina pe picioarele lui si s-a plans ca il doare gatul (lucru foarte probabil) insa nu cred ca are nimic grav din moment ce s-a dat jos din masina inaintea mea si pe picioarele lui iar eu aveam cam 40 km/h cand am intrat in el. Am incercat sa discut cu el insa el era foarte nervos si m-a trimis la plimbare iar eu n-am insistat. A venit ambulanta, i-a pus colier pentru gat si l-a dus la spital unde a ramas internat. Politia a venit, a facut masuratori, am dat declaratie. Eu sunt vinovat.

    Intrebarea este: ce risc eu acum? Sfaturi?

    LE amandoi avem asigurari la Allianz, eu am si Casco la ei.
    Last edited by Bodanel; 17 March 2012, 22:21.

  • #2
    In functie de diagnostic, zile de spitalizare (daca e cazul), risti vatamare corporala din culpa, adica s-ar putea sa despagubesti victima.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      imi pare rau de accident ... pai cred ca omul nu va sta internat nici macar o zi in spital, deci la vatamare din culpa nu cred ca intrii ... cel mai probabil suspendarea permisului, si trebuie sa iti rezolvi masina pe buzunarul tau daca nu ai casco... cam atat zic eu... sa vedem ce zic ceilalti colegi
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • #4
        Pai si atunci de ce mai am asigurare daca nu platesc ei ? Nu critic raspunsul tau insa vreau si eu sa inteleg.

        Comment


        • #5
          mai mult ca sigur v-a trebui sa dai despagubiri,adio carnet pt o perioada de timp si o amenda altceva nu o sa patesti...
          MY CLA

          Comment


          • #6
            Ma refer la victima, nu la masina. Ala poate sa te dea in judecata si sa-ti ceara despagubiri, depinde cum va decurge urmatoarea perioada.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              pai asigurarea trebuie sa i-o dai celui pe care l-ai lovit... eu ziceam ca masina ta ti-o rezolvi pe buzunarul tau.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • #8
                ai casco??? masina in ce stare e??? cel mai costisitor este daca te da in judecata ii mult de umblat si poate sa iti ceara multi bani!!!
                MY CLA

                Comment


                • #9
                  ce despagubire pe buzunarul lui daca omu a zis clar ca are casco....

                  Comment


                  • #10
                    iti spun din propria experienta. problemele apar daca ingrijirile lui depasesc 10 zile .. asta inseamna Dosar penal pentru vatamare corporala din culpa, daca ajungi la judecata se poate sa iti anuleze permisul pentru 1 an. Partea cu despagubirea daca esti asigurat nu iti fa probleme, asigurarea acopera si partea cu victime.

                    Recomandare - daca ingrijirile lui depasesc 10 zile si el face plangere penala impotriva ta - cauta-ti un avocat bun.

                    eu din 5 mai 2011 ma tot judec pe o chestie asemanatoare.

                    Comment


                    • #11
                      nu a zis clar, cand am postat eu nu scria, nu sari, vezi ca e L.E ...
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • #12
                        Masinile nu sunt lovite chiar tare. Ma intereseaza mai mult partea cu victima. Am casco si RCA valabile, se ocupa ei de masini.

                        @Bobykremer

                        Daca mai poti impartasi ceva ti-as fi recunoscator.

                        Nu sunt absurd, e vina mea dar nici nu vreau ca celalalt sa vina cu cereri aberant (au fost destule cazuri pe la noi).

                        Comment


                        • #13
                          cand am citit eu nu scria nimic de CASCO!!! acum am vazut... Eu totusi cred ca o sa se rezolve destul de usor...mai mult ca sigur maine o sa fie externat daca zici ca nu e nimic grav...
                          MY CLA

                          Comment


                          • #14
                            daca ai zic ca a iesit pe picioarele lui si ca il durea gatul inseamna ca nu are mare lucru, probabil din cauza impactului si a faptului ca nu stia ce se intampla i sa smucit gatul putin , si probabil cei de la spital il tin peste noapte pentru investigatii suplimentare, problema e alta , sa nu il treaca gandu sa dea niste banuti la un doctor sa il tina mai mult decat e nevoie ca apoi sa te dea in judecata, sper sa rezolvi problema si celalalt sa nu fie un "comunist" ca altfel iti va face probleme

                            Comment


                            • #15
                              in momentul in care la locul accidentului exista victima din star este si dosar penal, care in urma declalatilor si celor constatate la locul accidentului plus ce aduce victima de la medicul legist ( daca depaseste 10 zile). victima poate sa faca plangere penala impotriva ta

                              nu are importanta daca a iesit sa nu pe picioarele lui importanta are leziunea de la gat.

                              cel cu care am eu probleme - a dat cu capul de parbriz ca nu purta centura si-a spart arcada. sa dat jos din masina si a inceput sa fuga dupa mine sa ma bata . a venit salvarea la dus la spital lau cusut si ia dat drumul acasa dupa 1 luma a adus o voaie de la medicul legist cu ingrijiri medicale intre 12 - 14 zile ( pentru o arcada sparta).
                              si de atunci a inceput distractia

                              Politia ti-a retinult permisul???
                              Last edited by Bobykremer; 17 March 2012, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google