Si Totusi S-a Intamplat !M-a Lovit O Masina De BG !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si Totusi S-a Intamplat !M-a Lovit O Masina De BG !

    Astazi am avut nefericirea de a fi lovit din spate de o masina inmatriculata in BG cu sofer roman.

    La o trecere de pietoni am oprit pentru a acorda prioritate celor ce tranversau strada si un BMW ( o tinichea din 1990 ) m-a lovit violent din spate.Norocul pietonilor a fost acela ca deja trecusera strada si eram pe punctul de-a ma pune in miscare ....k altfel se lasa cu victime 100%...masina mea a fost proiectata in fata aproximativ 30 m intr-un gard...

    Avariile la masina mea sunt f serioase :

    Capota fata indoita
    Parbriz spart
    Bara fata indoita
    Far dr. spart
    Bara Spate distrusa
    Usa spate distrusa (mcv)
    usa dr.spate indoita
    prag dr infundat
    carlig spate indoit (distrus)

    Cred ca avariile ar fi fost si mai mari daca nu aveam montat in spate carlig de remorcare care a preluat in totalitate socul impactului.....

    BMW-ul idiotului arata ca si cum la tamponat un TIR....practic fata masini nu mai exista !

    Problema mea este cum rezolv reparatia masini mele . Tipul cu BMW-ul sustine sus si tare ca nu are bani de reparatie si ca are asigurare RCA de BG valabila.... si asa .....vrea sa scape de reparatie masini mele !

    Nu stiu unde si cine se ocupa de acesta asigurari de BG si nu am chef sa stau luni de zile cu masina prin service pana platesc BG !

    Am si asigurare Casco la masina. Ce ma sfatuiti sa fac ?
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

  • #2
    repari pe casco si dupa aia scot ei banii de la bulgari sau de la jmecheru cu bemveu

    Comment


    • #3
      trebuia sa chemi politia....asa in caz ca nu ai facut-o...daca totusi ai casco foloseste-l...
      MY CLA

      Comment


      • #4
        Adevarul este ca aceste specimene (coca) de BG sunt periculoase.
        Poti face masina pe CASCO si daca nu ma insel cei de la CASCO vor recupea banutii de la firma din BG, pe scurt ii va da in judecata ca sa recupereze banii, dar tu nu mai ai nici o treaba cum recupereaza ei banutii.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          În 48 de ore declari accidentul la poliție și-l lași pe idiot făcă carnet și cu o amendă sănătoasă (că mașină oricum nu mai are). Fă-o pe CASCO, cu regres pe asigurarea idiotului și se descurcă ei mai departe, dar ai grijă la ce scrie în contractul tău: cu / fără franșiză, cât e franșiza și cu cât ar crește prima la CASCO...
          Oricum, multă baftă și ține-ne și pe noi la curent.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            Fransiza nu cred ca are mai mult de 100 euro, si faptul ca a avut incident pe CASCO nu inseamna mult la urmatoarea reasigurare.

            La mine nu mi-a mai facut reduecrea de 3 euro pt ca am avut incident.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              Corectie doar 24 ore pt declaratia la politie deci maine dimineata la sediul capetelor de creta

              Comment


              • #8
                In Constanta stiu ca exista un birou special creat pentru cei care au suferit accidente cu o masina "bulgareasca" , am inteles ca ei s-ar ocupa de toate demersurile in ceea ce priveste decontarea cheltuielilor pe reparatii.

                Comment


                • #9
                  Imi pare foarte rau sa aud asta,bine macar ca ai casco si nu ai patit nimic.Am avut ocazia sa-mi arunc ochii pe o asig dasta de BG reala dar singurul incovenient era ca asiguratorul avea sediul la Bucuresti deci cel mai bine e sa-ti folosesti asig casco cu regres ....si trebuia sa chemi politia ,sa ramana pieton mult timp
                  Vorba este de argint iar tacerea de aur.

                  Comment


                  • #10
                    @adonis33, platesti CASCO tocmai pentru a te feri de batai de cap... fa-ti masina pe CASCO cu regres si nu mai da idei creierelor si asa prea incinse de pe forum. Nu o sa obtii alte idei viabile, ci doar frustrari care nu-ti vor fi de nici un folos.

                    Comment


                    • #11
                      Nu o sa obtii alte idei viabile, ci doar frustrari care nu-ti vor fi de nici un folos.

                      Sa speram ca ala cu bemveu' nu da si peste vasile78, de vreme ramane cu permisul.
                      N-ati inteles ca orice zi cat un bou de asta cu coaja de BMW pe Bulgarica sta fara permis, e o zi in care ceilalti participanti la trafic sunt un pic mai in siguranta?

                      Chiar ieri era unul la mine pe bulevard cu o coaja de bmw si a calcat-o sa impresioneze o pitipoanca smacuita, se auzea o toba sport, viata nu alta.
                      Va dati seama ce frane avea asta cu accidentul? (sau mai zis n-avea)

                      @adonis, mergi pe CASCO, eu unul n-am auzit in viata mea pe cineva care sa-si fi reparat masina pe o asigurare bulgareasca.
                      Last edited by mr.K; 7 May 2012, 10:45.

                      Comment


                      • #12
                        @mr.K cred ca am o luna de cand mi-am scos masina din service, nu mi-a dat prioritate un "handicapat" (nu as vrea totusi sa jignesc persoanele cu handicap) si mi-a facut masina praf. Avea RCA la Euroins deci am ales sa-mi fac masina pe CASCO cu regres, vrei sa stii cat m-au ajutat zecile de pagini de pe forum cu discutii despre care-i cel mai prost asigurator RCA? Deloc, orice asigurator avea ala eu tot pe Casco o faceam. Ca sa revenim la cazul de mai sus, discutiile sunt degeaba, o sa-si dea toti cate o parere subiectiva si o sa-i injure pe aia cu numere de BG si... cam atat, pagubitul tot pe CASCO repara masina.

                        Chiar ieri era unul la mine pe bulevard cu o coaja de bmw si a calcat-o sa impresioneze o pitipoanca smacuita, se auzea o toba sport, viata nu alta.
                        Lasa ca si printre noi sunt destui care si-au spart tobele ca sa sune "sport"
                        Last edited by vasile78; 7 May 2012, 11:26.

                        Comment


                        • #13
                          Daca cel ce te-a lovit avea RCA la Alianz sa zicem si tu aveai CASCO cu fransiza de 150 de euro, cred ca acceptai totusi sa-ti repari masina pe RCA si nu pe CASCO. Eu cel putin, asa as fi facut in cazul ipotetic, prezentat de mine.
                          Din pacate EUROINS si Carpatica, inca exista.
                          Dar referitor la RCA de Bulgaria, din punctul meu de vedere Bulgaria e o tara a lumii a 4-a, Romania fiind o tara din lumea a 3-a.

                          Comment


                          • #14
                            Dar referitor la RCA de Bulgaria, din punctul meu de vedere Bulgaria e o tara a lumii a 4-a, Romania fiind o tara din lumea a 3-a.
                            Foarte corect, ar fi binevenita limitarea circulatiei masinilor cu numere de BG cu toate ca este imposibil si ei sunt in UE. Macar sa-i oblige sa-si faca asigurare in Romania, mai ai o sansa sa iei pe cineva de par.

                            Comment


                            • #15
                              Daca ai CASCO o repari pe casco si nu te doare capul,de recuperarea pagubelor se ocupa ei. Pentru cei care o patesc si nu au CASCO, unchiul Google a gasit asta:

                              Procedura de urmat dupa un accident cu o masina din Bulgaria

                              Dupa producerea accidentului, puteti alege sa incheiati o constatare amiabila sau sa declarati accidentul la Politie si sa obtineti un proces-verbal.

                              Apoi, avand datele politei RCA (Cartea Verde) a conducatorului autovehicului inmatriculat in Bulgaria trebuie sa verificati pe siteul BAAR care este corespondentul asiguratorului bulgar in Romania. Tot acolo veti putea gasi datele de contact ale corespondentului roman caruia trebuie sa va adresati pentru a putea constata dauna si obtine plata reparatiilor necesare autovehicului..

                              In cazul in care societatea de asigurari bulgara nu are un corespondent in Romania atunci BAAR va gestiona direct aceasta cauza.

                              Cartea Verde acopera pagubele produse tertilor pe teritoriul altor tari. Incepand din 2007 fiecare asigurare rca contine si Cartea Verde care va permite sa circulati cel putin in tarile Uniunii Europene precum si in Elvetia, Norvegia, Islanda, Croatia si Andorra. Unele societati de asigurari ofera acoperire si in alte state decat cele mentionate mai sus.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google