Legislatia Uzura Anvelope

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legislatia Uzura Anvelope

    saluatm,

    Exista vreo lege ,decret , etc care sa reglementeze notiunea de uzura anvelopa ? va pun acesta intrebare deoarece societatea de asigurari mi-a refuzat dauna pe motiv ca anvelopele sint uzate prin vechime . ???

  • #2
    din cate stiu eu nu este vreo lege sau vreun decret privind gradul de uzura al anvelopelor.depinde de firma de asigurare dupa parerea mea ca multi baga tot felul de strambe ca sa nu plateasca daunele.

    Comment


    • #3
      Cautati aici http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR%201.pdf la pagina 60 articolul 5.2.3.Cum sa nu existe lege ?
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #4
        Amenintai ca ii reclami la protectia consumatorilor si daca nu ia atitudine spunele tare si raspicat ca o sa primeasca citatie de la tribunal ca ii dai in judecata si asa sigur o sa incerce sa discute cu tine .

        Comment


        • #5
          Originally posted by hspinache View Post
          saluatm,

          Exista vreo lege ,decret , etc care sa reglementeze notiunea de uzura anvelopa ? va pun acesta intrebare deoarece societatea de asigurari mi-a refuzat dauna pe motiv ca anvelopele sint uzate prin vechime . ???
          Daca anvelopa nu prezinta taieturi sau crapaturi,datorate vechimii,stocarii sau folosirii neadecvate,nu este un motiv de a nu fi folosita.Deci anul de fabricatie al anvelopei nu conteaza atata timp cat aceasta este in buna stare.Ei pot face un test dinamic din care sa rezulte ca anvelopa respectiva a fost cauza accidentului,repet, in cazul cand aceasta este impecabila.Daca are cea mai mica urma de imbatranire sau taieturi,nu mai vb de uzura peste limita,adica sub 1,6 mm, pe 3/4 din banda de rulare,iese din discutie.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • #6
            Orice anvelopa are o limita de uzura,cand ajunge la indicatorul de uzura trebuie schimbata.Lucrul asta se verifica si la itp de obicei dar mie nu mi s-a verificat

            Dar de vechime nu stiam ca poate exista si criteriul asta.Poti obtine o analiza detaliata undeva cum ca nu sunt afectate
            Last edited by john Q; 8 June 2012, 16:45. Reason: Automerged Doublepost
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • #7
              Originally posted by gelica75 View Post
              Amenintai ca ii reclami la protectia consumatorilor si daca nu ia atitudine spunele tare si raspicat ca o sa primeasca citatie de la tribunal ca ii dai in judecata si asa sigur o sa incerce sa discute cu tine .
              Ti-ai gasit pe cine sa ameninti
              Dumneata crezi ca vorbesti cu nea Giga de la coltul berariei? La cate procese serioase au asiguratorii, nu mai pot ei de inca unul, unde ar putea avea soarta de izbanda. Ba mai mult, iau si avocatii lor niste banuti pt cheltuielile de judecata.

              Amenintari de genul "te dau in judecata" merg la cei care n-au trecut prin asta. Cei care fac asta zilnic, ba si mai rau, traiesc din asta (si nu vb de avocati, ci de asiguratori, caci asa se face cascavalul in cazul lor), nici macar nu percuta la asa ceva. Stii care va fi raspunsul, nu? "Succes"!

              Comment


              • #8
                @hspinache fi te rog mai clar si spune cateva detalii despre ce a spus asiguratorul in situatia ta presupun ca la casco nu te poate despagubi ,nu stiu fi mai explicit daca tot ai cerut o parere aici pe forum .

                Comment


                • #9
                  OK; sa fiu mai clar ; deci:
                  -masina asigurata cu CASCO in august 2011; la incheere contract nu mi s-a spus ca sint vechi anvelopele si deci sint uzate ; anvelopele au rila cam la 80% din cea noua si vechime cam 5 ani ;
                  -dupa ce a trecut iarna , sau produs crapaturi/fisuri pe calea de rulare , in zona unde cauciucul este subtire .
                  -am solicitat despagubire si mi s-a raspuns ca nu se poate pentru ca este uzura de anvelopa.

                  Comment


                  • #10
                    ti-a facut poze la cauciucuri ?
                    daca nu schimbale si dute peste ei dai masa de hoti cu acte in regula !

                    Comment


                    • #11
                      1. Limita de uzura admisa a anvelopelor de autovehicule se stabileste la urmatoarele inaltimi ale profilului benzii de rulare:
                      - 1,5 mm, pentru anvelope de autoturisme de oras si de teren, autoutilitare, microbuze, camioane, autodube, autobuze, troleibuze, remorci si semiremorci auto, precum si mijloace de transport uzinale si de ridicat;

                      Decret 148....

                      Comment


                      • #12
                        Pai si pana la urma ce ceri , sa-ti inlocuiasca anvelopele? Sau ai avut accident si ei nu vor sa te despagubeasca din cauza uzurii anvelopelor?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by hspinache View Post
                          OK; sa fiu mai clar ; deci:
                          -masina asigurata cu CASCO in august 2011; la incheere contract nu mi s-a spus ca sint vechi anvelopele si deci sint uzate ; anvelopele au rila cam la 80% din cea noua si vechime cam 5 ani ;
                          -dupa ce a trecut iarna , sau produs crapaturi/fisuri pe calea de rulare , in zona unde cauciucul este subtire .
                          -am solicitat despagubire si mi s-a raspuns ca nu se poate pentru ca este uzura de anvelopa.
                          Eu zic sa te lasi pagubas,am crezut ca ai facut accident si nu vor sa te despagubeasca ! Si tu daca ai fi in locul lor ai face nazuri.Cum sa acorde despagubire la o anvelopa de 5 ani,chiar daca are uzura mica ?
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • #14
                            Domnu' contzaran hspinache , asta este un pic de lipsa de bun simt, cum sa ceri inlocuirea anvelopelor pentru ca au crepat?
                            Hai sa-ti dau un pont daca tot vrei sa le-o tragi golaneste, daca ai asigurat vandalismul pe CASCO ia un cutit si taie-ti anvelopele...

                            Comment


                            • #15
                              Asta se numeste frauda si se pedepseste !!! Nu il mai invata la prostii,ca oricum nu ii da mare lucru,chiar si cu vandalism.De curiozitate,cat platesti casco la masina, pe an ?
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google