Nedumerire EUROINS

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nedumerire EUROINS

    Salutare, colegi!

    Am o intrebare la cei care stiu cum merg treburile pe la RCA, casco...
    Problema este urmatoarea: In data de 14.10.2012, aveam masina parcata perfect "in patratica mea" in fata la Bricostore baneasa (bucuresti). Bun, toate bune, plec de la masina, ma intorc sa aduc ce cumparasem...pe partea stanga era parcata o duba aalba, care "spre bucuria mea" m-a harjait pe colt stanga.. Vazant intamplarea mi s-au taiat picioarele, nerealizand ce vad. (abia ce scosesem masina de la vopsit total). Bun. Vad un pinguin de paznic, il chem..., ii zic sa cheme managerul magazinului...vin toti la masina...dau astia prin statie in magazin sa vina proprietarul dubei...apare ala....ii zic..."chiar asa domne, nu te uiti si tu cand virezi?" "ala nici nu realizase ce a facut, credea ca fac misto de el" ....vopseaua mea (albastru egee) fiind prezenta pe pasajul rotii sale (alb).
    Bun. Nu aveam nici unul formular pt constatare amiabila, i-am cerut si i-am facut copii xerox de pe: buletin, permis, talon duba, asigurare (EUROINS avea)...Zilele astea am facut programare la constatare la el, unde sunt programat abia miercuri ( pe 24). Eu am casco la masina...iar intrebarea mea suna cam asa: vazand ca euroins astia, lucreaza cu niste saracii de service-uri, unde nimeni nu cred ca vrea sa-si vada masina..., vreau sa stiu daca pot cumva sa imi repar masina pe casco-ul meu. Ma gandeam sa o repar in regim propriu si sa le fac cerere de despagubire (unii mi-au zis ca s-ar putea sa nu imi mai vad banii, sau sa ii primesc la anu). Voi ce ma sfatuiti sa fac.? Am vazut aici la un alt pagubit care nu era el vinovat (avea casco), ci ala care l-a lovit a fost de vina...si altcineva i-a zis ceva de genu...ca o poate repara pe casco-ul sau cu .regres pe RCA-ul vinovatului.? Ce imi sugerati sa fac? Atasez poze cu accidentul meu
    Attached Files
    My turbo lag, give your MPI, a chance

  • #2
    Salut, daca ai optiune in asigurarea Casco, eu zic sa faci cu regres pe RCA. Numai bine.
    Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

    Comment


    • #3
      stiu ca o sa ma injuri da nu ma pot abtine: ce ai vrea acuma? sa schimbi bara, stopu si sa vopsesti toata aripa?

      cred ca daca freci un pic nu mai ramane nimic....

      poti sa o faci pe casco cu regres, da la anu ia si cauta alta firma pentru casco, ca o sa iti bage astia un scor...

      Comment


      • #4
        Cea mai inteligenta alegere, din partea ta, e sa te duci la Casco si sa spui ca asa ai gasit-o in parcare. O repari si gata.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Multi chiar tin la masinile lor, si nu vor sa umble cu ele "frecate putin ca nu se mai vede nimic"... Eu si toata lumea, de aia platim asigurarea, ca sa am masina cum trebuie in caz de ceva... Si eu am patit astazi ceva asemanator, intr-o parcare la Kaufland..si chiar daca "iese negreala daca freci cu benzina si spoilerul se poate fixa daca e lipita urechea aia de-l tine", vreau bara noua si vopsita cum trebuie...Nu am luat masina sa umblu cu ea frecata si stearsa cu benzina.... Nu mai incuraja oamenii sa nu-si ceara drepturile, mai ales in cazul in care ai de-a face cu Euroins.. parerea mea este ca aceasta firma ar trebui sa dispara de pe piata asiguratorilor din Romania...

          Comment


          • #6
            dannyx78- asa este, perfect de accord cu tine... pt 20lei mai putin sau mai mult....toti fug sa-si faca asigurare la toate bombele, si mai rau....ne incuurca pe noi (pagubitii) pt ca nu ne putem repara masinile cum trebuie si unde.
            darksid3- abia ce am fost la aia la casco ).
            iunian_21 - ma poti lamuri ce inseamna acest " regres " si unde pot gasi informatia asta in contractul casco :-?? habar nu am, azi am aflat si eu de acest termen ))
            alan_42- ti se pare ca dau din gura sa mi se schimbe bara, aripa ? NU frate. Vreau sa am o masina OK, si legea imi permite sa mi-o repar unde vreau...dc mi s-ar incalca drepturile?! Stopu, crezi ca merge reparat? as vrea s-o vad p-asta.
            Last edited by andrei_mircea; 21 October 2012, 19:50.
            My turbo lag, give your MPI, a chance

            Comment


            • #7
              Este atinsa si aripa un pic sau este o reflexie de la blitz cum este mai sus?

              Comment


              • #8
                Regres...repari masina pe casco si firma la casco trimite factura vinovatului(sau firmei la care are asigurarea.Cazul meu...repar masina pe casco si factura este trimisa doamnei peste care am dat.

                Comment


                • #9
                  KELBURTOS- adica eu trebuie intai sa fac constatarea la asigurarea vinovatului, sa ma duc dupa la mine la casco? si dupa la service? Astia ar fi pasii? In contractul meu de casco, gasesc informatia asta despre regres? Doresc mai multe informatii ca sa stiu, ce fac miercuri. Multumescc
                  karlos_12 - da. este atinsa si aripa!
                  My turbo lag, give your MPI, a chance

                  Comment


                  • #10
                    Era mai bine cu dovada de la politie.Eu am patit anul trecut o chestie:vinovatul si-a recunoscut vina dar firma de asigurari (astra)ne-a dat culpa comuna.Am facut-o pe casco si restul...treaba firmelor de asigurari.

                    Comment


                    • #11
                      politia nu intervine intr-un accident minor...mergi pe polita lui de asigurare RCA....deoarece la reinnoirea politei CASCO o sa primesti majorarae , iar majorarea, cel mai probabil, este mai mare decat paguba ta....
                      sigpic
                      Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                      Comment


                      • #12
                        Ii mai baga 200-300 de lei (pe tot anul) maxim. Daca o repara pe Euroins, o sa trebuiasca s-o duca la un service de mahala, reparata de mantuiala. Pentru nici 100 de dolari, nu merita...nu e nici macar un plin de combustibil.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Te contrazic reptila.Nu vine la locul faptei dar te cheama la sediu daca nu se ajunge la o intelegere.

                          Comment


                          • #14
                            stiu ce zici, dar in cazul lui oricum este prea tarziu pentru politie...trebuia sa o faca in primele 24 de ore de la accident, acum risca amenda daca se prezinta la politie
                            Last edited by 77sky; 22 October 2012, 00:19.
                            sigpic
                            Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                            Comment


                            • #15
                              Da, sitatia s-a complicat.
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google