Probleme constatare astra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme constatare astra

    Pe scurt problema este in felul urmator.Prietena mea s-a prezentat la un sediu ce constatare auto ASTRA, in incinta unui service auto, cu portieta dr avariata si aripa spate zgariata.Pe nota de constatare primita de la inspector sunt trecute aripa spate revopsita(in mod corect) si portiera fata reparata 2h.Desi aceasta este foarte deformata atat pe suprafata mare cat si in zonele intarite si in mod normal trebuie inlocuita, inspectorul refuza sa acorde portiera la inlocuita, motivand(nescris) ca masina este prea veche pt a se justifica.
    este vorba despre o masina din 1996.
    S-a cerut reconstatare intr-un service care are contract cu Astra insa degeaba.
    Cum as putea rezolva aceasta situatie.Inspectorul nu raspunde nici la telefon nici pe mail.

  • #2
    da un mail la comisia de supraveghere a asiguratorilor
    Can't touch this !

    Comment


    • #3
      urmeaza sa obtin o nota tehnica de la reprezentanta pe care o voi depune la sediul celor de la Astra cu solicitare de inlocuire portiera.
      Ulterior voi reclama acest lucru la CSA.

      Comment


      • #4
        @cristiubs ai cumva casco?
        Last edited by Niki; 29 November 2012, 11:01.

        Comment


        • #5
          Ia uite ce zice contractul de CASCO la ASTRA:
          13.8. Părţi componente sau piese care se consideră necesar a fi înlocuite sunt
          acelea a căror reparare sau folosire după reparaţie nu mai este posibilă din punct
          de vedere tehnic şi funcţional, din cauza gradului de avariere/ distrugere a
          acestora.
          13.9. Asigurătorul acceptă înlocuirea unor părţi componente sau piese dacă
          costul reparaţiei depăşeşte valoarea de nou a acestora la data producerii
          evenimentului asigurat; în ambele cazuri (reparaţie – înlocuire) se au în vedere şi
          cheltuielile pentru materiale şi manoperă aferente.

          Comment


          • #6
            nu am casco deoarece masina este din 1996.
            Am trimis catre cei de la Astra nota tehnica de la reprezentanta Opel, prin care se cere inlocuirea portierei, deoarece nu se poate efectua o reparatie conforma, portiera fiind mult prea deformata.
            In mod normal, ar trebui sa se rezolve.
            Daca nu se rezolva acum, mergem mai departe cu plangere la CSA, OPC, etc....

            Comment


            • #7
              Nu ne pui si noua o poza ca sa ne dam cu parerea ?

              Comment


              • #8
                pozele sunt mai jos.
                momentan se asteapta un raspuns scris de la cei de la Astra.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  niste poze mai clare nu faceai si tu. iti fac diseara in real constatarea eu ))
                  Can't touch this !

                  Comment


                  • #10
                    Usa e de inlocuit deoarece este deformata pe dublura si pe suprafata mare .

                    Comment


                    • #11
                      total de acord cu tine, insa se spune de catre dl inspector ca prezinta avarie anterioara, ceea ce NU ESTE ADEVARAT.
                      Am facut reclamatii la csa, anpc, si urmeaza sa iau legatura cu un avocat.
                      E strict vorba de faptul ca sunt luat de prost ceea ce nu pot tolera.

                      Comment


                      • #12
                        La ce metode se aplica prin tinichigerii....portiera se poate repara. SA fim seriosi acuma,ca daca te duci cu bani cash intr-un service de la cotul blocului, sau la vreun prieten, iti face raparatia ca noua, si bani mai putini, decat a evaluat-o asiguratorul....garantat.

                        acu sincer, chiar daca imi sari in cap, ma asteptam la o dauna mai serioasa, din cate am citit mai sus.......sau e posibil sa nu vad prea bine in pozele pe care le-ai facut.
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • #13
                          eu nu am contestat niciodata ca nu se poate repara.Nu am sustinut ca e o dauna foarte grava, e vorba strict de ideea in sine ca se incearca sa se inchida gura in mod incorect.
                          daca tu accepti sa ti se puna chit pe masina intr-o astfel de situatie, este alegerea ta, eu unul nu pot accepta asta, chiar daca e vorba de o masina din 1900 toamna.stric ca principiu.
                          In fine...prea multa vorba pe langa subiect.
                          Last edited by cristiubs; 4 December 2012, 14:24.

                          Comment


                          • #14
                            Pai da, ai dreptate intr-o oarecare masura.Dar chestiile astea scriu in contractul ala.Daca fiecare ar vrea pentru orice lovitura sa fie schimbat elementul respectiv...Si eu am avut acum 4 ani o dauna mai serioasa, aripa fata stanga era sifonata bine.Nici nu m-am gandit ca o va repara, caci nu mi se parea ca mai are cum.Si cu toate astea, au reparat-o.
                            Nici asiguratorii nu sunt prosti sa schimbe elementele ca pe sosete, pentru ca cei din service-uri cer foarte mult pe piese noi.O reparatie poate sa coste si de 3-4 ori mai putin decat schimbarea acesteia.
                            Insa, probabil, si eu daca as fi in situatia ta, as vrea sa mi se schimbe bara.Si mie mi se pare urat sa merg cu o masina chituita, mai ales ca, atunci cand eu cand am semnat CASCO nu aveam usa chituita.Deci nu vreau usa chituita, vreau usa noua.
                            Dar, sincer, nu stiu daca vei rezolva ceva.Mai ales ca o perioada grea pentru Astra.
                            Dar, poate ai noroc.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu ai cum sa nu accepti..ti se impune. Si da, am chit pe portiera,si nu am nimic in potriva. nici nu-ti dai seama macar..caci treaba a fost facuta bine...si da, am si casco..si nu s-a inlocuit. pt inlocuirea unei portiere , dauna trebuie sa fie mult mai grava,decat ce ai tu in acea poza. ce vrei tu...sunt vb lui smiley: "cai verzi pe pereti".Poti sa faci mama contestatiei si plangerii..cei de la asigurari vor veni imediat cu raspunsul...
                              eu unul zic sa accepti varianta cea mai scurta si rapida......chit si vopsea....Acu depinde si cine se ocupa de reparatie.
                              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google