Rca Dupa Dauna Totala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rca Dupa Dauna Totala

    Am avut dauna totala, problema e ca am si casco si rcs la generalii, ok am inteles ca nu mai pot beneficia de casco in continuare dar oare de de mi se taie si rca-ul? nu am recarosat masina, pur si simplu am reparat-o... pls help

  • #2
    Daca nu ai in contract vreo limita de despagubire, poti efectua o noua inspectie de risc si beneficiezi in continuare de Casco ! RCA-ul ramane valabil in continuare.

    Comment


    • #3
      Sa nu fie vreo neintelegere, eu cunosc personal doua persoane care au facut masina dupa dauna totala, un logan si un passat, amandoua circula si au RCA. Este adevarat ca valoarea RCA-ului este muuult mai mare, dar este. Nu stiu exact daca este la aceeasi firma care a suportat dauna.

      Comment


      • #4
        Sunt doua lucruri separate : RCA si CASCO !
        CASCO este facultativ iar RCA este obligatoriu !

        Comment


        • #5
          Dar un lucru e comun : e bine sa nu ai nevoie de niciuna !

          Comment


          • #6
            Poate nu m-am exprimat eu bine, am avut si casco si rca tot al generali, pe casco am dauna totala, mi-au dat banii si am pastrat epava, dar mi-au zis ca rca-ul se suspenda si el si nu inteleg de ce...

            Comment


            • #7
              Se suspenda deoarece, cel putin teoretic, masina nu mai exista, nu mai are drept de circulatie.
              Totusi, nu inteleg de ce valoare RCA-ului la o masina care a fost dauna totala, ar fi mai mare dupa reparatie.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                Uite o explicatie a valorii mai mari. Totusi nu vad de ce nu s-ar putea face RCA-ul.
                "Sistemul bonus-malus
                Sistemul bonus-malus a fost introdus in ianuarie 2010 si se aplica doar persoanelor fizice. Conducatorii auto care nu provoaca daune pe RCA vor putea beneficia de o reducere a politei de pana la 50% (circa 10% pe an). Cei care provoaca daune vor putea primi majorari ale primei de asigurare care pot depasi in unele cazuri 100%."

                Comment


                • #9
                  Da domnule, dar o dauna totala se poate produce si din vina altuia.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #10
                    Ai fost de vina in accident ?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by leutzul View Post
                      Ai fost de vina in accident ?
                      da.........

                      Comment


                      • #12
                        L-am mai auzit pe un prieten ca el facea rca doar pe 6 luni, cu frica ca il loveste pe vreunul si trebuie sa ii dea rca-ul (sa nu ramana fara asigurare.)
                        El isi facea rca nou de fiecare data cand il lovea/stergea pe cineva cu masina... Credea ca daca ii dat cuiva polita rca, se anuleaza din momentul ala...
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          S-a schimbat iar treaba, daca acum cateva zile vorbeam cu o domnisoara de la sibiu care mai ca se jura ca nu e ok cu rca-ul am hotarat sa cer parera direct de la bucuresti de la sediul mama si nici vorba, rca-ul ramane valabil, am si in scris acest lucru.Acum eu ma gandesc la un lucru, de ce nu ar fi valabil si casco in continuare pt ca eu am masina, o repun in trafic, singuranta o sa fie 100 % ca doar eu o sa o conduc si nu sunt nebun sa conduc un sicriu pe roti, ei m-au lasat sa pastrez epava, o sa fie aceeasi serie de sasiu, eu totusi cred ca nu e legal ce fac ei ......

                          Comment


                          • #14
                            Dupa reparatie trebuie sa efectuezi iar inspectia de risc. La unele firme poti folosi polita in continuare la altele nu, in functie de conditiile contractuale. Sunt contracte CASCO care despagubesc strict suma asigurata chiar si din daune insumate. Pentru a beneficia in continuare de suma intreaga trebuie sa platesti suplimentar o reintregire a suei asigurate .

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google