Cum Procedam In Caz De Accident?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Procedam In Caz De Accident?

    Dupa cum spune in titlu, as dori sa spuna cei care au trecut prin astfel de evenimente neplacute, cum au procedat? Pentru ca eu personal in 8 ani de cand conduc masini nu am trecut prin asa ceva si nici nu doresc la nimeni, dar vazand in fiecare zi tamponari, tare mi-e teama ca o sa patesc si eu la un moment dat.
    In schimb mi-am gasit masina cu portierele infundate de vreo 5 ori si a trebuit sa platesc din buzunar cand aveam dacia veche fara Casco si pentru ca exista nesimtiti care nu se uita si la botul masinii cand ies din parcare cu spatele, sau vecini care nici dupa 15 ani de condus masina zi de zi nu au invatat inca sa parcheze.

  • #2
    Eu am lumanari mereu in masina

    Comment


    • #3
      Pai prin lege esti obligat sa anunti in 24 de ore cea mai apropiata sectie de politie...Daca masinile se pot muta si accidentul nu are victime sau daune majore, trebuie eliberata strada. Doar in cazuri grave se lasa masinile nemiscate; se suna 112, se spune cine, unde, daca sunt victime si se asteapta sosirea politiei si/sau a salvarii.
      la accidente usoare puteti merge amandoi cei implicati la politie si dati declaratie, va faceti copie dupa carnet, polita rca si talon. Vinovatul da pagubitului o copie a rca-ului propriu, se strang mainile si drum bun! A, am uitat, vinovatul primeste amenda...
      sper sa nu ajungeti in situatia de a avea accident, dar niciodata nu se stie...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Si preventiv, ia datele unui martor ocular, ca altfel,la sectie, smecherul s-ar putea sa-si schimbe declaratia si sa te scoata pe tine vinovat

        Comment


        • #5
          In caz de accident/tamponare/etc,se anunta cea mai apropiata sectie de politie,in cel mai scurt timp posibil,nu se precizeaza cat.Apoi politia trebuie sa iti spuna ce sa faci in termen de 48 h de cand i-ai anuntat,sa mergi pentru dovada,si ce mai trebe.Apoi cu dovada,copie dupa declaratia de la politie,meri la asigurator,unde poate sa fie destul declaratia de la politie,sau trebuie ca asiguratorul sa trimita inapoi "Anexa 2" ,care o completeaza politia si o trimite inapoi la asigurator.Se fac poze la masina,se scrie ce se repara/inlocuieste,bagi masina in service,ti-o repara,dai wiskey la mecanici sa nu o strice de tot,cand e gata masina te suna,meri la asigurator,iei acceptul de plata,cu acceptul de plata mergi inapoi la service de unde iti iei masina...Grija cand pleci sa nu le spui "La revedere !" )
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            Aha, deci sa-mi cumpar preventiv o sticla de wiskey

            Comment


            • #7
              .....Dar sa n-o tii in masina, sa nu te tenteze....

              Comment


              • #8
                E buna aia cu "la revedere" - eu asa le-as fi zis dar acu o sa ma gandesc mai bine.

                Comment


                • #9

                  La volan, o singura clipa de neatentie e suficienta ca, de exemplu, sa ciocnesti automobilul din fata ta. Pentru a nu intra in panica, e bine sa stii ce ai de facut, ne sfatuiesc juristii de la Societatile de asigurari.
                  *- In primul rand, coboara urgent din masina si marcheaza locul accidentului cu triunghiul reflectorizant pe care trebuie sa-l ai intodeauna in portbagaj.
                  *-Apoi, noteaza numarul de inmatriculare si numarul de asigurare al masinii lovite, inclusiv numele si adresa celui de la volan si al eventualilor martori (care trebuie sa semneze pe notitile tale pentru corectitudinea datelor).
                  *- Fa o schita cat mai clara a accidentului sau, si mai bine, fa fotografii in caz ca ai la tine aparatul foto, telefonul mobil cu camera.
                  *- Daca pagubele sunt mari sau nu ajungi la o concluzie comuna cu cel pe care l-ai accidentat, e mai bine sa chemi politia.
                  *- Dar, atentie: nu semna niciodata la locul accidentului o declaratie de vinovatie. Ia intai legatura cu Societatea de asigurari sau du-te, eventual, la un service sa evalueze pretul reparatiilor. Daca pretul nu e prea mare, e bine sa-l platesti din buzunar, fara sa mai apelezi la asigurari, fiindca risti sa-ti creasca "factorul de risc" si sa ti se mareasca substantial taxa pe care-o ai de platit la Societatea de asigurari.

                  Comment


                  • #10
                    Factor de risc???De cand pana cand se mareste asigurarea in caz de daune ???Nu e destul ca le platesti fransiza,reintregire de asigurare...Acu ti-o si scumpeste?
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ady62 View Post
                      Daca pagubele sunt mari sau nu ajungi la o concluzie comuna cu cel pe care l-ai accidentat, e mai bine sa chemi politia.
                      Eu as spune ca daca tot vorbim de accident... E musai sa chemi politia. In cazul unei mici tamponari, in trafic, se poate si fara.

                      Comment


                      • #12
                        Am avut ieri (duminica) un eveniment rutier neplacut o tamponare pe blv Iuliu Maniu in dreptul pietei Gorjului am lovit un opel Van Zafira cred (politia se afla aprape de metro)pentru sectorul 6 am mers la politie am scris declaratile i-am dat copii dupa asigurarea RCA talon CI si carnet si asta a fost am primit fiind vinovat 3 pucte la carnat si 120 ron amnenda in 48 de ore
                        Pun si poze pentru a vedea o tamponare din spate Logan VS Opel Zafira(cred)

                        [IMG]
                        [/IMG]

                        http://www.mediafire.com/imageview.p...mwidwu&thumb=5

                        http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=ykltrmmhttp://www.mediafire.com/imageview.p...rmwzmh&thumb=5qikz&thumb=5
                        Last edited by g4orge; 16 March 2009, 11:26. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          am si eu un prieten care a avut aseara o tamponare,un tip cu o masina mult mai jmechera ca loganu a depasit pe linie continua iar cand a vazut ca ii vine masina din fata a fortat sa intre innapoi pe banda infundand aripa stanga si harjiind bara,problema este ca prietenul asta al meu a fost destul de credul si s'a inteles cu tipul sa mearga la politie dar din pacate nu a fost si el atent macar la numarul masinii iar cand s'au urcat in masiniivruuuum s'a dus 9 mii de ani tipu cu audi(sper ca nu am gresit ca am spus marca masinii),parerea mea este ca ori nu avea permis ori era baut sau ceva de genu pentru k si masina lui am inteles ca era harjiita zdravan.in fine Loganistul a mers la avarii le'a spus cum sta treaba iar baietii de acolo i'au spus ca daca nu are nici numarul masinii macar,sa mearga la casco sa spuna ca asa a gasit masina in parcare si gata. Ar mai putea fi vreo solutie?sau mers platit franciza la casco si reparat masina..

                          Comment


                          • #14
                            prima data trebuie sa retii numarul masinii si neaparat un martor, iar daca mai ai si un aparat foto cu tine e perfect. Asa e cand dai peste nenorociti dintr-astia care te fac sa te simti ca in jungla si nu intr-un stat civilizat.
                            De cand am initiat acest topic am invatat pe propria piele ce trebuie sa fac.
                            Eram cu masina de servici si a dat o tanti peste mine, ea dadea sa iasa din parcare cu spatele fara sa se asigure, nu avea viteza, paguba nu a fost mare decat portiera mea putin lovita, sa zicem ca ni se putea intampla oricui intr-un moment de neatentie, dar ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca ea nu a vrut sa mearga la politie motivand ca nu are timp, ca e prea minor accidentul, in schimb am notat nr de telefon si masina. Plus ca nu am avut nici asigurarea ei.
                            M-am dus singur la politie, am dat declaratie exact cum s-a intamplat. Iar dupa 1 luna , spre surprinderea mea ma trezesc cu un plic de la posta cu copie dupa asigurarea si certificatul de inmatriculare al inculpatei, precum si procesul verbal cum ca i-a dat amenda.
                            Bravo politia romana

                            Comment


                            • #15
                              sunt curios ce amenda i-a dat, pentru asta nu se ia carnetul? ca nu mai stiu. Oricum, foarte urat din partea ei. Si bravo politistilor!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google