Feriti-va De Astra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Feriti-va De Astra

    Am avut un incident (lovit in spate), iar cel care m-a lovit are asigurare la ASTRA. Azi dimineata, urmare a constatarii de catre ASTRA - CLUJ a daunelor ma prezint la Dacia pentru reparatii. Acolo surpriza...refuz de reparatii cu polite de asigurare la ASTRA.
    Cred ca sunt printer cei mai mari excroci de pe piata asigurarilor. Oare comisia de supraveghere nu ar trebui sa se autosesizeze si sa inchida astfel de firme de 2 lei care efectiv isi excrocheaza clientii?

    zi buna tuturor. mie mi-au stricat-o azi.

  • #2
    Alo, nene.... ce legatura are Astra cu faptul ca service-ul refuza reparatia masinii ?
    Crede-ma ca nu am avut nici o problema cu Astra nici la RCA nici la Casco, unde puteau sa-mi dea cu flit super usor.

    Comment


    • #3
      Poate service-ul respectiv nu are contract de service cu ASTRA.

      Incearca sa suni la ei si sa vezi cu service-uri au contracte si iti alegi.

      Nici eu nu am auzit de probleme la ASTRA.
      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

      Comment


      • #4
        Din cate stiu, politele RCA incheiate la Astra nu repara masinile in reprezentante!

        Cere lista cu service-urile agreate de Astra!

        ...cel care m-a lovit are asigurare la ASTRA...
        Bine ca nu avea la Carpatica sau Euroins!
        Last edited by florin.fanatik; 25 April 2013, 11:10.
        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

        Comment


        • #5
          Nici eu nu am avut probleme cu asig de la Astra, ba dimpotriva agentul de asigurari m-a scutit de cateva drumuri.....s-a dus el personal la reprezentanta Dacia si a semnat devizul de plata.
          Vorba este de argint iar tacerea de aur.

          Comment


          • #6
            Originally posted by virgilcalin View Post
            Acolo surpriza...refuz de reparatii cu polite de asigurare la ASTRA.
            Omul recunoaste din start ca nu are probleme cu Astra ci cu Service-ul.
            Eu cred ca se poate inchide topic-ul pentru evitarea spam-ului inutil.

            Comment


            • #7
              Se pare ca nu ati inteles. Masina e in garantie, iar contract cu Astra are servisul Dacia! Problema e ca astra are datorii neonorate catre dacia service si asta e motivul refuzului.

              Comment


              • #8
                serviceul are probleme cu astra,de aia refuza probabil
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  Bine ca nu avea la Carpatica sau Euroins!
                  I-a ajuns si Astra din urma.
                  Ca unul care a avut RCA la Astra in ultimii 3 ani, am incheiat ultimul RCA la Groupama. Nu ca mi-ar folosi mie in vreun fel, nu ca as fi lovit pe cineva in ultimii 20 de ani de cand am permis, dar... sa fie acolo.

                  Plus ca Astra nici nu se mai poate lauda cu niste preturi supermici la RCA-uri.
                  E de evitat pe aceeasi linie cu Euroins si Carpatica.

                  Din pacate, in cazuri de astea e bine sa ai CASCO.

                  Comment


                  • #10
                    Iti platesti tu initial reparatia si recuperezi ulterior de la asigurator !
                    Stiu ca nu e o situatie placuta dar crede-ma ca atunci cand la dosarul de dauna se prezinta si dovada platii reparatiei asiguratorii nu mai sunt asa carcotasi . Singurele conditii ar fi ca dosarul sa nu prezinte elemente suspecte de frauda iar devizul sa fie intocmit corect , fara elemente neconstatate si fara operatiuni inutile !

                    Comment


                    • #11
                      Buna ziua!

                      In general la plata daunelor pe RCA sunt suspiciuni mari din partea asiguratorilor si credeti-ma ca uneori au luat si ei teapa.
                      Ganditi-va ca la momentul actual politia nu mai participa la accidente decat daca sunt victime (morti sau vatamari corporale). In rest, se incheie constatarea amiabiala, ca uneori devine atat de amiabila incat totul este altfel decat real.
                      Nu tin partea asiguratorului dar se intampla frecvent asta
                      De aceea cred ca in cea mai mare parte a cazurilor cred ca trebuie sa fim cuviinciosi cu asiguratorul sau reparatorul dar sa ne mentinem punctul de vedere fara violenta verbala sau amenintari
                      La valori mici de plata a daunelor nici un asigurator nu pune bete unui dosar
                      La valori mari de zeci sau sute de milioane toti vor face motive de refuzare a dosarelor
                      O zi buna

                      Comment


                      • #12
                        Si ce vina avem noi platitorii de bbuna credinta ca sunt si fraudatori?? Ma intereseaza pe mine ? nu. Eu stiu un lucru ca RCA-ul se face pentru astfel de situatii si nu ma intereseaza daca astra sia luat sau nu teapa in trecut. Legat de problema omului, nu stiu in ce masura cei de la reprezentanta pot refuza reparatia masinii pe asigurare. Cumnatul meu sia refacut complet loganul la reprezentanta dacia. Total deviz lucrari peste 100 de mil din cate imi aduc aminte.
                        soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                        Comment


                        • #13
                          Daca iti platesti tu initial reparatia sigur nu te refuza niciun service. Pagubitul isi recupereaza banii de la asigurator mult mai usor decat un service .

                          Comment


                          • #14
                            Sunt un tulcean in varsta de 52 de ani si vreau sa va povestesc pe scurt patania mea .
                            In data de 27.02.2013 am incheiat o polita de asigurare CASCO pe o perioada de un an la "Astra Asigurari" pentru autoturismul meu Logan Ambition fabricat in 2005. Autoturismul a fost evaluat la 11.139 RON , numar polita CASCO : TL0005130002152, perioada de asigurare 28.02.2013-27.02.2014, franciza 100 Euro, rate trimestriale, achitand pe loc prima rata.
                            Pana aici toate bune si frumoase, mai ales ca aveam o veche colaborare cu aceasta firma de asigurari ( in ultimii 1o ani avand in permanenta asigurate la dansii 2 apartamente, iar in ultimii 7 ani inca o casa si masina ).
                            In data de 26.03.2013 am suferit un accident de masina ( derapaj urmat de rostogolire intr-o rapa ) . Am scapat teafar atat eu cat si sotia mea, am remorcat masina la primul service, iar a doua zi am informat Astra Asigurari de incident. Constatatorul Astra a inspectat masina , a decis dauna totala si mi-a spus ca trebuie sa asigur depozitarea epavei pana cand ea va fi valorificata de catre Astra , sau sa o vand eu, urmand ca Astra sa ma despagubeasca cu 60% din suma asigurata, sugerandu-mi ca a doua varianta este mai rapida si mai practica.
                            Zis si facut : pe 28.06.2013 am vandut epava cu 3000 RON si am depus la Astra toate documentele cerute pentru dosarul de despagubire. Graba cu care am vandut masina (epava) se explica prin faptul ca peste 2 zile urma sa plec la munca pentru o perioada de 2 saptamani si nu aveam unde sa o depozitez.
                            Peste o luna de zile adica pe 29.04. 2013 am revenit la Astra unde mi s-a comunicat ca valoarea masini s-a modificat, scazand acum la 2000 Euro. Explicatia oferita de responsabilul cu daunele de la Astra , fiind aceea ca a gasit pe internet la vanzare masina similara cu a mea , la acest pretul de 2000 Euro.
                            De mentionat ca masina mea avea 50.000 km la bord, iar singura masina similara pe care am gasit-o eu pe internet la 2000 Euro, avea 180.000 km la bord (probabil TAXI, probabil avariata, probabil reparata....).
                            Urma deci sa fiu despagubit cu 60% din 2000 Euro din care apoi se scad 3 rate trimestriale si franciza de 100 Euro.
                            Numarul dosarului de dauna : TL1013CA000170.
                            La protestele mele mi s-a raspuns ca asta este regula si asa se procedeaza. Am completat cererea finala de despagubire trecand insa valoarea de 11.139 RON care era inscrisa in polita de asigurare.
                            Am trimis prin e-mail la Astra o sesizare la care raspunsul a fost - calculul despagubirii a fost efectuat corect.
                            In data de 06.06.2013 am primit in cont de la Astra suma de 4.334 RON, rezultand conform calculelor mele o diferenta de 1.385 RON , suma cu care consider ca Astra m-a inselat.
                            In urma acestor fapte , am cateva intrebari pentru Astra si nu numai :
                            1. Cum a putut scadea valoarea unui autoturism in 27 de zile de la 2550 Euro la 2000 Euro ?
                            2. De ce evaluarea finala pentru despagubire nu se face pe aceleasi criterii folosite la evaluarea initiala facuta la deschiderea politei ?
                            3. De ce nu mi s-a returnat valoarea tractarii de 150 RON . desi am depus chitanta la dosar ?
                            4. Daca cineva facea o gluma si dadea un anunt de vanzare pe internet a unei masini asemanatoare la pretul de 200 de Euro, eu primeam de la Astra ca despagubire 120 Euro ? In cazul asta mai trebuia sa aduc de acasa diferenta pentru 3 rate si franciza ???
                            In data de 28.06.2013 an depus la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor o reclamatie cu nr: RO-14495 la care astept raspuns.
                            In cazul in care raspunsul nu va fi favorabil urmeaza sa iau calea justitiei pentru ca desi suma cu care am fost inselat nu este foarte mare, este la urma urmei o problema de principiu, de corectitudine, capitole la care cei de la Astra stau foarte prost.

                            Cu stima,

                            Comment


                            • #15
                              eu am renuntat de mult la astra! in general cam toti sunt hoti...eu unul nu imi fac casco ca e gaura mare...iar rca la cine e mai ieftin... sunt niste talhari fara pereche!
                              Keep walking...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google