Asigurare RCA - Situatii Deosebite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asigurare RCA - Situatii Deosebite

    Am si eu o intrebare:
    Daca am un mic incident cu un camion de marfa - mai exact cand a dat cu spatele bena lui mi-a atins capota si a indoit-o + plus far spart, asigurarea lui RCA ar trebui sa acopere daunele fara discutii, nu? Masina mea era parcata si nu am CASCO.
    Problema este urmatoarea: incidentul are loc in curtea unor depozite, adica pe proprietate privata. In acest caz cine acopera daunele? RCA sau sofer?
    Soferul camionului primeste cumva vreo amenda sau puncte de la Politie?

    Sper sa gaasesc un raspuns sigur, poate v-ati mai intalnit cu astfel de situatii sau lucrati in asigurari...
    GL-22-TOF

  • #2
    Deobicei asiguratorul nu despagubeste daca incidentul s-a produs intr-un spatiu privat. Acum depinde, ar fi bine sa intrebi la societatea respectiva. Si in cazul in care masina era parcata, nu sunt sigur 100% ca merge cu RCA.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Iar probleme?

      Comment


      • #4
        Art.14 alin.2 aici

        Comment


        • #5
          Danieliviu, eu acum 4 ani, pe cand aveam vechea masina, am patit exact la fel ca tine si bineinteles ca nu am avut nici o problema cu asigurarea RCA al celui care m-a lovit.
          Se aplica si in spatii private si daca esti parcat (tot accident auto se numeste fie ca esti in mers sau stationat). Te duci cu constatarea de la Politie si cu copie dupa actele celui care te-a lovit si deschizi dosar fara probleme.

          Silviu.

          P.S.: Cromatic vad ca a pus si un link cu regulamentul RCA (foarte util)...Deci fara probleme se rezolva...
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • #6
            Multumesc de raspunsuri, foarte util link-ul.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Daca ai CASCO mergi la asigrator si or sa faca regres asupra RCA-ului.

              Ai grija ca iti trebuie si un document de constatare pe care il intocmeste administratorul spatiului.Este vorba de o hartie in care acesta descrie evenimentul o semneaza si o stampileaza.Nu iti cere toata lumea asta dar depinde de asigurator acum
              EX : + =

              Comment


              • #8
                Daniel nu mai are casco.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by b45gao View Post
                  Daca ai CASCO mergi la asigrator si or sa faca regres asupra RCA-ului.

                  Ai grija ca iti trebuie si un document de constatare pe care il intocmeste administratorul spatiului.Este vorba de o hartie in care acesta descrie evenimentul o semneaza si o stampileaza.Nu iti cere toata lumea asta dar depinde de asigurator acum
                  eu cand am avut incidentul s-a intamplat intr-o parcare in care se aplicau regulile de circulatie (scria la intrare) si ne-au trimis la Politie (unde am si facut constatarea).

                  E bine de stiut ca daca este privata e recomandat sa ceri o constatare de la administratorul parcarii respective.

                  S.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • #10
                    Daniele fa-ti casco ca ne suparam... E pacat de masina si de nervii tai... Fa-ti CASCO

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Am vrut sa-mi fac si casco... Dar nu apuc. Nici nu repar / schimb ceva ca pana sa fac asigurarea se intampla altceva..... M-am cam saturat..... In 2 ani am avut cam 8 evenimente, din care doar 2 din vina mea (zgariat aripa spate--stanga de 2 ori de un gard), cand eram la inceput, facut pe casco atunci.
                      Permisul nu l-am avut suspendat nici macar 1 zi, nici o amenda.... Nici macar nu am fost oprit pana acum de Garcea.
                      Si da, am fost si am sfintit masina cand am luat-o....
                      Pe bune acum, capota este putin infundata si farul e schimbat cu unul turcesc in urma unui accident mai putin fericit de care vreau sa uit.
                      Ca sa repar si capota mi s-au dat preturi de la 5 mil in sus, asa ca.... Idei sunt.
                      Multumesc de sfaturi tuturor, va tin la curent cu evolutia problemei.
                      GL-22-TOF

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google