Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

    Salutare! Va expun urmatoarea problema: In urma cu 5 zile eram in trafic iar un auto cu numere straine ma loveste in spate proiectandu-ma in masina din fata. A fost cu circ, se dorea inscenare de accidente, sa fie alt sofer la volan, etc. la care nu am fost de acord. Am mers la politie, s-a intocmit PV si a primit amenda soferul cu auto strain. La iesire de la constatari auto ne-a ras in fata ca nu ne da nimic acum si ca ne va da cand are timp si nu se stie cand isi va face timp. Acum eu am reparat masina pe casco, iar colegul in care am fost proiectat se descurca cu BAAR-ul.
    Problema e urmatoarea: ne suna (sa ne faca un bine crede soferul vinovat, sa ne dea polita lui de asigurare) insa ne cere si datele personale atat ale mele cat si cele ale colegului (zicea ceva de casco). Sigur are PV, scrie acolo ce auto au fost implicate, la ce ii trebuiesc datele noaste, ale nevinovatilor? Va multumesc mult!

  • #2
    Genul asta de oamenii nesimtiti ,cum ai spus cand ai cerut asigurarea lui '' ne-a ras in fata ca nu ne da nimic acum si ca ne va da cand are timp '' eu personal nu as raspunde la telefon sau chiar daca as raspunde din greseala , i-as spune ca este un nesimtit si sa numai ma deranjeze pe viitor .

    Comment


    • #3
      Revin cu updateuri: pe langa copie dupa buletin si permis ne cerea unuia din noi copie dupa asigurare...
      Am decis sa nu mai raspundem la telefon mai ales ca se lasase si cu injurii.

      Comment


      • #4
        facea o amiabila falsa si isi repara masina... ia gandeste-te un pic... da-i ignore si daca te mai suna ameninta-l cu plangere la politie.

        Comment


        • #5
          O sa-l caute avocatii companiei tale de asigurare

          Comment


          • #6
            Cred ca deja l-au cautat si i-au propus sa dea asigurarea daca nu vrea sa plateasca din buzunar.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Originally posted by cristianpaul View Post
              Revin cu updateuri: pe langa copie dupa buletin si permis ne cerea unuia din noi copie dupa asigurare...
              Am decis sa nu mai raspundem la telefon mai ales ca se lasase si cu injurii.
              Raspundei la apel dar nu vorbi, lasa-l pe el sa vorbeasca in gol, dupa cateva apeluri sigur nu te va mai suna !

              Comment


              • #8
                Originally posted by Cezar View Post
                O sa-l caute avocatii companiei tale de asigurare
                Nu, o sa il caute avocatii fondului de despagubiri din tara in care era inmatriculat autovehiculul pt ca mai mult ca sigur nu avea asigurare valabila sau falsa !

                Comment


                • #9
                  Din moment ce a reparat masina pe casco, regresul trebuie facut.
                  Convocatorul va fi facut de catre avocatii companiei de asigurare unde are el casco.
                  N-are legatura fondul de despagubiri momentan.

                  Comment


                  • #10
                    Scuze dar sunteti putin confuzi. daca ti-ai reparat masina nu mai ai tu nici o treaba cu el. asiguratorul tau va recupera suma de la asiguratorul lui sau de la el daca nu are asigurare valabila. nu ai ce mai discuta cu el, nui dai nici un fel de date. am avut si eu problema asta. nu a vrut sa-mi dea asigurarea si dupa ce l-a facut politia si a primit somatii de plata incerca sa ma caute. adios si nu am cuvinte. desi era vinovat la politie a cerut cu tupeu sa mi se faca mie testul alcoolscop. oricum ni s-a facut amandoura iar ,,talentele '' lui l-au costat vreo 8500 ron.

                    Comment


                    • #11
                      Chiar daca erai tu rupt de beat vinovatia tot a lui era daca accidentul nu era provocat de tine !
                      Oricum regula este sa fie testati ambii conducatori auto !

                      Comment


                      • #12
                        esti sigur ca dac tu esti beat tot el este de vina ???
                        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                        Comment


                        • #13
                          Nene,daca esti beat raspunzi penal si esti considerat vinovat de un eventual accident caz in care nici asigurarea nu iti mai acopera nimic fie casco sau rca

                          Comment


                          • #14
                            Sa vezi ce il tund de bani cei de la asigurare.Acum vreo citiva ani, un amic a avut un accident cu unul "tare in gura".Desi tipul era vinovat(a iesit din parcare fara sa se asigure), nu a vrut sa dea datele de pe asigurare si nici sa se prezinte la politie.A zis ca are termen 48 h,bla,bla,bla.A incuiat masina in strada si si a plecat.Dupa ce ticalosul ala a plecat, amicul meu s-a dus la politie sa declare tamponarea si sa-si ia adeverinta de reparatie.A aratat politistilor si poze facute la fata locului cu telefonul, si-a luat adeverinta de reparatie si a bagat masina in reprezentanta Mercedes a doua zi la prima ora.Masina era in garantie si avea vechime 1 an si ceva.Daune la masina : bara fata, armatura bara, far dr ,aripa fata dr, roata fata dr(jata+cauciuc), amortizor + inca ceva maruntisuri,portiera fata dr si potira spate dr.Reparatie a fost facuta pe CASCO cu regres impotriva vinovatului.Valoarea reparatiei a fost de aproape 10.000 de euro.Valoarea recuperata de asigurator de la vinovat s-a ridicat la putin peste 12.000 de euro.Au fost calculate cheltuielile de judecata,dobinda si inca citeva chestii.Datorita faptului ca vinovatul nu s-a prezentat la politie pentru declararea evenimentului,decit dupa 4 zile a trebuit sa plateasca din buzunar ))))).Nu stiu ce salar avea vinovatul si de unde a scos banii avind in vedere ca, conducea un Passat din '98.
                            Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu cred ca a trebuit sa plateasca din buzunar.
                              Procedura este urmatoarea:
                              - aflu cine te-a lovit
                              - aflu ce RCA are
                              - daca are, fac convocator pentru suma restanta. Daca firma nu plateste (cea ce a intocmit RCA-ul celui ce a provocat accidentul), o dau in judecata.
                              - daca nu are, abia atunci il chem pe el in instanta.
                              Sunt extrem de putine cazurile in care exista chemare in judecata a unei persoane fizice, in caz de astfel de accidente.
                              Din ce spui tu, NU EXISTA sa plateasca din buzunar cel ce a comis accidentul. Sunt fabulatii ale amicului tau

                              Originally posted by amitaf View Post
                              Nene,daca esti beat raspunzi penal si esti considerat vinovat de un eventual accident caz in care nici asigurarea nu iti mai acopera nimic fie casco sau rca
                              Daca esti baut si accidentul este facut din vina altuia, vinovatia nu se rasfrange asupra celui betiv. Culpa ramane a celui ce a produs accidentul.
                              In schimb, asigurarea zice pas, iar Politia :"hai mai stai putin aici"
                              Last edited by Cezar; 20 September 2013, 03:30. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google