Portiera Si Capota Portbagaj Indoite: Reparate Sau Inlocuite?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Portiera Si Capota Portbagaj Indoite: Reparate Sau Inlocuite?

    Salut!
    Dupa cum zice si titlul, in urma unei furtuni care a avut loc in Iasi, niste umbrele de la o terasa au fost luate de vant si au cazut pe masina mea, indoindu-mi capota portbagaj (nu foarte tare dar destul), portiera dreapta spate si zgariindu-mi portiera dreapta fata si aripa. Am fost la casco si mi-au spus ca se repara, nu se inlocuiesc. Masina e luata pe credit BRD, asigurare full casco pe 10 ani, la Omniasig. Capota merge ea reparata, dar portiera e cam nasol infundata si chiar la linie (am pus si cateva poze) si nu stiu cum va iesi.
    Voi ce spuneti, nu ar trebui inlocuite, cel putin portiera? Am scris si la Omniasig Bucuresti, am atasat si niste poze, sa vad ce raspuns imi dau si ei.
    Multumesc!
    P.S.: terasa este cunoscuta, deci compania de asigurari si-ar putea recupera dauna.
    Attached Files
    Last edited by huzzy1981; 9 August 2008, 14:21.
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

  • #2
    La portbagaj se rezolva, insa la portiera mai greu sa iasa cum a fost, caci este exact pe aceea dunga.
    Incearca sa "vb" cu seful de atelier, si sa o schimbe, caci daca o repara, va avea aspectul valurit (cunoscatorii stiu efectul)

    Comment


    • #3
      Daca meseriasul se pricepe cat de cat iese perfect si portbagajul si usa fara sa fie nevoie sa le schimbe.
      e o firma prin timisoara parca ce ti-ar putea rezolva portbagajul chiar fara sa fie nevoie de vopsire

      Comment


      • #4
        Arata-mi meseriasul care scoate usa aia exact cum a fost...
        La cat de "bine" sunt pregatiti, mai bine o schimba, si nu te doare capul.
        PS: usa cel putin, nu va iesi niciodata perfect.

        Comment


        • #5
          Pai eu sunt din iasi, nu am ce sa caut pana in timisoara la reparatii. Portbagajul a mai fost reparat odata, nu a fost indoit, ci doar zgariat, dar tot a trebuit chituit, insa la portiera si eu ma gandesc ce si cum va iesi... Faza este ca din cate stiu, casco inseamna inlocuirea elementelor indoite, iar nu repararea lor... Capota na, sa zicem ca ar merge reparata, dar la portiera... eu vreau sa fie schimbate, normal, dar ideea e ca nu stiu daca astia de la casco sunt de acord cu asta...
          @ andrei, m-am gandit si la asta, ca de cele mai multe ori iei o portiera de la o dacie si pui la alta, si nu se pupa.... acuma na, nu stiu cum ar iesi...
          Last edited by huzzy1981; 9 August 2008, 14:42.
          1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

          Comment


          • #6
            Iti recomand calduros sa le repari, nu sa le inlocuiesti...Daca pui noua nu va fi ca din fabrica...
            Fuarte Nervos !!!

            Comment


            • #7
              Usa clar va trebui schimbata, pentru ca se repara greu, e mult de lucru si e aproape imposibil sa iasa ca noua.,
              Iar portbagajul, se repara usor, nu e problema.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                De acord cu andrei. Usa trebuie inlocuita. Chiar daca inspectorul de daune va propune repararea acesteia, vb cu receptionerul din service sa faca o nota tehnica din care sa rezulte ca portiera nu poate fi adusa la starea initiala deoarece a fost lovita pe acea muchie si sa o inainteze inspectorulu de daune. Sunt convins in proportie de 99% ca iti va accepta inlocuirea ei.
                Cat despre portbagaj este mult mai bine sa il repari. Nu iti trebuie prea multa carte pentru lovitura aia.
                tema, ideea si morala este banii
                banii este fericire restu' tot e amagire

                Comment


                • #9
                  Problema e ca daca usa e indoita pe muchie, tot se poate repara. Ar trebui o foaie de la receptioner, cum ca usa e prea avariata si nu se poate repara.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Eu la service am programare pe 1 septembrie abia, asa am pus eu deoarece am o nunta pana atunci si o sa vad ce si cum. Oricum le voi spune ca in cazul in care nu iese cum trebuie, sa o inlocuiasca si firma de asigurari nu are decat sa isi recupereze paguba de la terasa de unde a cazut umbrela...
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • #11
                      Sigur se rezolva cu o cerere de reconstatare si cu argumente din partea receptionerului.
                      Cat despre terasa ar trebui sa aiba o asigurare de raspundere civila.
                      tema, ideea si morala este banii
                      banii este fericire restu' tot e amagire

                      Comment


                      • #12
                        Pai receptionerul a vazut despre ce e vorba si a zis ca nu e mare lucru, ca se repara usor... Eu am mai avut ceva probleme acum cateva luni, mi-au revopsit capota portbagaj si a iesit foarte prost, scrisurile lipite stramb, emblema am scos-o cu mana de acolo si nu am luat masina, au refacut-o; oare pot face asa ceva si acum? Adica ma gandeam ca daca nu iese ca noua lucrarea, sau macar foarte bine, sa nu iau masina; sa le cer sa imi schimbe portiera si gata. Se poate sa cer asta daca lucrarea nu-i ok?
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • #13
                          Daca ai motive intemeiate poti refuza sa primesti masina.
                          tema, ideea si morala este banii
                          banii este fericire restu' tot e amagire

                          Comment


                          • #14
                            Pai daca nu e reparata cum trebuie, bineinteles ca asa voi face. Cu siguranta o voi verifica foarte bine cand o voi lua si daca nu imi place cum a iesit, nu o voi lua. Sper insa sa fie totul ok!
                            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu iese bine ai tot dreptul sa reclami ce au facut.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google