Accident Rutier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cercetarile alora de la asigurare se pot face si cu masina ta in service. Poate ca vinovatul si-a repatat deja masina si in cazul asta ce zic aia de la asigurare? Daca asculti bâzâitul la toate mustele (adica inspectorii de daune)... . Sau te pomenesti ca vor aia de la asigurari sa chemi si politistul care a intocmit procesul verbal.

    Asta este un abuz din partea asiguratorului.
    Last edited by MihaiiahiM; 14 December 2013, 12:53.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Originally posted by M4r7z1aNu View Post
      Am sa merg la autocobalcescu cu ea , am inteles ca este destul de bun service-ul.
      Tot acolo o fac si eu....sper ca saptamana viitoare sa o duc in service sa fie gata pana la sarbatori....daca nu dupa. Ma refer la service-ul de langa Cismigiu, acolo am facut masina si in februarie.

      Comment


      • #18
        iti sugerez sa te feresti de autocobalcescu de pe spai; pe partea de vopsitorie sunt sunt deloc buni. iti recomand Serus Sos. Centura

        Comment


        • #19
          Azi am fost la asigurator pentru deschiderea dosarului. Spre final, ce imi completa agentul constator dosarul, a aparut si tipul care m-a lovit, spre multumirea mea. Fara declaratia lui as mai fi stat cateva sapatamani pana cand imi deschideau dosarul si faceau cercetari
          Colac peste pupaza sunt fericit ca s-a tinut de cuvant si a venit , agentul mi-a deschis dosarul si am fost la autocobalcescu de pe valea oltului pentru a imi comanda piesele. Acu astept sa le confirme asiguratorul piesele pentru reparatie celor de la service si sa ma sune consilierul pentru a ii duce masina.
          Intrebandu-l c-am cat dureaza , nu prea a stiut exact ce sa imi zica , cica depinde cand vine comanda pieselor si cand are confirmatia de la asigurator pentru plata , ceva de genul s-a exprimat. O sa ma tine cu masina asa pana in ianuarie ?

          Va multumesc tare mult pentru ajutorul acordat

          Comment


          • #20
            ...bine c-a venit "penalu'", chiar si-n al doispelea ceas

            Comment


            • #21
              @M4r7z1aNu poate sa-ti tina masina in service pana cand asiguratorul livreaza banii in contul lor si da masina poate sa stea si pana in februarie-martie in curtea service-ului.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #22
                ei nu te obliga sa lasi masina acolo, acum poate depinde si de service. eu am avut un accident usor si am mers 3 saptamani cu dovada in buzunar, pana s-a aprobat dosaru' si s-a facut plata. dupa asta m-au chemat la service si in 2 zile era gata.

                Comment


                • #23
                  Problema se pune, dupa ce service-ul ii face reparatia si inca asteapta acceptul de plata, situatie in care nu isi poate ridica masina
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    Exact , nu iti da masina pana nu au acceptul de plata , caz in care unii au ramas si fara masina luni de zile.Foarte important! cel ce a provocat tamponarea la cine este asigurat.Tine de noroc , daca te-a lovit unul care are RCA la Carpatica sau CityInsurance , sa te tii bine ca ai de asteptat nu gluma.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by darksid3 View Post
                      Problema se pune, dupa ce service-ul ii face reparatia si inca asteapta acceptul de plata, situatie in care nu isi poate ridica masina
                      ...decat daca plateste el din buzunar si isi recupereaza banii ulterior de la soc. de asigurari.
                      Last edited by Kojak; 16 December 2013, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        Sa vezi tu ce isi recupereaza el banii daca isi face pe cheltuiala proprie, daca sunt CityInsurance sau Carpatica , vai de capul meu.....eu sunt patit cu unul care m-a tamponat in spate la o trecere de pietoni , el avand RCA la Carpatica , daca nu aveam Casco , asteptam muuuult si bine pana sa-mi ridic masina.

                        Aici tine in general si de nivelul de trai din Romania , omul isi face unde isi permite rca-ul , (cu cat e mai ieftin cu atat mai bine) , dar nu se gandeste la cel nevinovat in caz de accident pt ca e clar ca o firma ca Allianz va da banii in cel mai scurt timp pt reparatii , in schimb cele "entry level" se vor scarpina de 15 ori pana sa dea banii.
                        Din acest motiv nu am vrut sa renunt la Casco desi eram tentat sa nu-mi mai fac pe viitor , si uite ca m-a lovit un cetatean(si m-a busit destul de bine), si am facut pe polita Casco(eram cu ideeea ca ;Lasa ma ca nu se intampla nimic nu ma loveste nimeni si uite ca s-a intamplat).Reparatia s-a facut ca la carte s-a schimbat ce era de schimbat fara nici o ezitare din partea inspectorului de daune iar toata treaba a durat fix 4 zile.Nu stiu cat de bine se repara masina daca acceptam sa fac pe asigurarea vinovatului , cel mai probabil nu schimba , ci doar indrepta , punea o tona de kit , vopsea peste si gata domnule s-a rezolvat , ca sa nu mai vorbesc si ce service-uri "serioase" au acesti asiguratori ieftini.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #27
                          @prometheus, unde ai Casco?

                          Comment


                          • #28
                            Casco il am la Generali. Sa vad la anul daca mai fac la Generali , sunt tentat sa fac cu Allianz , oricum unul din cei doi.Allianz are decontare directa cu un service foarte bun la care am facut reparatia la masina in urma incidentului , Generali nu au avut decontare directa cu service-ul in cauza dar tot s-au miscat impecabil.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • #29
                              Cred ca depinde si de serviceul care fare reparatia.
                              Eu am casco la Groupama.
                              Prima data cand am apelat la reparatii pe casco am facut treaba cu cei de la Meridian. Am depus dosarul si am lasat si masina care a fost gata in 7-8 zile.
                              A doua oara am lucrat cu cei de la Cobalcescu. Am depus dosarul si am plecat cu masina. Dupa vreo 6-7 zile m-au sunat ca s-a aprobat. Am dus masina urmatoarea zi si dupa inca o zi am fost s-o iau.
                              Total cam tot acolo se afla perioada, avantajul fiind ca nu am lasat masina la ei.
                              Probabil conteaza si daca mai poti circula cu ea accidentata.
                              "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                              Comment


                              • #30
                                Daca asiguratorul are decontare directa cu service-ul la care repari masina, nu ai de ce sa astepti pana isi da acordul de plata, cel putin in teorie.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google