Accident Rutier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ieri cand am fost la autocobalcescu de pe valea oltului, consilierul de daune mi-a spus ca imi da comanda de piese si ca se schimba totul, nu se repara nimic , chiar daca bara fata stanga este un pic stearsa si infundata.
    Intr-un fel sau altu ma bucur ca pot circula cu ea , dar cu grija. De ce asta , fiindca la o denivelare mai mare a drumului imi atinge "scutul" de dupa aripa pe roata, care este spart spre fata masinii. In rest nu ma deranjeaza k am aripa infundata si farul spart in coltul de jos dreapta. Toata faza este sa nu dau de vreun "militian" in trafic care sa imi zica ca nu am voie sa circul cu ea chiar daca ii arat dovada de reparatie, ca de traim in tara tuturor posibilitatilor si am patit-o cu foliile de pe geam, chiar daca am avut autorizatie si au fost puse intr-un service autorizat Rar(mi-a luat talonul)
    Mai aveam o varianta , dupa cum ziceti voi sa imi fac masina pe casco. Sincer nu prea am vrut din cauza ca la prelungirea contractului trebuie sa dau mai multi bani in plus, asa mi-au spus cei de la Uniqa unde am casco ( m-am gandit ca o sa depasesc 16milioane, daca eu am dat aproape 14milioane anul asta ) Am sa ii fac 2,3 poze la dauna inainte sa plec la munca sa vedeti despre ce este vorba.
    In fine , o sa mai revin maine cu un telefon la consilierul de daune de la service ca mi-a dat cartea de vizita a lui sa vad cum decurge treaba.

    Comment


    • #32
      Originally posted by darksid3 View Post
      Problema se pune, dupa ce service-ul ii face reparatia si inca asteapta acceptul de plata, situatie in care nu isi poate ridica masina
      Ai dreptate dark Asta m-i se intampla acu , am revenit cu telefon la service luni si mi-au spus ca masina este reparata dar nu mi-o da pana nu se face acceptul de plata , trebuie sa primeasca mail de la asigurator cu confirmarea platii. L-am intrebat pe consilierul de daune de la service , "pe avizul de reparatie scrie ca imi predati masina pe data de 30.12.13 la ora 9:53, nici atunci nu mi-o dati , ca doar este semnat si stampilat de catre voi?" raspunsul lui fiind: vedem pana luni ce se intampla, ca poate dura si 40 zile lucratoare pana sa va luati masina" wtf
      Ce dracu sa mai zic , ca nici numai stiu ce sa fac la cate batai de cap mi-a dat accidentul asta, mai ales ca am nevoie de masina si nu am de unde sa iau una pentru 4-5 zile

      Comment


      • #33
        Originally posted by MihaiiahiM View Post
        Asa ca...NERVI TARI si ATENTIE MAXIMA!
        Asa cum ti-am spus mai sus, insa acum trebuie sa ii pistonezi pe cei de la asigurari.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Ce asigurator trebuie sa faca plata, Carpatica?

          Comment


          • #35
            Asirom trebuie sa faca plata ....

            Comment


            • #36
              Am citi tot ce s-a scris pana acum,dar nimeni nu a sfatuit sa faca o sesizare in scris catre comisia de verificare a asiguratorilor (asf). E treaba lor sa-i intrebe de sanatate si de cand sunt in masura sa nu respecte pv-uri de la politie. Ei au autorizat acest asigurator, ei sa rezolve situatia creata.

              Eu am trecut printr-o chestie asemantoare cu astra(acum 2ani),care nu dorea sa plateasca si aveam doar amiabil cu pers respectiva. Dar cu asf-ul am rezolvat problema.

              Sfatul meu: indiferent daca o rezolvi, tot sa faci o sesizare pentru problemele intampinate pana la finalizare. Nu este corect sa iti freci nervii/sa faci o groaza de drumuri pe banii si timpul tau.

              Sesizare se face scriind un simplu mail catre asf cu toata povestea si hartiile de pe parcurs. Cu date cat mai exacte si cronologic.

              Sa speram ca daca faci si tu o sesizare ne vei ajuta pe noi ceilalti mai tarziu. Ca daca tot se aduna sesizari trebuie sa se faca ceva cu asiguratorii astia... Eu zic ca decat nimic, mai bine un mail in 5-10 min.

              Deja sunt nervos ca imi aduc aminte prin ce am trecut...

              Succes

              Comment


              • #37
                Originally posted by MihaiiahiM View Post
                Cercetarile alora de la asigurare se pot face si cu masina ta in service. Poate ca vinovatul si-a repatat deja masina si in cazul asta ce zic aia de la asigurare? Daca asculti bâzâitul la toate mustele (adica inspectorii de daune)... . Sau te pomenesti ca vor aia de la asigurari sa chemi si politistul care a intocmit procesul verbal.

                Asta este un abuz din partea asiguratorului.
                Si nu e mai bine sa nu se faca cercetari suplimentare ? Prezenta la constatare a vinovatului nu este obligatorie dar e de recomandata daca vrei sa mearga mai repede dosarul , mai ales in cazul constatarii amiabile.
                Pe de alta parte vinovatul este obligat sa se puna la dispozitia asiguratorului si e de evitat pe cat se poate situatia in care asiguratorul trimite adresa catre acesta si se lungeste treaba . Firma de asigurari are tot dreptul sa isi cheme asiguratul sa dea declaratii si poate considera acesta declaratie ca fiind ultimul act necesar la dosar .
                In cazul PV-urilor de la Politie asiguratorul are dreptul sa ceara copii dupa declaratii si dupa autorizatiile de reparatie. Va dati seama ca si acest lucru e de durata si de nedorit.
                Asa ca , pe cat posibil incercati sa aduceti vinovatrul cu masina la constatare mai ales in cazul constatelor amiabile.

                Comment


                • #38
                  Salutare tuturor! Ieri m-am intors din concediu si nu am avut acces la net pentru a va da raspunsul final.
                  Dupa cum spuneam anterior, am fost pe data de 30.12.13 la service sa vad ce se intampla cu confirmarea platii si daca imi pot lua masina ( nu am fost sunat de catre service pana atunci ) Ajung acolo si spre stupoarea mea aflu de la receptie ca tipul care s-a ocupat de dosar nici macar nu a avut buna dispozitie de a lua legatura cu asiguratorul pentru a se confirma plata mai repede si nu a intocmit toate actele necesare de la bun inceput, adica de cand am adus masina la ei.
                  Bineinteles m-au apucat dracii si mai tare , rugand-o pe tipa de la receptie sa ma ajute cu actele si sa trimita mail din nou.
                  Dupa toate acestea, am sunat la asigurator pentru a afla cine se ocupa de confirmarea platii pentru a ma ajuta cat mai repede posibil, telefoane peste telefoane intr-o ora reusind sa dau de persoane respectiva, acesta fiind directorul unei agentii din sibiu. I-am explicat cum a stat treaba cu service-ul, raspunsul lui fiind " trebuiau sa faca actele de la bun inceput , de cand am bagat masina pe service , evitand eventualele neplaceri" Rugandu-ma de el intr-ul final mi-a spus sa stau linistit si asigurat ca se uita prin dosar si trimite confirmarea in cursul zilei. Dupa aproximativ 2 ore am primit raspunsul de la el ca mi-a trimis confirmarea de plata si ca pot merge sa iau masina in jumatate de ora. Tare fericit am fost cand am auzit asta, fiind surprins ca sa tinut de promisiune, intalnind rar asa persoane.
                  Am revenit la service fara a fi sunat de catre ei, fiind foarte surprinsi de faptul ca m-am intors inapoi dupa masina, ca am rezolvat eu problema confirmari platii si stiam cand a fost trimisa.
                  In fine, dupa toate acestea la predarea masinii ii lipsea bandoul de protectie de la aripa schimbata. Intreband de el mi-au spus ca pe cel vechi l-au aruncat, neavand de unde sa dea comanda ca nu se mai fabrica bandouri , doh.
                  Asa ca nu doresc la nimeni prin ce am trecut si sa nu aveti parte de accidente.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google