Accident

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident

    Bara fata indoita nu este crapata absolut deloc + aripa fata (locul pasagerului din drepta) + suportul ala din spatele barii din fata nustiu cum ii spune este indoit in dreapta + protectia de la roata aia neagra + far spart + vopsit bara fata + aripa vopsea rosu inchis metalizat

    Ma intereseaza cat ma ajunge sa o fac . nu sunt eu vinovat dar ma intereseaza pretu`

  • #2
    Fotografii?

    Comment


    • #3
      Originally posted by akN_ View Post
      Bara fata indoita nu este crapata absolut deloc + aripa fata (locul pasagerului din drepta) + suportul ala din spatele barii din fata nustiu cum ii spune este indoit in dreapta + protectia de la roata aia neagra + far spart + vopsit bara fata + aripa vopsea rosu inchis metalizat

      Ma intereseaza cat ma ajunge sa o fac . nu sunt eu vinovat dar ma intereseaza pretu`
      In jur de 3000 de ron reparatie ca lumea sau vreo 2000 de ron reparatie mai de carpeala asa.

      Fiecare element de indreptat si vopsit ca lumea e in jur de 500 de ron.

      Far original e vreo 300 de ron. Far chinezarie cred ca e vreo 150 de ron.

      De asemenea trebuie vazut daca nu s-a strambat capatul lonjeronului unde este prinsa armatura din fata.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #4
        Traversa fata este sudata pe lonjeron, e ceva manopera la montat demontat si indreptat (30 ore la inlocuire parca? cu tot cu demontat bara).
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          ma bucuram in urma cu vreo luna ca am scapat usa din stanga de o indoitura pe muchie....
          sambata de dimineata am facut-o de oaie, sunt vinovat, am incheiat constatate amiabila, i-am dat RCA-ul meu sa-si repare masina desi stiu ca nu o va face ca e taximetrist.
          intrbarea este urmatoarea: trebuie sa mai merg la asiguratorul meu?
          maina mea mi-o voi face pe casco...
          Attached Files
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • #6
            Sincer îmi pare tare rău de cele întâmplate, însă cel mai important este că nu ai păţit tu nimic, mai ales că din ce se observă, lovitura a fost chiar pe partea şoferului.

            Comment


            • #7
              Vad ca in iarna asta ploua cu accidente vezi poate gasesti o usa la dezmembrari pe culoarea ta .
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #8
                De ce ar merge la dembrari daca are omu' Casco? Grija mare tuturor la drum, iarna asta ie grele. Eu m-am "urcat" pe o caramida d-aia de bordura, faza proasta e ca un istet a plantat-o in mijlocul drumului (sa-i fie ma-sa sanatoasa) si am constatat ca mi-a agatat toba, mi-a deviat oleaca traseul, s-a batut cu ciocanul pe cat posibil da' acu' mi-e indicat sa incerc sa nu escaladez nimic cu ligheanul, ca raschetez tot cu cotul de la toba.

                Comment


                • #9
                  va multumesc amandurora ca ma compatimiti,
                  nu a fost ceva grav ca sa patesc ceva, nici nu m-am speriat...
                  usa o voi inlocui pe casco...desi nu-mi surade ideea, nu am incotro...

                  oare eu trebuie sa mai merg la asiguratorul meu? daca nu, e cam incompleta legea...
                  cum se inregistreaza aceste constatari amiabile, ca am fost baiat bun si iam dat taximetristului copie dupa talon, buletin, permis; poate ma trezesc ca baga taximetristul alte daune pe numele meu, avand tot vraful de documente...
                  Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                  Comment


                  • #10
                    Mariane, bine ca nu ai patit nimic. Cat despre Casco, de ce sa nu te folosesti de el? Ai fransiza? Altfel nu cred ca te-ar ingrijora altceva, eventual cresterea lui, da' cu cat poa' sa creasca?

                    Documentele necesare pentru constatarea la asigurator:

                    formularul de constatare amiabila completat de ambii conducatori auto sau procesul verbal de la Politie
                    permisul de conducere
                    actul de identitate
                    certificatul de inmatriculare a autovehiculului
                    cartea de identitate a vehiculului
                    asigurarea RCA pentru propriul vehiculul
                    asigurarea CASCO (daca exista)

                    Daca a fost utilizat constatul amiabil, compania de asigurari va elibera documentul de intrare in reparatie pentru ambele vehicule implicate in accident.

                    Documentele necesare pentru deschiderea dosarului de dauna in baza politei CASCO pentru avarii:

                    certificatul de inmatriculare a autovehiculului
                    cartea de identitate a autovehiculului
                    actul de identitate al persoanei care avizeaza dauna
                    permisul de conducere si actul de identitate al celui care se afla la volan in timpul accidentului
                    imputernicire, semnata si stampilata, daca asiguratul este persoana juridica sau leasing, sau procura notariala, daca asiguratul este persoana fizica
                    constatul amiabil sau documentele eliberate de Politie, Pompieri sau alte institutii abilitate care atesta producerea evenimentului
                    polita de asigurare CASCO si anexele (daca exista)
                    chitantele de plata a primei de asigurare
                    scrisoare de cesiune de la banca (daca masina este cumparata prin credit auto)

                    Comment


                    • #11
                      Sa vezi data viitoare cand vei mai face Casco (daca il mai faci) cat o sa incarce la pret , dar asta e "shit happens".
                      Last edited by prometheus; 9 December 2014, 12:00.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #12
                        asta asa este, or sa incarce, dar sa li-l platesc si sa stau cu masina boțita?
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • #13
                          La ce firma ai Casco ? te intreb pentru ca in functie de firma se va determina si numarul zilelor de "spitalizare" pentru masina.
                          Am inteles ca-i rupere prin service-uri cu masini botite in iarna asta , sa te inarmerzi cu muulta rabdare.
                          Bine ca esti ok !
                          Last edited by prometheus; 9 December 2014, 12:40.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #14
                            Prometheus, de unde scoateti ma "incarcatul" ala la Casco? Eu am o dauna totala in primul an de permis, si o reparatie de 27 bulioane pe actualul lighean, si platesc cu 80 euro mai mult decat as fi platit in regim normal. Daca tot e teama aia de incarcat, de ce isi mai face omul Casco? Sa ia usa de la sekend cu vro' 2 milioane, mai o manopera, mai nu stiu ce, si atunci e linistit ). Stai linistit Mariane, ca nu iti dubleaza aia Casco pt un incident de genu'. Din nou, bine ca nu ai patit tu ceva, in rest , tabla se indreapta.

                            Cu cat ii "incarca" lui Cascoul, e fix pix. Ca la urmatoarea polita Casco, scade valoarea ligheanului, deci, implicit scade si polita. In cel mai rau caz, o sa plateasca tot cat plateste acum, si macar are usa facuta cum trebuie, cu o garantie, in caz ca nu ii convine ceva, merge acolo si remediaza aia, ca is obligati.
                            Last edited by 30_VLD; 9 December 2014, 12:46.

                            Comment


                            • #15
                              @Prometheus, Groupama...
                              azi merg sa deschid dosarul...
                              @30_VLD, nu cred ca or sa creasca mult la casco, in schimb la RCA, va creste sigur!
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google