Cum este cu asigurarea asta?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum este cu asigurarea asta?

    Imi explica si mie cineva care este treaba cu asigurarile astea?Mai ales la Logan ma refer.....
    Acum 2 sapt am facut accident cu Dacia mea 1310(am intrat intr-un CLs Mercedes) care nu mi-a acordat prioritate si am facut praf masina pana la parbriz.....
    Dupa ce am terminat cu politia etc am ajuns la firma lui de asigurari Alianz Tiriac....cand colo surpriza.......Tampitul ala de la asigurari imi zice cu zambetul pe buze ca.....ei imi ofera doar 300 de euro ca atat e valoarea daciei mele pe piata ca are 10 ani,si restul ma descurc eu.....
    Imediat am ajuns la service si cand am aflat ca valoarea reparatiei costa 29.000.000 era sa pic jos.M-am intors la aia de la Alianz Tiriac am facut scandal dar degeaba....mi-au zis ca am de ales vireaza banii la service sau mi-i vireaza mie in cont si ma descurc eu cu ea fac ce vreau dupa aia.......Va dati seama ca am trecut prin niste clipe grele ca nu aveam de unde sa scot 19 de milioane pt o amarata de dacie care oricum are toata armatura din schelet rupta ....in fine am reusit sa scap mi-a platit-o soferul cls-ului care e un cunoscut fotbalist din c-ta deci am avut mare noroc.....dar daca nu era ala si intram intr-o dacie ce ma faceam?
    Ca sa nu deviez de la subiect ma intreb daca patesc la fel cu loganul meu si ma costa reparatia 2000 euro si astia imi dau doar 1000?????Cunoasteti cum se calculeaza asigurarile astea?Oricum va zic sincer cate accidente am facut niciodata nu am avut problemele pe care le-am avut cu zdrentele astea de la Alianz Tiriac.

  • #2
    mie miau dat vreo 28de milioane si reparatile faceau 30 dacia mea tot 10ani are asta e legea

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by fabulous4u2
      Ca sa nu deviez de la subiect ma intreb daca patesc la fel cu loganul meu si ma costa reparatia 2000 euro si astia imi dau doar 1000?????Cunoasteti cum se calculeaza asigurarile astea?Oricum va zic sincer cate accidente am facut niciodata nu am avut problemele pe care le-am avut cu zdrentele astea de la Alianz Tiriac.
      Loganul e nou,deci ti se inlocuieste tot .Oricum in cazul in care asiguratorul nu iti despagubeste masina trebuie sa rezolvi in instanta diferenta de bani,adica sa il dai pe vinovat in judecata ca sa iti recuperezi banii,in cazul tau s`a rezolvat pe cale amiabila.Am vazut un reportaj la tv odata in care s-a ridicat aceeasi problema si rezolvarea a fost datul in judecata...
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        si eu am facut asigurare pt Loganul meu la Tiriac, si m-au intrbat cum vreau sa imi asigur masina, am zis full, mi-au evaluat-o, ei asigura 99% din valoare, pentru distrugere completa a masinii (doamne-fereste) primesc 32000 RON, orice reparatie partiala sub aceasta suma este acoperita complet.

        N vreau sa spun ca am dat 1600RON pe CASCO dar nevasta-mea a insistat

        Comment


        • #5
          La Logan daca ti-l fura sau il avariezi in proportie de 70% iti da aproape toti banii pe el, cu vreo 500 de euro mai putin decat face.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Am citit de doua ori ce a spus omul si cred ca se refera la RCA nu la CASCO. Si din cate stiu mai demult RCA nu acoperea 100% din paguba - poate a ramas la fel.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #7
              Pai daca nu precizeaza tot, si dupa aia se mai mira ca nu li se raspunde, sau li se raspunde gresit...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Da se pare ca nu m-am exprimat corect....ma gandeam la ambele variante.....si la RCA si la casco......daca intra unul in mine as prefera sa il fac pe rca-ul lui ca sa nu imi creasca mie rata la casco.Si mai mult ma intereseaza daca aleg sa fac Loganul pe casco-ul meu.......
                Deci din cate am inteles iti alegi cand faci asigurarea ce fel de despagubiri doresti......si cum ValyR ai dat 1600 ron pe full casco presupun ca mie la 750 ron/an imi platesc doar max 50% nu?

                Comment


                • #9
                  Full CASCO se refera la riscurile acoperite nu la suma ce se despagubeste in caz de accident. La full CASCO te despagubesc si daca pica un copac pe masina sau un bolovan picat de pe bloc.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google