Facturi RCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Facturi RCI

    salut baieti,

    fac un sondaj sa vad cat de multumiti sunt cei care au leasing deschis la RCI.
    cei care aveti de spus de rau, va rog sa explicati pe larg sa stie si ceilalti de ce probleme v-ati lovit in relatia cu ei.
    eu personal am impresia ca nu au habar sau se fac ca nu au habar cand ii suni.

    la mine sunt doua probleme
    - de 3 luni, odata cu factura din ian 2009 imi apar doua comisioane in plus

    - desi am avut oferta de 6 rate gratuite descopar ca de fapt am primit doar 5 si nimeni nu a binevoit sa ma anunte. La telefon aflu ca am beneficiat de 5 rate, dar suma care mi-a fost scazuta a fost pentru 6 - evident nu are nicio logica! Si partea buna abia acum vine, diferenta intre cele doua operatiuni - vreo 300 RON tot eu trebuie sa o platesc pentru ca ei "nu inteleg de unde apare diferenta", dar "e normal ca eu sa platesc"...

    deci...va astept cu mizerii despre ei sa vedem cam ce a mai patit si restul lumii.

  • #2
    salutare eu nu am benificiat de 6 luni gratuit dar am avut numa probleme cu ei au incercat sa imi bage factui in plus pe git dar eu m-am dus la firma de leasing cu citantele de la banca precum ca am achitat si sa rezolvat problema daca nu cascam bine ochi o mierleam trebuie sa fim foarte atenti cu ei sa nu platim in plus si asa este pre mult dar asta este nu avem ce facem
    Powered by LSS
    http://img444.imageshack.us/img444/7...c127494gif.jpg

    Comment


    • #3
      Eu tot prin ei am luat si in mai implinesc 1 an si sunt multumit pana acuma. Intradevar, pe langa rata mai sunt 2 comisioane: 1. comisionul de administrare lunar si 2. diferenta de curs dintre ziua in care s-a emis factura si ziua in care ai platit. Am avut si luni cand diferenta a fost cu plus si zile cand diferenta a fost si cu minus. Eu am mai beneficiat de o chestie tare la ei, dobanda 0% ceea ce mi se pare super ok. As vrea sa mai gasesc o oferta din asta si peste vreo 4-5 ani cand voi schimba masina sau si in alte domenii. Multa bafta

      Comment


      • #4
        RCI leasing nu am auzit de bine despre ei au cam multr comisioane si nu poti sa alegi cu ce firma sa faci casco si RCA eu unul am leasing la impuls leasing romania in data de 08.01.2009 am primit o factura cu ratele esalonate si noua dobanda pe an care a scazut de la 8,59/an la 6,26/an daca nu ma credeti pot sa pun si poze cu factura!!

        Comment


        • #5
          la fel...o gramada de comisioane, mai ales in prima luna, tot veneau facturi de plata. acum, in aparilie face un an, si acum in martie mi-a venit factura pentru rca, sa cad pe jos. 800 lei ma costa. cred ca e din cauza cursului valutar, pentru ca stiam doar de 5 pana acum, la persoane juridice, cum suntem si noi cei care avem leasing la masina
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            800 ron asigurarea???????
            a mea a fost anu trecut vreo 600, acum oare va fi si la mine 800?
            cat despre cei de la rci, nici nu ma obosesc sa spun nimic, sunt de cacao.... daca as fi stiut nu faceam leasingul la ei.
            http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

            Comment


            • #7
              La tine cred ca e si mai mult pentru ca ai motor de 1,5.

              Eu m-am informat foarte bine inainte despre toate taxele si comisioanele pe care le au cei de la RCI de la 2 colegi de serviciu care au leasing tot la RCI, deci vazusem cum arata un contract de leasing si nu am avut nici o surpriza neplacuta pe parcurs.Surpriza a fost doar cresterea semnificativa a cursului valutar si faptul ca BRD-ul mai percepe si el un comision de 0,7% din valoarea celor 2 facturi pe care le platim lunar.Daca aveam posibilitatea de a face credit auto la momentul respectiv nici nu stateam la discutie si alegeam varianta creditului. Din diferenta de curs valutar pierd lunar contravaloarea unui plin de benzina ca sa nu mai vorbesc ca plateam un RCA muuuuult mai mic si in 2 rate iar CASCO il faceam unde voiam eu.
              Ca o concluzie finala, sa nu va incante cele 6 rate gratuite pentru ca, costurile unui leasing sunt muuuult mai mari ca ale unui credit, doar daca nu exista si nu exista alta posibilitate in achizitionarea unei masini pe care v-o doriti foarte mult alegeti aceasta varianta.Toate aceste precizari le fac pentru persoane fizice, pentru persoane juridice se schimba treaba pentru ca se poate deduce TVA-ul.
              Last edited by Cromatic; 13 March 2009, 17:45.

              Comment


              • #8
                eu nu am avut alta posibilitate la momentul respectiv.
                oricum toate sumele care apar in plus sunt explicate in justificativul facturii, dar strict in limbaj financiar-contabil...sa ii fereasca sfantul sa ii prind la o discutie pe tema de reparatii la masinile lor ca ii tin numai in PMI, PME, ADS, AIS, senzori de oxigen si UCE-euri....
                si atunci sa vedem care pe care....
                si daca nu ii dovedesc cu vorba pun mana pe un levier de fragezit bulangii... )

                Comment


                • #9
                  Nu este o afacere prea buna leasingul...singurul avantaj ar fi ca se poate obtine foarte usor masina...fara prea multe acte si adeverinte.

                  Comment


                  • #10
                    Sa zicem ca eu vreau sa-mi fac leasing pentru un logan ce firma imi recomandati?
                    sigpic #

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by TWeetY View Post
                      Nu este o afacere prea buna leasingul...singurul avantaj ar fi ca se poate obtine foarte usor masina...fara prea multe acte si adeverinte.
                      Pentru mine leasingul (pe firma,3ani) a fost singura optiune .Daca luam credit ma obliga sa-l iau pe 8 ani .
                      AC/DC- RIDE ON

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by adimrv View Post
                        Sa zicem ca eu vreau sa-mi fac leasing pentru un logan ce firma imi recomandati?
                        Exagerand un pic, as zice mai bine sa apelezi la camatari decat la leasing.

                        Comment


                        • #13
                          TWeetY
                          Am inteles mersi.
                          sigpic #

                          Comment


                          • #14
                            @adimrv, cam toate bancile au si acest produs bancar, leasingul, mergi personal la mai multe dintre ele si o alegi pe cea care iti convine. Eu am ales RCI-ul pentru ca m-au incantat cele 3 rate gratuite dar nu trebuie sa te iei dupa ceea ce ofera ei pentru ca acesta este un mod de a atrage clientii.Trebuie sa faci comparatie intre costurile leasingului referindu-ma aici la dobanzile si comisioanele pe care le percep fiecare banca in parte.

                            Comment


                            • #15
                              daca se poate feritiva de leasing cit se poate nici cu banca nu este mare sfiriiala dar si fara ele nu putem
                              Powered by LSS
                              http://img444.imageshack.us/img444/7...c127494gif.jpg

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google