Firma de leasing da Faliment ...ce se intampla cu masina ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Firma de leasing da Faliment ...ce se intampla cu masina ?

    Firma de Leasing la care am eu masina (din surse interne am aflat ca va da faliment) ...
    -ce se intampla cu ratele care le-am achitat pana acum?
    -ce se intampla cu masina in continuare ?
    -pot gasi un alt finantator daca firma de leasing accepta ?

    Singura varianta care o stiu este sa achit integral ratele ramase !

    Astept sugestii si informatii .

    Multumesc.

  • #2
    din cate stiu eu, o firma nu da faliment instant, este declarata falimentara, si in decurs de 1 an are timp sa-si rezolve problemele de genul asta

    bancile niciodata nu dispar, de cele mai multe ori sunt incorporate in banci mai mari, sau in banca mama de peste granite,

    cum a fost problema cu abn ... a venit rbs si a preluat tot de la ei, bani, datorii, venituri; este posibil sa se intample la fel si cu firma ta de leasing

    mai sunt 2 variante : prima, sa nu isimai bata capu si sa uite de tine, si 2 sa te oblige sa platesti integral
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      continui numaratoare lui deluxe

      3. sa fie preluata de o firma de recuperari debite (si atunci negociezi cu ei modalitatile de rambursare)
      4. ti se da un termen de x zile de catre lichidatorul firmei sa vii cu banii si atunci poti refinanta prin alt leasing la alta firma.
      sigpic

      Comment


      • #4
        am incercat refinantare ..nu permit.
        am incercat cesiune la persoana fizica ..nu permit.

        Firma este OTP Leasing

        Comment


        • #5
          5. o incendiezi sau dauna totala
          sigpic

          Comment


          • #6
            In cazul (5), banii de la asigurare vor intra in contul firmei de leasing... Deci nu e o solutie...
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Firma de leasing intra in insolventa, avand capital social mare (obligatoriu de altfel) cu certitudine va merge pe procedura lunga:
              - Reorganizare judiciara cu continuarea activitatii pentru o perioada de la 6 luni la 3 ani
              ceea ce inseamna ca nu vor mai putea face finantari noi si se vor axa pe incasarea celor curente.
              - in cazul in care nu i se accepta planul de reorganizare se numeste un lichidator, care va trebui sa faca tot posibilul sa incaseze cat mai repede creantele si atunci se ajunge la companii de "telefoane" gen EOS, Top factoring, etc
              Indiferent de situatie dupa parerea mea nu ai de ce sa te agiti ca nu-ti vor lua masina decat daca nu achiti ratele la valoarea contractuala.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                ai zis ca nu accepta nici cesiune nici refinantare. Iti garantez ca in cazul in care firma ajunge in insolventa sau prag de insolventa deasemena si in procedura de faliment. lichidatorul sau firma in sine o sa accepte orice le oferi tu din mai multe motive. Nu au ce sa faca cu masina, daca ti-o confisca e foarte greu sa o vanda si cu atat mai greu sa obtina valoare "ramasa de rambursat" de catre tine, in situatia respectiva au nevoie de lichiditati ca de aer, iar o refinantare ar fii aur curat pentru ei.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  cosmine citeste atent contractul cu OTP. acolo sigur ai niste clauze contractuale care pot fi in favoarea ta. procedura de faliment dureaza luni bune, daca nu bate spre un an de zile. OTP nu se va inchide decat in momentul in care toti clientii se prezinta la masa succesorala pentru a`si recupera ei banii. deci fruntea sus! nu vei ramane fara albinutza
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Deci, indiferent ce se intampla, daca da faliment sau nu, tu, in contractul cu ei ai stipulat plata masinii in x rate lunare!
                    Indiferent daca e preluata de alta institutie financiara sau de un lichidator sau de o firma de recuperare debite, contractul tau cu firma dee leasing e beton!!!
                    Stai fara grija, ca nu-ti ia nimeni masina!
                    Nu e vina ta ca firma aia a dat faliment!!
                    aham......Restul e LOGAN


                    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                    Comment


                    • #11
                      Vesti noi?
                      Nu cred ca exista clauze pe baza caruia sa-ti ia masina. Citeste si tu contractul, dar nu as crede ca sunt articole referitoare la falimentul firmei de leasing. Intrun final asa cum au mai zis si alti nu e vina ta falimentul firmei de leasing, sau cel putin nu e oficial vina ta Daca nu este precizat in contract acest caz, pe alt motiv nu cred ca te pot obliga la nimic.
                      Sa ne ti la curent

                      Comment


                      • #12
                        chiar daca a dat faliment, firma va functiona o perioada si in plus poate sa o preia alta firma de leasing, contractele merg inainte....falimentul poate dura si mai multi ani...e un proces mai lung in momentul in care iti anunti falimentul...(ex:Leonardo care si-a anuntat falimentul dar inca sunt deschise magazinele)
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Cand o firma de leasing da faliment exista 2 variante pentru cel care a inchiriat o masina de la acea firma: poate sa plateasca ratele ramase si atunci masina trece din proprietatea firmei de leasing in proprietatea lui, a doua varianta ar fi ca masina este luata de creditorii firmei de leasing pentru a-si recupera datoriile, pentru ca masina este proprietatea firmei de leasing, nu a celui care o foloseste.
                          Din acest punct de vedere leasingul e mai riscant decat un credit bancar. In cazul unui faliment bancar clientul urmeaza sa plateasca in continuare ratele institutiei care preia banca falimentara.
                          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                          Comment


                          • #14
                            sergiu_psc - ai dreptate aceeasi explicatie am primito si eu .

                            Masina este inca in posesia mea , firma de leasing nu si-a anuntat falimentul..platim deocamdata pana la vara ratele... de atunci o voi achita integral .. acum luna aceasta mai am de achitat 3200 euro cu toate comisioanele si masina este a mea

                            Comment


                            • #15
                              cunosc un caz concret. e vb de o skoda. firma de leasing a dat faliment. nu a patit nimeni nimic. a fost preluata de alta firma(doar activele) si ratele s au platit in continuare conform contractului in contul firmei noi. simplu

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google