Impozitul Pe Autovehicule

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Impozitul Pe Autovehicule

    Am decis sa deschid acest subiect ca sa nu ma mai frece nimeni la icre cu impozitul pe tancul meu....asa ca acum...luati si cititi si nu ma mai intrebati...lectura placuta.....

    De la 1 iulie:
    Impozitele pentru motociclete şi maşini cu o capacitate cilindrică de până la 1.600 cmc cresc de la 7 la 8 lei/200 cmc sau fracţiune din aceasta, cele pentru autoturismele cu o capacitate între 1.601 - 2000 cmc - de la 15 la 18 lei/200 cmc, iar pentru cele de 2001-2600 cmc - de la 30 la 72 de lei.

    Potrivit OUG de modificare a Codului Fiscal, publicate miercuri seara în Monitorul Oficial, impozitele pentru maşinile cu o capacitate cilindrică între 2601-3000 de cmc cresc de la 60 la 144 de lei/200 cmc, iar pentru cele care au peste 3001 cmc - de la 120 la 290 de lei/200 cmc.

    Pentru autocare, autobuze şi microbuze impozitul creşte de la 20 la 24 de lei pentru fiecare 200 cmc, pentru alte vehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv - de la 25 la 30 de lei/200 cmc, iar pentru tractoarele înmatriculate - de la 15 la 18 lei pentru fiecare 200 cmc.

    Prevederile intră în vigoare de la 1 iulie 2010. OUG mai prevede că persoanele care achită integral, până la data de 30 septembrie 2010, impozitele recalculate, beneficiază de bonificaţia stabilită prin hotărârile consiliilor locale adoptate pentru anul 2010.

    La finalul şedinţei de miercuri a Guvernului, premierul Emil Boc a anunţat că Executivul a decis dublarea impozitelor pentru autovehiculele care au o capacitate cilindrică mai mare de 2000 cmc, dând şi un exemplu privind diferenţele între vechiul şi noul impozit pentru autoturismele cu capacitate mai mare de 2000 cm. cubi.

  • #2
    Eu am platit deja >
    sigpic

    Comment


    • #3
      Iar eu am sub 2000 de cmc asa ca nu ma intereseaza
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        mai, ce recalcitrant este masinar, de ce oare?
        cristi, cum ai tu sub 1600? picioarele tale sunt propulsate de un motor?
        iar loganul meu are sub 1600 adica fifty-six lei
        sigpic

        Comment


        • #5
          Tinere motorul are capacitate de 1598 cmc . Sub 1600. Nici tu nu ai 1400 rotund. Pentru 56 de lei nu ma stresez. Oricum si eu am platit impozitul pe 2010 ca pensionarii adica la inceput de an.
          Last edited by Cristi_LCD; 13 July 2010, 15:55.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            dar daca as avea un aro cu motor de 3500 ce se poate face?
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              Doar la remat. Nici macar la rabla nu merge.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                stiam ca un cilindru de 1,4 are volumul 347.5 cmc, dar ai zis, ca TU ai sub 2000 cmc. te-ai prins?
                Last edited by bogdan_1984; 13 July 2010, 14:33.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Eu l-am platit acum vreo luna...

                  Pentru noi nu prea e stres... da' masinar... eu zic sa pastrezi loganul Cat te ajunge?

                  Si cu ARO... remat clar... nu ai ce sa mai faci cu ea... unchimiu platea la un ARO cat valora el daca il vindea la cel mai bun pret... si avea 2
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    si taxa de poluare , si impozit mult mai mare in functie de cm3 ... ce mai urmeaza ? impozit pe km parcursi anual ?
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      @bogdan: faza era ca la peste 2000 se dubleaza impozitul. La astea mititele creste cu 1 leu. De-aia am zic de motoarele mari.

                      La rabla ca sa duci masina trebuie sa ai impozitul platit la ea. Va dati seama ca la ARO e jale.

                      @Cristi_XP sa stii ca indirect platesti si impozit pe km parcursi. Doar si carburantii au o gramada de taxe si impozite in ei.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        cine are aro...palteste mai mult ca mine....adica intra in categoria peste 3001 cmc...si deci e cel putin 4000 de lei....asa ca....eu paltesc pana in 2000 lei imp ...stau si ma gandesc la unu care are o masina de 4200 cmc si unu cu un aro cum ziceti voi de 3500cmc....pai rade ala cu 4.2 de cel cu aro de moare ca sa nu ma exprim altfel.....

                        Comment


                        • #13
                          pot sa stau si eu linistit pe anu' asta,lam platit de la inceputul anului.
                          sigpicPe vremuri Dracula se hranea cu fete virgine…azi, 2012 a murit de foame.

                          Comment


                          • #14
                            Si eu am sub 2000 cmc - adica nu pot bea 4 beri o data )

                            Comment


                            • #15
                              o corectare... pe toate celelalte siteuri am vazut ca impozitul intre 2600 si 3000 cm3 este 72 lei / 200cm3 nu 144
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google