Credit vs Leasing pentru Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Si la credite se pot lua in calcul veniturile familiei(parinti, socri, frat, surori).
    Si nu numai RCI-ul este singura firma de leasing accesibila. Mai sunt si altele la fel de accesibile cel putin.
    Nu cunosc modificarile ce or sa apara la credite dar in afara de procentul pe care il va reprezenta rata in volumul veniturilor(care obligatoriu va fi mai mic si va afecta toate creditele) cele mai restrictionate mai mult ca sigur vor fi creditele de consum nu cele auto sau imobiliare(credite cu grad mic de risc).
    Last edited by Cristi_LCD; 13 September 2008, 08:42.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #77
      Legat de credit,mai jos e noul regulament si apropo cel mai afectat e creditul imobiliar !


      BANCA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI
      REGULAMENT
      Nr.11 din 19.08.2008
      pentru modificarea şi completarea Regulamentului Băncii Naţionale a României nr.3/2007
      privind limitarea riscului de credit la creditele destinate persoanelor fizice
      Având în vedere prevederile art.4 alin.(1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului
      nr.99/2006 privind instituţiile de credit şi adecvarea capitalului, aprobată cu modificări şi
      completări prin Legea nr.227/2007, şi ale art.30 alin.(1) din Titlul I al Ordonanţei
      Guvernului nr. 28/2006, privind reglementarea unor măsuri financiar - fiscale, aprobată, cu
      modificări şi completări prin Legea nr.266/2006,
      în baza prevederilor art.101 alin.1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.99/2006,
      aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.227/2007, şi ale art.34 alin.(1) din Titlul
      I al Ordonanţei Guvernului nr. 28/2006, aprobată cu modificări şi completări prin Legea
      nr.266/2006,
      în temeiul prevederilor art.48 din Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a
      României,
      Banca Naţională a României emite prezentul regulament.
      2
      Art.I - Regulamentul Băncii Naţionale a României nr.3/2007 privind limitarea riscului de
      credit la creditele destinate persoanelor fizice, publicat în Monitorul Oficial al României,
      Partea I, nr.177 din 14 martie 2007, se modifică şi se completează după cum urmează:
      1. La articolul 4, litera f) se modifică şi va avea următorul cuprins:
      „f) fundamentarea nivelurilor maxime admise pentru gradul total de îndatorare, diferenţiat pe
      categoriile de clientelă, pe destinaţia creditului (de exemplu, credit de consum, credit
      ipotecar), pe tipul creditului (defalcat în funcţie de moneda de exprimare sau, după caz, de
      indexare, de tipul dobânzii, respectiv fixă sau variabilă, de termenul de acordare a creditului
      şi de comportamentul clientului în legătură cu onorarea serviciului datoriei determinat de
      calitatea garanţiei) şi cu luarea în considerare a riscului valutar, riscului de rată a dobânzii,
      precum şi a posibilităţii de majorare a costului creditului provenind din comisioane şi alte
      cheltuieli privind administrarea creditului prevăzute în contract.”
      2. La articolul 4 se introduc trei noi alineate, alin.(2), (3) şi (4), cu următorul cuprins:
      „(2) La fundamentarea nivelurilor maxime admise pentru gradul total de îndatorare se vor
      utiliza cel mult cea mai mare majorare a ratei dobânzii conform statisticii Băncii Naţionale a
      României privind ratele medii ale dobânzii practicate de instituţiile de credit la creditele noi
      acordate gospodăriilor populaţiei, şi, după caz, cel mult nivelul cel mai ridicat al aprecierii
      faţă de moneda naţională a cursului de schimb al valutei în care se acordă creditul, inclusiv în
      cazul creditelor indexate, conform statisticii Băncii Naţionale a României privind indicatorii
      pieţei valutare, precum şi cea mai mare creştere a nivelului comisioanelor şi altor cheltuieli
      privind administrarea creditului prevăzute în contract, înregistrate în perioada de 18 luni
      anterioare datei de intrare în vigoare a prezentului regulament, respectiv intervalul martie
      2007-august 2008.
      (3) În cazul în care statistica Băncii Naţionale a României nu conţine date referitoare la ratele
      medii ale dobânzii practicate de instituţiile de credit la creditele noi acordate gospodăriilor
      populaţiei pentru o anumită valută, se va utiliza statistica Băncii Naţionale a României
      privind ratele medii ale dobânzii la euro practicate de instituţiile de credit la astfel de credite.
      (4) Gradul total de îndatorare se determină ca pondere a angajamentelor totale de plată
      decurgând din credite sau alte finanţări rambursabile în veniturile eligibile din care s-au
      dedus cheltuielile prevăzute la alin.(1) lit.E).”
      3. După Capitolul II se introduce un nou capitol, Capitolul II1, cu următorul cuprins:
      3
      „CAPITOLUL II1
      Dispoziţii privind practici de creditare sănătoase
      Art.41 – Împrumutătorii trebuie să îşi organizeze activitatea de creditare astfel încât să asigure
      separarea clară şi efectivă a funcţiei de promovare şi vânzare a produselor de creditare de
      funcţia de analiză a riscului de credit şi monitorizare a expunerii.
      Art.42 – (1) Împrumutătorii analizează capacitatea de rambursare a clienţilor pe baza unui
      nivel al veniturilor considerate eligibile de către împrumutători care nu poate depăşi cu mai
      mult de 20% pe cel aferent anului anterior.
      (2) Împrumutătorii stabilesc venitul aferent anului anterior pe baza fişei fiscale puse la
      dispoziţia clientului de către angajator, în cazul salariaţilor şi al persoanelor care obţin
      venituri asimilate salariilor, şi/sau, după caz, a documentului fiscal depus de către client la
      unităţile administraţiei financiare.
      (3) În situaţia în care nu există obligaţii legale de punere la dispoziţia clientului a fişei fiscale
      de către angajator, ori, după caz, obligaţii legale de depunere de către client a documentului
      fiscal la unităţile administraţiei financiare, împrumutătorii stabilesc venitul aferent anului
      anterior pe baza adeverinţei de venit ori a altor documente justificative.
      (4) Prin excepţie de la dispoziţiile alin.(1), împrumutătorii pot lua în calcul venituri ce
      depăşesc nivelul stabilit, numai după obţinerea de la client a documentelor justificative care
      să demonstreze caracterul de continuitate în viitor a acestora. Documentele justificative
      trebuie să dovedească modificările intervenite în situaţia veniturilor clientului, cum ar fi
      schimbarea încadrării în funcţie, schimbarea locului de muncă sau modificări cu impact
      semnificativ asupra creşterii volumului afacerilor persoanelor care obţin venituri din activităţi
      independente.
      Art.43 - La acordarea creditului, împrumutătorii trebuie să se asigure că pe întreaga perioadă
      de acordare a creditului gradul total de îndatorare a solicitantului se încadrează în nivelul
      maxim admis aplicabil acestuia.
      Art.44 – Împrumutătorii sunt obligaţi să informeze clienţii prin menţionarea în cadrul
      graficelor de rambursare aferente contractelor de credit ori, dacă nu se întocmesc grafice de
      4
      rambursare, prin menţionarea distinctă în cadrul contractelor de credit a posibilităţii
      modificării, în sensul majorării, a sumelor datorate, în cazul materializării riscului valutar, a
      riscului de rată a dobânzii ori în cazul creşterii costului creditului provenind din comisioane
      şi alte cheltuieli privind administrarea creditului prevăzute în contract.
      Art.45 – (1) Împrumutătorii trebuie să se asigure că terţele părţi implicate în analiza prealabilă
      a capacităţii de rambursare a clientului, de tipul intermediarilor de credit, aplică aceleaşi
      proceduri ca împrumutătorii.
      (2) Împrumutătorii urmăresc calitatea portofoliului de credite aferent clienţilor atraşi de
      fiecare terţă parte prevăzută la alin. (1), comparativ cu cea a portofoliului de credite aferent
      clienţilor atraşi direct de împrumutători.
      (3) Analiza efectuată potrivit alin.(2) stă la baza deciziei împrumutătorului de a continua
      relaţia de afaceri cu fiecare dintre terţele părţi prevăzute la alin.(1).”
      3. Articolul 6 se modifică şi va avea următorul cuprins:
      „Art.6 - Până la îndeplinirea condiţiei prevăzute la art.3 alin.(1), în cazul împrumutătorilor
      care la data intrării în vigoare a prezentului regulament desfăşoară activitatea de creditare a
      persoanelor fizice în baza normelor interne de creditare nevalidate de către Banca Naţională a
      României, nivelul maxim al gradului de îndatorare este limitat la 35%.”
      Art.II – (1) Împrumutătorii care dispun de reglementări proprii validate de Banca Naţională a
      României notifică, potrivit art.3 alin.(2) din Regulamentul Băncii Naţionale a României
      nr.3/2007, modificările realizate pentru ducerea la îndeplinire a dispoziţiilor prezentului
      regulament, în termen de cel mult 45 de zile de la data publicării acestuia în Monitorul
      Oficial al României, Partea I.
      (2) Împrumutătorii care nu dispun de reglementări proprii validate de Banca Naţională a
      României vor întreprinde măsurile necesare pentru ducerea la îndeplinire a obligaţiilor ce le
      revin potrivit prezentului regulament şi vor transmite normele de creditare astfel modificate
      Direcţiei supraveghere din cadrul Băncii Naţionale a României, în termen de cel mult 30 de
      zile de la data publicării acestuia în Monitorul Oficial al României, Partea I.
      Art. III - Regulamentul Băncii Naţionale a României nr.3/2007 privind limitarea riscului de
      credit la creditele destinate persoanelor fizice, publicat în Monitorul Oficial al României,
      5
      Partea I, nr.177 din 14 martie 2007, cu modificările şi completările aduse prin prezentul
      regulament, va fi republicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o
      nouă numerotare.
      Preşedintele Consiliului de administraţie
      al Băncii Naţionale a României
      MUGUR CONSTANTIN ISĂRESCU

      Comment


      • #78
        post dublu

        Comment


        • #79
          Originally posted by juann View Post
          Tind cont ca se modifica conditiile de acordare a creditelor bancare, in momnetul de fata cel mai usor obtii un leasing de la RCI, plus ca in cadrul leasingului se ia in calcul venitul tau si al familiei tale ;) Ideal ar fi un avans de cel putin 30% din val. Masinii noi si iesi mult mai ieftin ca la un credit bancar care dupa cum stii e full de comisioane ascunse, plus asigurare de viata plus nu stiu ce comision plus plus plus.....
          Ok am inteles ,dar ce firme lucreaza cu RCI in provincie ,adica unde poate fi gasit ,au reprezentante sau cum ?

          Comment


          • #80
            Originally posted by cristimar View Post
            Ok am inteles ,dar ce firme lucreaza cu RCI in provincie ,adica unde poate fi gasit ,au reprezentante sau cum ?

            Intreaba la dealerul de la tine din localitate ca se poate. Facturile o sa le primesti prin posta.

            Comment


            • #81
              Originally posted by cristimar View Post
              Ok am inteles ,dar ce firme lucreaza cu RCI in provincie ,adica unde poate fi gasit ,au reprezentante sau cum ?
              Vezi ca in topicul "Taxe Leasing" pe aceasta sectiune am scris un post(ultimul in acest moment) cu ce inseamna mai exact leasingul si la ce sa te astepti daca vei cumpara masina in leasing.
              RCI-ul nu are decat un singur sediu ,in BUCURESTI ,iar toata hartogaraia o faci prin dealerul de la care cumperi masina.
              Leasing poti sa faci si prin orice alta firma dar vei pierde promotia cu cele 3 rate gratuite, care de altfel si aceea este supusa unor termene si conditii.
              Last edited by Cromatic; 13 September 2008, 20:29.

              Comment


              • #82
                Leasingul este ce-a mai usoara metoda de finantare iti trebe doar buletinu si permisu si ai ai masina !!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                • #83
                  Salut
                  Si-a mai luat cineva in ultima luna un Logan prin credit sau leasing?
                  Vreau sa achizitionez unul si inca sunt in dubii ce sa fac... am tot citit posturi insa nu mai cred ca sunt de actualitate cele in care se spunea ca creditul e mai avantajos. Am vazut ca mai multi spuneau ca au credit la BRD. M-am uitat la brd si au momentan un credit cu dobanda fixa pentru maxim 4 ani - pentru un credit de 26 000 ron rata ajunge undeva la 713 ron pe luna fara casco.
                  Cei de la autocobalcescu au o oferta de leasing pe 5 ani pentru aceeasi suma ramasa de 160 euro (rata casco inclusa).

                  Comment


                  • #84
                    Ca teorie au ramas de actualitate doar ca s-au modificat ratele procentuale. In rest sunt exact aceleeasi avantaje si dezavantaje. Iar ratele procentuale au crescut la fel la ambele tipuri de achizitie (credit respectiv leasing).
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by andrrei_ro View Post
                      eu am credit la brd facut..credit auto..si pana nu achit toata masina nu`s eu proprietarul ci banca...o tampenie...la leasing nu stiu cum e ca nu m`am interesat
                      Nu e adevarat andrei_ro. Si eu am acelasi credit si sunt proprietar doar ca nu pot vinde masina pana nu o achit integral

                      Comment


                      • #86
                        Stie cineva daca cei 3800Ron de la programul rabla pot constitui avans la achizitionarea unei masini prin leasing?

                        Comment


                        • #87
                          Sincer nu stiu daca se paote leasing la programul rabla dar acuma cu euro asa scump nu se prea inghesuie oameni la rate prin leasing daca optezi pentu asa ceva trebuie sa sti ca RCA-ul este calculat le persoana juridica si este cam mult eu de ex platesc aproape 700 ron pe 1 an si trebuie sa faci full casco care nu scade de la an la an indiferent daca ai apelat la ei sau nu si nu in ultimul rand cheltuielile de inmatriculare in functie de firma cu care lucrezi eu am platit 150 euro si un lucru de care trebuie sa ti cont diferenta de curs eu platesc cu 50 ron pe luna in plus de la inceputul anului bafta !!!

                          Comment


                          • #88
                            * Credit Auto in lei: -Rata fixa pe toata perioada creditarii (nu depinzi de cursul euro);
                            - RCA + CASCO pe persoana fizica ( mai ieftin fata de persoanele juridice)
                            - Mai multe acte fata de Leasing;
                            - Nu este necesar avans;
                            - Masina este pe numele vostru si chiar daca are GAJ tot se poate vinde;
                            - Dobanda mai mare fata de Leasing;
                            * Leasing (credit in euro) - rata in functie de cursul euro;
                            - minim 10%avans;
                            - RCA + CASCO mai scumpe (persoana juridica);
                            - nu aveti masina pe numele vostru (nu se poate vinde doar se poate ceda contractul);
                            - ca si avantaj pt. societati se scade TVA-ul;
                            - teoretic sunteti unici utilizatori si masina nu se poate inprumuta unui prieten;
                            - Dobanda mai mica fata de Credit;

                            In principiu pentru firme se merita Leasing si asta in cazul unui curs euro stabil, pt. persoane fizice clar este mai avantajos creditul in lei;

                            Comment


                            • #89
                              Cunosc toate problemele astea pentru ca si eu am achizitionat masina tot in leasing(am si un post mare despre toate cheltuielile in topicul "Taxe leasing"). Eu am intrebat altceva.

                              Comment


                              • #90
                                Intentionez ca in cateva saptamani sa imi achizitionez un Logan Laureat 16v, pretul in acest moment cu optiunile alese este de 9605 minus 600 discount'ul pe care Dacia il ofera in aceasta perioada, rezultand 9005. Doresc sa dau un avans de 40% dar nu m'am decis la ce banca sa apelez. Asi dori un credit pe o perioada de 48 luni. Imi poate da cineva un pont? Nu prea dispun de timpul necesar pt. a colinda bancile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google