Taxe Leasing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxe Leasing

    Salut am si eu 2 intrebari :
    1.Maiine merg sa imi bag actele pt leasing (prin RCI leasing) ,as vrea sa stiu daca ma afecteaza faptul ca am fost inscris la biroul de credit in trecut( nu a trecut perioada de timp 4 ani pt bir de credit si 7 pt CRB ca sa ma stearga din baza de date).
    2.Vreau sa stiu exact ce bani am de platit si pt ce (tanti de acolo a vorbit 10 min fara sa zica ceva concret)
    masina Laureate1.5 dci ........9655 eur
    avans 5%............................483 eur
    ce altceva mai platesc ca am inteles ca ajung in jur de 1500 eur

    daca stie cineva sa imi raspunda il rog sa o faca scurt si la obiect
    cei cu comentarii,pareri etc sa se abtina
    multam nticipat
    Last edited by crististreulea; 2 November 2008, 13:42.

  • #2
    Taxa de menegment numerele rosii cand iei masina,avansu, dobanda de prefinantare(adica un fel de rata pe perioada de cand se accepta contractu pana se incheie luna)taxa de prima imatriculare ,prima rata si c-am atat am platit eu
    am facu lesingul acum o luna
    sigpic

    Comment


    • #3
      Si la ce suma ai ajuns??

      Comment


      • #4
        Pai cica cu un avans de 1980 eura cam pe la 3000 si ceva(adiaka 12106 lei +/-50 lei)cu totu din 1.05.2008 pana 1.06.2008 asta cu tot cu 2 rate casco pe 2 luni rca si fara taxa de prima imatriculare si dobanda de prefinantare astea sunt facturile care le-am platit eu contractu incheiat in luna a4-a
        Last edited by kata dog; 2 June 2008, 20:56.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Mai trebuie apoi sa platesti Casco + RCA dar care or sa fie pe firma cel putin asa este in cazul meu : leasing pers fizica dar prop este firma de lesing , deci pers juridica , de ex eu dau 531 euro casco + 500 ron RCA . O sa mai platesti nr rosii+ suportii , apoi taxa de prima imatriculare apoi numerele ...
          Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

          Comment


          • #6
            Stanlei_82 eu nu am platit numerele(ma refer la cele definitive) si ai dreptate am uitat de suporti de numere
            sigpic

            Comment


            • #7
              @kata inca le ai pe cele rosii presupun altfel plateai mai putin daca le iei asa cum ''cade'' si mai mult pe cele preferentiale. EU vorbeam stric de cazul meu
              Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

              Comment


              • #8
                Deci sa inteleg ca 1500eur imi ajung pt avans si taxe ca mai mult nu am
                de faptul ca sunt inscris la biroul de credit stie careva daca ma incurca cu ceva??

                Comment


                • #9
                  Stanlei_82 am luat numerele definitive dar probabil ca inca nu am primit factura acum la cate prostii am platit.............Astea nu sunt o problema( nu am primit nici factura pt taxa de prima imatriculare)

                  madafakarul asta nu am idee dar poate nu te cauta
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc pt raspunsuri,
                    cand si daca o sa iau golanu o sa postez ce,cum,cat am platit

                    Comment


                    • #11
                      Si sa nu uiti sa postezi si poze cu el bafta la leasing
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Deoarece multi dintre noi am fost oarecum nemultumiti la inceputul derularii contractului de leasing pentru ca primeam facturi la care nu le gaseam nici o explicatie(gen diferenta pret achizitie,s.a.m.d.), postez mai jos cateva explicatii aferente facturilor emise in baza contractelor de leasing. Acestea sunt preluate de pe o factura emisa de catre "RCI Leasing Romania IFN S.A" si sunt adresate acelora care opteaza pentru cumpararea unei masini in leasing si nu au mai trecut prin derularea unui astfel de contract pentru a ajuta in luarea unei hotarari cat mai potrivite la alegerea formei de creditare dorite.

                        EXPLICATII AFERENTE FACTURILOR EMISE IN BAZA CONTRACTELOR DE LEASING


                        Leasing Financiar:
                        Acont
                        Reprezinta suma solicitata de Furnizor(DACIA) pentru lansarea in fabricatie a unui autovehicul.Contravaloarea acontului transformata in euro se va deduce din factura proforma de avans si ulterior din factura fiscala de avans.

                        Avans si Taxa

                        1.Avans leasing=valoarea in Euro a avansului cursul BNR din data platii avansului;
                        2.Taxa Administrativa=valoarea in euro a taxei administrative(cursul BNR + %ajustare curs, stabilit contractual) din data platii avansului ;
                        3.Valoare reziduala in avans=valoarea in euro a valorii reziduale platite in avans cursul BNR din data platii avansului;
                        4.Coeficient ajustare curs(AV)=%ajustare BNR curs,stabilit contractual valoarea in euro a avansului;
                        5.Coeficient ajustare curs(VRAV)=%ajustare BNR curs,stabilit contractual valoarea in euro a Valorii Reziduale platite in avans;
                        6.Storno Acont Auto=valoarea in euro a acontului(BNR + % ajustare curs stabilit contractual) din data platii avansului;
                        7.Curs contract este cursul BNR din data la care utilizatorul a efectuat plata avansului.


                        Diferenta pret achizitie
                        Diferenta de pret de achizitie este cauzata de utilizareade catre furnizor a unui curs facturare diferit de cursul BNR din data platii auto vehiculului(deci BNR practica un curs iar DACIA practica alt curs).Ocazional, in aceasta sunt incluse si alte elemente facturate de catre furnizor pe langa pretul de lista(ex.Carte de identitate vehicul).Diferenta facturata poate fi pozitiva(caz in care trebuie achitata in termenul prevazut pe factura) sau negativa(caz in care valoarea acesteia se va deduce din platile ulterioare de efectuat catre Locator<RCI Leasing>).
                        Modalitatea efectiva de calcul este urmatoarea:
                        Diferenta Pret Achizitie=Pret Furnizor-Pret Contract

                        Pret Furnizor=valoarea integrala a autovehiculului, in lei, achitata de RCI Leasing Romania IFN S.A. La Furnizor(DACIA);
                        Pret Contract=pretul in euro conform contractului, la cursul BNR din data efectuarii platii la furnizor.


                        Rata Leasing
                        1. Rata Principal=valoarea capitalului in euro x curs contract;
                        1.1. Diferenta de curs an anterior=valoarea capitalului in euro x (Cursul de la inchiderea exercitiului financiar-Curs contract);
                        1.2. Diferenta de curs an curent=valoarea capitalului in euro x (Cursul facturarii ratei-Cursul de la inchiderea exercitiului financiar);
                        1.2.1Diferenta de curs rata=valoarea capitalului in euro x (Cursul facturarii ratei- Curs contract);
                        2. Rata dobanda=valoarea dobanzii in euro x Curs contract;
                        2.1.Diferenta curs dobanda an anterior=valoarea dobanzii in euro x (Cursul de la inchiderea exercitiului financiar-Cursul istoric);
                        2.2.Diferenta curs an curent=valoarea dobanzii in euro x (Cursul facturarii ratei-Cursul de la inchiderea exercitiului financiar);
                        2.2.2.Diferenta curs dobanda=valoarea dobanzii in euro x (Cursul facturarii ratei-Curs contract);
                        3. Leasing asigurare=valoarea asigurarii CASCO finantate x Cursul de facturare;
                        4. Curs factura BNR + %ajustare=cursul comunicat de BNR pentru data emiterii facturii de rata, conform scadentarului, majorat cu procentul stabilit contractual.


                        Valoarea Reziduala
                        Reprezinta valoarea la care se efectueaza transferul de proprietate catre Utilizator.In functie de optiunea Utilizatorului ea este achitata in avans si/ sau la finalul contractului de leasing.

                        ALTE CHELTUIELI

                        Taxa Inmatriculare
                        Reprezinta contravaloarea serviciilor prestate de RCI Leasing Romania IFN S.A. In vederea inmatricularii definitive a autovehicolului.
                        Fondul National de Solidaritate
                        O.G.U. 118/1999 si H.G. 743/31.08.2000 prevede urmatoarele: taxele de timbru social reprezinta obligatii de plata pentru persoanele fizice sau juridice care achizitioneaza automobile noi din import cu o capacitate de minimum 2000 cmc. Inclusiv.
                        Taxa Talon
                        Reprezinta costul generat de reemiterea unui certificat de inmatriclare.
                        Cheltuieli Notariale
                        Reprezinta costul generat de legalizarea notariala a imputernicirilor de iesire din tara, eliberate de RCI Leasing Romania IFN S.A. Utilizatorilor, in baza contractelor de leasing
                        Impozit Auto
                        Reprezinta refacturarea catre Utilizator a impozitului platit de proprietar pentru autovehiculul ce face obiectul contractului de leasing.
                        Supliment Extindere Asigurare CASCO
                        Reprezinta contravaloarea prelungirii cu 30 de zile a politei de asigurare CASCO, in vederea definitivarii formalitatilor de trecere in proprietate a autovehiculului.

                        P.S.
                        Pana la facturarea primei rate efective de plata se vor primi urmatoarele facturi:
                        -asigurare RCA(cel putin 600 lei);
                        -asigurare CASCO(se plateste in rate lunar functie de valoarea asigurata);
                        -sevicii inmatriculare(cel putin 500 lei);
                        -diferenta pret achizitie(poate fi cu + sau cu -);
                        -taxa speciala(se plateste cu T.V.A).

                        Pentru cei care vor beneficia de promotia cu 3 rate de leasing gratuite, valabila numai pentru contractele incheiate pe 6 ani vor plati in primele 3 luni doar asigurarea CASCO corespunzatoare.
                        Atentie! Facturile cu primele 3 rate de leasing se vor emite si se vor trimite Utilizatorului dar nu se vor plati pentru ca, ulterior se va emite o factura de stornare cu minus.
                        Last edited by Cromatic; 19 July 2008, 19:31.

                        Comment


                        • #13
                          Cum e cu asigurarea Casco? Se face pe numele firmei de leasing? Daca o terta persoana conduce masina e o problema cu casco?
                          Last edited by juann; 13 September 2008, 20:46.

                          Comment


                          • #14
                            In termenii financiari leasingul este asimilat cu o forma de inchiriere.Toate asigurarile se fac in numele si in favoarea firmei de leasing dar sunt platite de catre CONTRACTANT.Fiind o persoana juridica toate taxele si serviciile care obligatoriu trebuiesc facute dupa intrarea "in posesie" a masinii se platesc la pret de PERSOANA JURIDICA.
                            Privitor la ultima intrebare, maine o sa-ti dau un raspuns punctual pentru ca nu mai retin(EU nu dau masina la nimeni niciodata), si trebuie sa ma mai uit odata in contract.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Cromatic View Post
                              P.S.
                              Pana la facturarea primei rate efective de plata se vor primi urmatoarele facturi:
                              -asigurare RCA(cel putin 600 lei);
                              -asigurare CASCO(se plateste in rate lunar functie de valoarea asigurata);

                              -sevicii inmatriculare(cel putin 500 lei);
                              -diferenta pret achizitie(poate fi cu + sau cu -);
                              -taxa speciala(se plateste cu T.V.A).
                              Sa inteleg ca in momentul cind se ia masina de la dealer deja are facuta asigurarea rca si casco si se vor plati ulterior facturile sau pina nu se emit facturile nu are rca/ casco etc.....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google