Amenda.Exista Aceasta Cale De Scapare ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pentru neplata impozitului pe masina unui coleg i-au blocat contul de salariu la ING. Deci se poate, si e in lege.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #17
      Ce valoare avea suma datorata?

      Eu ma refer strict la neplata unei amenzi, nu a unei dari.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #18
        Ca fapt divers anul trecut mi-au fost puse popriri pe ambele conturi pe care le detin, Administraţia Finanţelor Publice mi-a oprit din contul in care se varsa salariu o amenda (din 2003) + cheltuieli de judecata (vreo 50 RON). Amenda nu mai tin minte pentru ce a fost insa mi-am amintit ca la momentul respectiv nu am avut bani si nu am platit-o, parintii mei au platit in tot acest timp impozitele fara nici o problema.
        Eu nu cred ca statul pierde sau isi uita datornicii, la un moment dat tot trebuie sa ai un venit, un cont deschis, eu sunt dovada vie.

        Comment


        • #19
          Originally posted by redcar View Post
          5.La politie in baza de date ramin inregistrate cele 6 pucte acumulate si daca mai colectezi inca 6 in timp de maxim12 luni te duci si depui permisul la ei .
          Documentul acesta este pentru informare http://www.circulatiarutiera.ro/inde...do_pdf=1&id=29
          Fals-e vorba de acumularea a inca 9pct. penalizare in termen de 6luni de la prima sanctiune prevazuta complementar cu puncte penalizare.

          Originally posted by Niki View Post
          Exista stipulat undeva, in vreo lege, cum ca daca nu platesti o amenda, Primaria/Circa Financiara te poate constrange in vreun fel (de ex. sa nu iti elibereze o adeverinta)?
          In acest sens exista o singura prevedere: OG92/2003 actualizat-"Codul de procedura fiscala".

          Comment


          • #20
            @Cezar : nu sunt "maestru" si de amenda nu ma fofilez,sunt constient ca am gresit si ca trebuie sa platesc ( e clar ca nu imi mai trebuie,azi am fost pana la Galati,eu fiind din Braila,si nu am trecut de 70 km/h) ),insa cat timp nu am acum banii ( 320 lei),este evident si normal sa te gandesti la alte solutii,pe termen lung sau scurt.De platit oricum o platesc,doar ca eu m-am gandit sa o platesc pe cea intreaga de 640 in timp,azi 50 lei peste 1 luna inca 100 lei pana se strangeau.Singura problema era ca nu vroiam sa afle parintii pentru ca mai vedeam masina cand zbura porcu ).Din ce stiam eu cu amenzile de la transportu in comun,te punea sa platesti mai intai amenda si apoi impozitul , de aici a venit vorba de "reclamatie",la adresa functionarilor fomisti si abuzivi.Eu nu am vrut sa las impresia pe care vad ca am lasat-o,e clar ca m-a lecuit si nu imi mai trebuie alta data.
            Eu m-am gandit azi toata ziua si maine am promisi niste bani imprumut si maine platesc amenda,mai usor e sa strang 320 decat 640,zic...
            Cat despre viteza,pentru cine cunoaste eram pe Calarasi,este data in folosinta de cateva luni,3 benzi si vizibilitate mare,m-a prins aproape de bariera,unde aveam viteza cea mai mare ! Desi am carnet de aproape 1 an ( in septembrie fac 1 an) am cat de cat experienta ( impropriu spus experienta pentru ca nu se poate vorbi de ea cat timp nu am 1 an ),indemanare,pentru mine fiind o pasiune sofatu (uneori mai agresiv ) si chiar sunt constient ! Eu plecasem de la semafor din concordia,300 m de la locu incidentului,a 2-a,si cand am schimbat a 3-a nino nino nino din fatza si m-am dus pe frana tare,am vorbit frumos cu organu si asta a fost !
            @Cromatic are dreptate,inca 9 puncte (15 total il predai ) si dispar in 6 luni !
            aaa si era sa uit,am mai inteles un lucru de la cineva,cum ca dupa 5 ani de la momentu in care ai luat amenda,cu un avocat bun poti sa scapi de amenda.Se termina un ciclu,si apoi cei de la garda finaciara sau care or fi iti incep un nou ciclu,doar ca exista niste portite si cu un avocat bun se poate prescrie amenda !Oricum eu sper ca maine dimienatza sa fac rost de bani,ma duc o platesc si stau linistit !

            P.S : as fi preferat munca in folosul comunitatii 1 saptamana in locu amenzii,insa nu se poate )

            Comment


            • #21
              E adevarat, cu un avocat bun poti scapa de amenda, dar un avocat mediocru costa minim 500-600 RON... si unde-i castigul tau? Eu zic sa-ti pui "cioricul" in saramura si sa aduni bani de amenda minima, asa esti sigur ca nu afla taicatu de amenda. Inca ceva, dupa ce platesti amenda (minima) mergi cu chitanta la secretariatul politiei rutiere ca sa nu ajunga amenda la finante (tot o mizerie si o lipsa de interes din partea lor), altfel te trezesti peste cateva luni cu instiintare acasa. Succes!

              Comment


              • #22
                Am inteles,mersi ca mi-ai zis sa ma duc si la politie cu chitanta ,chestia asta nu o stiam

                Comment


                • #23
                  vasile, sa ajunga amenda si la finante, ce are ? Daca el mai are dovada platii nu e nici o problema. Desi, origum, se pare ca au trecut mai mult de 48 de ore.
                  Last edited by crististreulea; 20 July 2012, 11:13.

                  Comment


                  • #24
                    draga Razvy, alex93br e incepator in dastea cu amenzile. fi sigur ca plateste amenda si arunca chitanta iar peste 8-9-11 luni cand ii vine somatia acasa pentru neplata, o sa mearga la groapa de gunoi sa o caute.
                    eu toate amenzile(putine) le pastrez si cate 2-3 ani pana sa le arunc, nu-mi cer de mancare.

                    alex93br: invatatura de minte "gresesti, platesti" . cand te vor scoate banii afara din casa, atunci sa-ti permiti unele riscuri care costa mult ;)
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • #25
                      În conformitate cu prevederile art. 28, alin. 2 din O.G. 2/2001 republicată o copie de pe chitanta se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimite prin posta organului din care acesta face parte, instituţie menţionată în antetul procesului-verbal de contravenţie, în termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal.

                      Pentru Bucureşti se va trimite pe adresa Brigăzii Rutiere, cu sediul in Bucureşti, Str. Logofăt Udrişte nr. 11-15, sector 3

                      si ar trebui sa scapi de acea somatie.

                      mi s-a sters un post, era haios
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        1.Daca nu ai nimic pe numele tau, nu au ce sa-ti faca.
                        2.Sa ridice mana care nu a mers cu 90km/h in oras, in viata lui, NICIODATA!
                        3.Daca vrei sa stai fara stres, platesti amenda si gata. Altii au zeci de mii de lei noi si nu se mai sinchisesc, tara lu' Papura Voda.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #27
                          2. NICIODATA cu 90 km/h, mai mult sau mai putin
                          Problema e ca trebuie sa iti asumi raspunderea a ceea ce faci.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #28
                            Problema e ca banii (amenda) nu au nici o legatura cu raspunderea, respectiv moralitatea. Pur si simplu ni s-a intamplat la toti, fara sa fim ipocriti.
                            Strict pe subiectul thread-ului, cat timp nu are nimic pe numele lui, Statul nu are ce sa-i faca! Punct!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #29
                              Vine amenda pe adresa din buletin. E suficient sa se intample asta si nu mai poti lua niciun act de acolo.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #30
                                Ce act sa iei, de unde ? Amenda vine pe numele celui in speta, la adresa din buletin. Nu are treaba cu proprietarul, altfel ar incalca Constitutia.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google