Evaluare Autoturism Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evaluare Autoturism Logan

    Salut baieti
    Va rog sa ma ajutati sa stabilesc un pret corect de vanzare pentru Loganul meu. Nu vreau nici sa ma arunc inutil la un pret prea mare dar nici sa-l dau de pomana.
    Logan varianta Prestige, inmatriculat in februarie 2009. Eu am fost primul si singurul proprietar.
    Culoare: Argintiu
    Motor: 1.6 16v, euro 4, 105 cp.
    Kilometri: 72.000
    Itp valabil pana la 02.2017
    Alarma
    Senzori de parcare in culoarea caroseriei
    Instalatie GPL LandiRenzo, montata la Vernesti-Buzau, inscrisa in CIV.
    Baterie noua
    Distributia facuta la 50.000 km.
    Consumabile schimbate la reprezentanta (am facturi)

    Ca minus vreau sa precizez parbrizul fisurat sub nivelul stergatoarelor (am trecut ITP fara spaga), lovituri de grindina pe tabla si incep sa apara cateva puncte de rugina de sub vopsea pe portiera stinga spate
    Multumesc.

  • #2
    Ca sa-ti faci o idee http://autovit.ro/autoturisme/dacia/...%5Bcountry%5D=

    Comment


    • #3
      Taxa de poluare ai platit-o la inmatriculare?

      Comment


      • #4
        Si daca nu ai recuperat-o intre timp... dar la euro 4 nu e asa mare taxa.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Cateva sute de euro conteaza la o masina ieftina.
          Iar in 2009 au fost perioade de scutire de taxa, iar motorizarile Loganului se incadrau la scutire.

          Comment


          • #6
            Maxim 3300E.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              eu ziceam 3500, dar cu faimoasa grindina din galati si functie de unde e rugina mai scade.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                Acum am vazut care e treaba cu masina.



                Acum vreo 3 ani m-a prins chiar in fata garajului, o ploaie torentiala. Imediat a inceput sa dea cu grindina. Mi- a indoit destul de tare aproape toata masina, mai putin partea din dreapta. Pe portiere, incep sa apar mici puncte de rugina de sub vopsea.
                Ma gandeam sa-i dau o slefuire, chituire si revopsire integrala.
                Aveti idee la cat s-ar putea ridica operatiunea?
                Masina are deja 7 ani si 70.000 km dar am motorul de 1,6 16v care este destul de sprinten, mi-am pus si gpl si parca nu as renunta la ea, I-ar prinde bine un refresh dar depinde la ce costuri.
                Va multumesc.
                Eu zic sa o tii pentru tine. Pentru o masina ciuruita de grindina o sa primesti relativ putin, tinichigeria e scumpa si nimeni nu are vreo garantie ca daca o revopseste, rugina nu apare iarasi la tabla asta pacatoasa.
                Iar sa dai tu 1000 de euro sa o revopsesti si s-o vinzi apoi, n-ai facut nicio afacere.

                Daca masina e cum cred eu, 3000 de euro e un pret optimist.
                Last edited by mr.K; 30 May 2016, 13:15.

                Comment


                • #9
                  Nu are taxa platita pentru ca in februarie nu se platea acea taxa.
                  In cartea de identitate am inscrisa la CO2 = 170g/km.
                  Calculatorul on-line imi da o valoare de 600 euro.

                  Dealerul Renault mi-a oferit 2500 E. Din experienta personala cu cealalta masina stiu ca ei mai pun 800-1000 si o scot la revanzare.

                  Comment


                  • #10
                    Nu cumpara nimeni o masina ciuruita de grindina.
                    Asa ca dealerul o va revopsi si o va vinde cu minim 4000 ca sa iasa un profit decent.

                    Comment


                    • #11
                      Mergi la dealer, ia aia 2500 pe care ii dai avans pentru o masina noua, sau asteapta pana gasesti pe cineva care sa dea 3000 pe ea.

                      Cauta pe cineva care face PDR si vezi cat te costa. Faci un calcul si vezi cum iesi.
                      Last edited by Fanez; 30 May 2016, 14:07. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        Pai ~500 euro PDR, portierele de retusat-cateva sute de lei-se aduna.
                        600 euro timbrul de mediu va fi negociat de client tot din pret.
                        Pacat de masina per ansamblu, ca la 70k abia isi incepe viata motorul ala.

                        Comment


                        • #13
                          Am vazut Clio 4 (8700 Euro) si Hyundai i20 (8400). Hyundai-ul este un pic mai dotata, adica are in plus :
                          - geamuri cu tenta inchisa pe spate si luneta
                          - minere in culoarea caroseriei
                          - deschidere Capac benzina din interior
                          - oglinzile in culoarea caroseriei
                          - torpedou refrigerat
                          - alarma
                          - VSM
                          - garantie 5 ani fata de 3 Clio
                          - garantie coroziune 12 ani fata de 6 Clio

                          Ca minus, nu are Cruise Control.

                          Si mai important, dealerul Hyundai din Galati nu are facilitatea asta buy-back, dar mai caut prin tara.

                          Comment


                          • #14
                            Pe langa logan, ambele masini sunt mult mai mici ca spatiu interior.
                            Eu am aproape 2 metrii, dupa ce am terminat drivetest cu clio3 si m-am urcat in loganul meu din 2005 m-am simtit ca in limuzina, locurile din spate sunt prevazute mai mult pentru copii decat pentru oameni normali.
                            i20 la fel de mic si mai spartan la interior decat clio.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #15
                              Sa pun si cateva fotografii ca sa vedem cum stam.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google