RCA Mai Scump La Leasing?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E naspa ..dar trebuie sa incerc sa fac ceva.
    LA un BMW 3300 Disel pe firma este 800ron......

    problema este ca firma de leasing si cea de asigurare (broker) este aceiasi forma RCI LEASING
    Last edited by nikum33; 9 February 2010, 22:32. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Pe numele firma nu in leasing ca la persoane juridice care au masina pe numele lor este mai ieftina asigurarea !
      Daca rezolvi ceva sa ma anunti si pe mine!

      Comment


      • Nu este adevarat....proprietar este tot Persoana juridica.....la omiasig asigurarea este le fel si pe PF si PJ in leasing.Am vrut eu sa TREC MASINA DE PE FIRMA PE P.FIZICA....SI AIA A ZIS CA ASIGURAREA ESTE ACEIASI
        Last edited by nikum33; 9 February 2010, 22:37.

        Comment


        • Inseamna ca sunt eu dezinformat!

          Comment


          • Ce impact am avut eu de la 620 la 970...am zis ca au gresit aia .....am crezut ca au asigurat toata reteaua cu asigurarea mea...am sunat m-au lamurit..am platit dar akum vreau sa consult si un jurist sa vedem daca pot face ceva, pentru ca in contract nu prea se scrie mare lucru de RCA

            Comment


            • Hehe, e belea cu leasingu' asta si cu rca-ul. Eu am masina in leasig, PJ, anul trecut in martie am platit rca-ul 800 si un pic lei. Anu' asta sigur va sari de 1400 lei. Si da.. e tot la omniasig. Dar..acum o saptamana mi-am schimbat spoiler spate pe casco (care casco e tot la ei), cost total 1400 lei. Peste 3 saptamani merg la service sa ridic spoileru' "vechI" (care l-am agatat un pic, se poate repara). Intentionez in urmatoarea luna sa merg sa-mi fac pe casco si spoiler fata, care-i lovit in partea dreapta, mi-a sarit o piatra de la o masina ce rula in fata mea. Si uite asa, cu ambele spoliere "vechi" sper sa scot asigurarea RCA undeva la jumatate.
              Numai bine, fetele!

              Comment


              • salut

                nikum daca ai masina luata in leasing de la RCI nu prea ai ce face pt ca aia nu au lasat cam nici o portita de scapare, credema am consultat un jurist, un broker si un avocat si degeaba..... doar sunat la ei si explicata situatia dar eu m-am lovit de o nesimtire si o impertinenta a proastelor de la RCI de nu am mai vazut asa ceva.........(ce va sfatuiesc data viitoare nu mai semnati nimic fara a citii cum trebuie contractul, valabil si pt mine ca am fost un mare prost )
                a si inca ceva va anunt o veste proasta sa va asteptati cei care au la RCI masina sa va vina o asigurare cam de la 1300-1500 lei/an

                Comment


                • Din ce am citit in aceasta sectiune m-a cam luat groaza. Am un MCV luat in leasing, sunt in al doilea an si asteptam cu tremur de maini asigurarea pe 2010. Astazi a venit si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca valoarea e de 660 RON. Masina e de 1.6 16v. Acum nu stiu ce sa cred, au gresit astia cu RCA-ul sau sa ma consider norocos? Precizez deasemenea ca anul trecut mi-a venit 750 RON. De unde oare scaderea aceasta spectaculoasa?

                  Comment


                  • Sa nu fie numai pe 6 luni la ce firma ai asigurarea ca nu are cum sa fie asa ieftina la persoana juridica!

                    Comment


                    • Culmea ca nu e. Am citit-o de la cap la coada de mai multe ori. E valabila din martie 2010 pana in martie 2011. Nici mie nu-mi prea vine sa cred, mai ales ca anul trecut am dat mai mult. E drept ca pe contractul de leasing apare tatal meu care are 50 de ani si poate au introdus astia normativa aia cu gradul de periculozitate care scade odata cu varsta. Daca ar sti astia ca de fapt eu conduc masina...!!

                      Comment


                      • Si la ce firma ai asigurarea si la cine ai contractul de leasing?
                        Last edited by radu2008; 16 February 2010, 22:11.

                        Comment


                        • RCI Leasing cu Omniasig

                          Comment


                          • Aici este dovada...
                            Attached Files

                            Comment


                            • Astazi a venit prin curier rca si am ramas surprins ca a venit numai 475 ron pe 1 an dar acuma vine intrebarea mea ,am facut cerere de plata integrala la leasing de aproape 1 luna si inca nu am primit aprobarea de plata scrie ca vine in 60 zile eu mai am asigurare rca pana in 30 aprilie si dupa aceea inscriu masina pe numele meu ,noua asigurare mai este valabila in continuare ca eu am trecute toata datele dar la rubrica utilizator si numarul de leasing ,ce sa faca sa platesc asigurarea noua sau nu ?

                              Comment


                              • Originally posted by serban24 View Post
                                nikum daca ai masina luata in leasing de la RCI nu prea ai ce face pt ca aia nu au lasat cam nici o portita de scapare, credema am consultat un jurist, un broker si un avocat si degeaba..... doar sunat la ei si explicata situatia dar eu m-am lovit de o nesimtire si o impertinenta a proastelor de la RCI de nu am mai vazut asa ceva.........(ce va sfatuiesc data viitoare nu mai semnati nimic fara a citii cum trebuie contractul, valabil si pt mine ca am fost un mare prost )
                                a si inca ceva va anunt o veste proasta sa va asteptati cei care au la RCI masina sa va vina o asigurare cam de la 1300-1500 lei/an
                                Eu am masina luata in leasing, de la RCI, si anul acesta in Dec imi expira RCA-ul. Urmatorul RCA, tot pe un an ajungea pe la 900RON....si i-am sunat, au fost ff amabili, si le-am explicat situatia....ca daca nu imi schimba asiguratorul RCA cu unul mai eftin intru in imposibilitate de plata.....zis si facut, draguti si prietenosi, mi-au schimbat asiguratorul RCA, mi-au trimis frumos polita prin curier, si am platit pe RCA - Leasing - Persoana Fizica 600 si ceva de RON, in loc de 900.
                                Ca si o concluzie, daca stii sa vb cu ei, sa le explici situatia, si sa le expui o posibila solutie in avantajul ambelor parti....ai cu cine sa te intelegi.
                                Eu pana acum nu am ce sa le reprosez celor de la RCI...au fost cooperanti, am obtinut informatiile necesare prin telefon, si cand am avut nevoie de ei, totul a fost OK pana la urma.

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google