HEEELP: Credit Auto Avans "0"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Comisionul de analiza dosar depinde de valoarea creditului(care depinde destul de mult si de cursul euro vezi preturile de acum in lei si preturile de anul trecut in lei) de aceea nu este acelasi la mine si Seba sau Laur_07. Apropo la mine a fost 1000 de lei in cap nu 800(800 a fost Laurr)
    Si nu, nu am platit nimic la uzina in avans. Doar la banca acel comision.
    Ce nu-mi mai aduceam aminte este daca banca face plata cand primeste factura sau proforma. Inclin sa cred ca are dreptate Florin77 si anume cand primeste proforma(asa este si logic).
    Deci toata bataia de cap este la banca 90% si putin pe la dealer 10%(dar sunt si dealeri care lucreaza direct cu banca si nu trebuie sa plimbi hartii intre cei doi).
    Daca iti da banca OK-ul ai scapat de probleme si incep ratele.
    P.S. ceea ce am spus se aplica la credit auto cu avans 0, nu la leasing(nici nu exista leasing cu avans 0).
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #17
      Originally posted by cam_myi View Post
      Salutare tuturor,
      .................................................. ...........................
      Din cate am inteles in momentul care se face o comanda ferma pt un autoturism trebuie platita in avans suma de 5000 lei. ...........................................
      Trebuie sa ai totusi bani dinainte pentru acest avans?
      Cam in aceeasi situatie am fost si eu.
      N-am platit nici un fel de avans (ca NU aveam de unde), am facut comanda, mi s-a acceptat creditu (probabil ca de aici si-au tras ei avansul) si mi-a venit masina.

      Bani trebuie sa ai ceva pregatiti (pt rca, talon, taxa inamtriculare, covorase, etc, se aduna cateva milioane bune sa stii).
      Nu stiu cum mai sta treaba cu taxa de prima inamtriculare, sau taxa de mediu cum s-o numi acum...La vremea respectiva (2007) stiu ca am platit vreo 6 milioane.

      Comment


      • #18
        io zic sa mai astepti ...la venitul asta pe familie....te vei descurca cam greu ...dupa parerea mea...
        numai cand iti va veni masina iti va trebui vreo 15-20 milioane...asa cheltuieli "de instalare" ca sa zic asa...ca sa fie cat decat omeneste pt voi ar trebui sa aveti macar 3000 euro pt avans.nu vreau sa va descurajez....dar stiu ce inseamna
        Last edited by SSO; 2 March 2009, 12:38.
        http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
        жалюзи плиссе

        Comment


        • #19
          La mine a fost asa :
          am fost la dealer si mi-a cerut sa achit un avans de 5000 lei in contul Dacia (pe baza unei facturi de avans), dupa care pe baza OP-ului a fost lansata comanda si mi s-a eliberat factura proforma cu diferenta de achitat. Apoi am mers la Raiffeisen si am facut credit auto iar dupa aprobare si virarea banilor am dus OP-ul la dealer. Gata.
          Daca nu reuseam sa obtin creditul pierdeam cei 5000 lei dati avans.
          It's nice to be important but it's more important to be nice!

          Comment


          • #20
            Incearca la Volksbank ca ei aveau oferte foarte bune la "Avans 0"
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #21
              Originally posted by gabinicu77 View Post
              ......................................
              Daca nu reuseam sa obtin creditul pierdeam cei 5000 lei dati avans.
              Asta-i hotie pe fata ) , banuiesc ca tu erai 100% sigur ca obtii creditul.

              Comment


              • #22
                am o intrebare: vreau sa imi iau un logan (laureate cred) cu credit. e mai bine credit la ei? sau la alta banca ?ma refer doar ca pret,excluzand faptul ca daca faci la ei nu o poti vinde(sau asa am auzit). in prezent oferta include casco gratis in primul an. ce include acest casco? include asigurare in caz de furt sau vandalism? pretul casco mi-a zis un dealer ca e cca 130 lei pe luna...in afara de rata.acest pret creste in timp, in ani?

                Comment


                • #23
                  Credit in lei clar...euro va avea un curs sangeros in viitor
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    daca euro nu va trece de 5ron, mai bine iesi cu creditul in euro. deocamdata. nu se stie cum va evolua euribor-ul si libor-ul, indicii aia dupa care se calculeaza dobanzi de referinta, apoi mai trebuie tinut cont si de inflatie si de faptul ca banca va ajusta dobanda si dupa rata inflatiei. cu riscul dea iesi un pic mai scump in lei daca totul merge bine in tara asta, parca totusi creditul in lei...poti face o simulare pe site la brd daca vrei sa vezi diferentele exacte pt aceeasi masina. si e mai aproape de adevar rezultatul decat simulatorul de pe site de la dacia.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #25
                      Deja de anul trecut se preconiza un curs de 5 lei / euro pentru anul curent. Au facut ei infuzia de valuta in urma imprumutului la FMI dar e doar o masura sa mai tina un pic oala sub presiune. Atata timp cat nu produci nimic, doar consumi, euroii se vor duce iar in afara tarii cu diferenta ca leii vor si si mai sleiti de putere deci creste deficitul.
                      Crede-ma ca am de-a face cu schemele astea la munca si ce spun astia la tv sau pe cai oficiale nu are legatura cu realitatea...de altfel o simtim cu totii pe pielea noastra. Toate graficele si limbajul ala de lemn nu sunt decat perdele de fum....mai vorbim la anul
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #26
                        Eu am credit in lei la BRD( 7 ani) am dat avans 27 milioane ( nu stiu cat vine in procente) si mi-am luat un laureate 1.6 fara alte optionale, dau 820 lei pe luna cu tot cu casco si comisionul de la banca ( 30 lei / luna). Masina costa 8400 .

                        P.S. pe desfasuratorul primit de la banca imi apare casco lunar 99 lei nu se schimba in acesti 7 ani.
                        P.S.2 CASCO la Asiban fara francisa.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google