Discromatopsia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discromatopsia

    Pentru cei care nu stiu ce este :



    Discromatopsia este o anomalie a vederii, cauzata de absenta sau o dereglare functionala a celulelor din retina, responsabile de perceptia cromatica. Retina este portiunea ochiului sensibila la lumina, care contine celule cu conuri, responsabile de vederea colorata si cu bastonase, responsabile de vederea in intuneric.

    Cand bastonasele si conurile sunt stimulate, semnalele luminoase sunt transmise succesiv,prin neuronii retinei, apoi prin fibrele nervului optic ajungand in final la cortexul cerebral.

    Persoanele cu discromatopsie prezinta tulburarari ale vederii colorate in spectrul rosu, verde, albastru si ale combinatiilor dintre acestea.

    Ochiul normal prezinta la nivelul retinei trei tipuri de celule sensibile la lumina cromatica, celule cu con sensibile fie la lumina rosie, verde sau albastra.

    Termenul de discromatopsie este mult mai folosit decat cel de lipsa perceptiei culorilor, deoarece majoritatea persoanelor cu probleme de perceptie a culorilor pot identifica anumite culori. Exista foarte putine cazuri in care pacientii nu sunt capabili sa recunoasca nici o culoare.


    Mai exact sunt plansele acelea colorate Testul Ishihara cand mergi la analizele medicale. Pareri, opinii, sugestii.


    De curant am aflat ca am asa ceva din pacate, dar din cate am inteles, testarea discromatopsiei nu face parte din cadrul medical pentru analizele medical. Voi ce parere aveti?
    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
    Enter the Matrix

  • #2
    Tata are treaba asta si nu are absolut nici o problema in viata de zi cu zi. Singurul inconvenient este ca nu prea diferentiaza culorile. Pe cele pronuntate, inchise, le recunoaste, dar in rest nu prea le "gineste". Cand vorbim despre masina care tocmai a trecut (un exemplu), imi spune cu totul alte culori in loc de cum sunt defapt.
    Poti sa stai linistit, ai o viata cat se poate de normala.
    Last edited by vitriol; 12 February 2010, 21:06.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      aia stiu.. ideea ii ca ma bat de problema.... deja ii a 2 a oara cand mam batut de problema si nu am primit acceptul.. ideea ii ca sunt 2 seturi de ishihara cele cu 24 in care nu vad ultimele 3 si cele cu 38 in care vad absolut toate imaginile..
      Last edited by KeanuRev; 12 February 2010, 21:26.
      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
      Enter the Matrix

      Comment


      • #4
        Stai ca nu inteleg... ce problema si ce accept?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Problema ii ca nu vad unele din ele)

          Vezi ÅŸi PlanÅŸele Ishihara, setul de 38. Shinobu Ishihara a fost oftalmolog ÅŸi profesor al Universităţii din Tokio. El a inventat testele care-i poartă numele pentru verificarea recruÅ£ilor în armată…


          PlanÅŸele Ishihara – setul de 38 PlanÅŸa 1. ToÅ£i ar trebui să vadă numărul 12. PlanÅŸa 2. Vedere normală: 8Deficit roÅŸu-verde: 3 PlanÅŸa 3. Vedere normală: 6Deficit roÅŸu-verde: 5 PlanÅŸa 4. Vedere…


          La primul test cu 24 de planse nu vad unele din ele vreo 3 si a zis doamna ca sunt discromat si mi-a dat inapt pentru avizul medical pentru atestat taxi.
          Last edited by KeanuRev; 12 February 2010, 21:30.
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            adica sa inteleg ca vezi in alb si negru?si vrei sa zici ca nu se poate repara ,ramai defect? deci chiar ca avem o problema ........dezvolta umpic ,mai pe intelesul nostru cei cu neperceptia asta........
            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

            Comment


            • #7
              Nu ma)doar nu sunt caine) nu vad modele... numerele, daca ma uit dupa culori vad foarte bine.. si cica din pacate nu se poate remedia sunt ceva lentile.. dar sunt la 200 de euro din cate am inteles.. oricum problema mea nu ii asa de mare vorbeam in general
              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
              Enter the Matrix

              Comment


              • #8
                si pana la urma ai luat testul ptr. atestatul de taxi sau cum ii zice sau te-a clasificat.defect?
                http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                Comment


                • #9
                  deocamdata is defect) trebuie sa ma duc in comisie la bucuresti.. ramane de vazut daca ma duc.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #10
                    Mai era pe alt forum o discutie tot despre problema asta, dar initiatorul se plingea ca a picat la testul oftalmologic pt obtinerea permisului, nu pt un atestat, mai demult erau obligatorii vizitele medicale la 5 ani pina in 45 de ani si din 3 in 3 dupa 45 ani, oricum la taxi trebuie sa fac vizitele medicale anual.

                    Comment


                    • #11
                      Da stiu.. baiatul ala.. era tot din cluj ideea ii ca.. posibil o sa ma duc la bucuresti si sa scap de chestia asta... macar stiu o treaba.
                      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                      Enter the Matrix

                      Comment


                      • #12
                        destul de neplacuta chestia,poate gasessti leac la tacamul asta ,dar daca mergi la capitala sanse sa rezolva banuiesc ca sunt 50/50 si daca te scot tot,,defect,, apoi ii bai mare ,nu gasesti o portita sau o cale de a rezolva cu problema asta? nu de alta dar cand o sa termini cu drumurile prin bucuresti,cu programarile si alte de=alea o sa-ti iasa ochii din cap si sanse cate or fi?
                        http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                        Comment


                        • #13
                          lucrez in domeniu..crede-ma..astea de pe net sunt usoare....le-am vazut asa...pe fuga,rapid.... sa le vezi tu pe alea de la munca de la mine

                          daca si aici ai probleme...asta e, nu ai ce sa faci.

                          Se pot ivi la un moment dat in viata ...momente in care nu ai sa vezi ceva (putin probabil ca o vei pati vreodata...dar se poate intampla,ca intr-o conjunctura nefavorabila de culori sa dai kix...)

                          ps: la noi la optica iti arata doar o plansa dinasta in general..si daca la aia te chinui...ti le arata si pe restul,dar noi nu avem dinalea cu : sa urmaresti liniile sau sa faci lucru manual ... noi avem doar cu diferite cifre ...
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #14
                            Discromatopsia nu-i tot una cu daltonismul?
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu prea discromatismul nu vezi.. o parte din culori.. sau un amestec... iar daltonismul nu vezi nici o culoare. din cate stiu eu
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google