Platiti Rate Mari La Banca? Aici Aveti Solutia.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Platiti Rate Mari La Banca? Aici Aveti Solutia.

    salutare prieteni cu credite.

    asa-i ca dobanda e mare? voi cat aveti, 9%, 10%, 18%? aflati ca un pitestean a dat BCR in judecata si a castigat. de mai bine de doua luni in loc de 11% dobanda acum plateste doar 2.5% pe luna! De 5 ori mai putin!

    cum a reusit? foarte simplu - contractul de credit contine clauze abuzive. una dintre ele este modul de calcul al indicelui variabil, dobanda de referinta variabila. acest indice instanta l-a inlocuit cu Euribor si de aici o uriasa reduce la plata pentru client. imaginati-va ca platiti 1000 Euro pe luna si brusc platiti doar 200 Euro. cum vi se pare?

    este realitate. in goana lor dupa bani si fraieri, bancile au facut mari greseli incalcand legile statului. le gasiti in contracte. avem legi care desfiinteaza contractele abuzive cu bancile. Legea 193, Legea 363, OG99, OG21, OUG174.

    in iunie s-a promulgat o noua lege OUG50 la care a contribuit multa lume si ANPC. din pacate desi promulgata va fi modificata pentru ca bancile din Romania fac deja lobby pe langa Guvern cu presiune de la FMI sa modifice legea. lege care vine in ajutorul tuturor captivi cu dobanzi abuzive.

    daca aveti probleme cu ratele mari nu mai stati o clipa. este timpul sa va informati si sa ii dati in judecata pentru o viata normala. daca ati fost executati silit, puteti sa-i dati in judecata si sa va recuperati prejudiciul. se poate.

    se va infiinta o Asociatia a Pagubitilor de BCR pentru sprijin juridic. mai multe detalii despre legi, proces gasiti aici:


    succes si nu mai dormiti.
    Last edited by Cristi_Xp; 7 August 2010, 23:16.

  • #2
    e bine de stiut , multam !
    my ride - still under construction

    Comment


    • #3
      despre bcr se stie ca fac multe abuzuri. ei iti iau comision si pentru faptul ca te prezinti la ghiseu sa-ti platesti rata.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • #4
        Daca nu e aceeasi persoana care are creditul iti iau comision...pe mine in trecut cand aveam rate la ei m-au pus sa vin cu buletinul din masina sa le arat ca eu sunt
        In prezent am rate la BRD ...aceeasi suma pe care am avut-o in prima zi o am si acum dupa 3 ani.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Va dau si eu un sfat ca finantist.
          Contractele astea de creditare sunt facute atat de bine incat nu ai nici o sansa in instanta. La fel si cu calcularea dobanzi dupa indicele euribor care este o alta vrajala pentru client, indicele euribor este un etalon la care se mai adauga alte multe procente provenind din alte chestii gen riscul de tara,riscul nerambursabiliati,rata inflatiei,rata de schimb, etc ,tote la un loc ducand la o dobanda de 11 %,12-15%.
          Nici o institutie bancara nu poate sa acorde credite cu o dobanda de 2,5 %, deoarece ea insusi ofera pentru artagerea depozitelor o daobanda de 4-5-6 %.


          Sfatul meu ,nu luati credite!!!

          Comment


          • #6
            @crull - sunt facute atat de bine incat sunt abuzive. pe instanta nu o intereseaza cum se finanteaza banca si ce cheltuieli are. instanta judeca faptele in baza unor legi si a codului civil. acesta este motivul pentru care pitesteanul are dobanda 2.5%. ca banca acum plange nu este problema lui. greseala este a BCR, care in goana dupa clienti a introdus clauze abuzive.

            "Nici o institutie bancara nu poate sa acorde credite cu o dobanda de 2,5 %" - ar fi bine sa te interesezi care este nivelul dobanzilor in Ungaria si Bulgaria, tari care sa zicem ca nu obtin dobanzi ca in Austria de 3% (cat are erste). De ce BCR la prima casa da 4% dobanda, la clientii noi 6% si la cei vechi prinsi cu contracte abuzive 11% - 12%? este doar hotie.
            Last edited by Winnie; 7 August 2010, 15:28.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Winnie View Post
              salutare prieteni cu credite.

              asa-i ca dobanda e mare? voi cat aveti, 9%, 10%, 18%? aflati ca un pitestean a dat BCR in judecata si a castigat. de mai bine de doua luni in loc de 11% dobanda acum plateste doar 2.5% pe luna! De 5 ori mai putin!
              in primul rand nu precizezi daca acea dobanda de 11% este pe an sau pe luna asa cum ai precizat cu dobanda de 2.5%. este bine sa ne raportam la aceleasi unitati.
              crull are dreptate, o dobanda la un credit nu poate fi mai mica decat o dobanda pt atragerea depozitelor. ei din asta traiesc, doar daca nu s-au apucat sa faca munca patriotica
              sigpic

              Comment


              • #8
                am crezut ca s-a subanteles ca este 11% pe luna. daca nu iti confirm acum.

                nu judecati logic lucrurile. aveti dreptate ca nu poate oferi Euribor + 1%. judecatorul judeca faptele prezentate si nu rational sau emotiv. asa cum arata contractele aici se ajunge. nu este vina clientului ci a bancii care a facut contractul prost.

                cum se explica ca la prima casa dau Euribor + 3%, la clienti noi dau Euribor + 5% si la cei vechi le ofera o noua formula de Euribor + 9%? sunt diferente intre acesti clienti, cei vechi sunt si buni platnici cu istoric de ani la institutia bancara.

                vreti mai multe detalii vizitati link-urile pe care vi le-am propus.
                Last edited by Winnie; 7 August 2010, 15:58.

                Comment


                • #9
                  multzumim pt sfat . Si eu am avut un prieten care a luat un credit pe 7 sau 10 ani de la BCR in jur de 200 mil si in 2 ani de zile cat a platit rate a facut rost de banii si a zis sa achite sa scape de rate si i-au cerut cei de la BCR 200 mil . Deci 2 ani de zile a platit numai dobanda .
                  STOP ACCIDENTELOR!!!sigpicviata are prioritate

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Winnie View Post
                    am crezut ca s-a subanteles ca este 11% pe luna. daca nu iti confirm acum.
                    wow! 11% pe luna!! asta inseamna 132% pe an! nu am avut pana acum treaba cu bancile, dar ceva nu e in regula cu dobanda asta
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      e si asta o metoda de a promova cate un site .
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Da, asta e pe principiul spunei omului ce vrea sa auda.

                        Nu confundati dobanda anuala care in medie este de 11% pe an cu DAE(dobanda anuala efectiva) care cuprinde dobanda anuala + comisioane retreagere/depunere/administrare etc. si care DAE in medie este cam 35%.

                        In mod clar nu exista o dobanda de 11% pe luna

                        Comment


                        • #13
                          dobanda este pe an 11% si nu pe luna. chiar si asa este de 3 ori mai mare fata de cea de la prima casa. din fericire nu am credite ca sa stiu detalii, dar am intrebat pe cea care m-a rugat sa postez in cat mai multe locuri cu putinta.

                          acest mesaj este unul sa-l numim umanitar pentru cei care din dorinta de a o duce mai bine au facut credite in trecut si au cazut in capcane ale bancii. este bine sa stie ca altii au reusit sau sunt in curs de a reusi.

                          BCR din cate am inteles este singura banca care refuza sa aplice o ordonanta si sa reduca dobanzile. Banca Romaneasca i-a facut cumnatei mele din Rata Dobanda Interna + 4.5%, Euribor + 4.5%. Asadar la alte banci se poate si in Romana .

                          Comment


                          • #14
                            Eu zic ca de pe urma unei astfel de actiuni castigatori vor iesii avocatii.

                            Comment


                            • #15
                              bine ca am terminat dreptul....eu am un card nenorocit la credit europe bank....suma este mica!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google