Cel Mai Ieftin Mod De A-ti Vopsi Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel Mai Ieftin Mod De A-ti Vopsi Masina

    Ai nevoie de:
    -vopsea pe baza de ulei
    -2 role din burete dens
    -pensule de diferite dimensiuni, tot din burete, pentru zonele mai greu accesibile si "fineturi"
    -multa rabdare

    Intregul articol aici



    Mi se pare incredibil cum a reusit sa vopseasca masina cu trafaletul...
    sigpic

  • #2
    Spune-mi ca ai gresit sectiunea si ca de fapt trebuia sa postezi la funny/bancuri/hai sa ne radem/etc.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      nu... nu am gresit deloc... aici este cafenea, deci pot posta absolut tot ce-mi trece prin minte/mana/mouse/google...


      Si, DA, si mie mi s-a parut funny ;)
      sigpic

      Comment


      • #4
        aaaa ok.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          tare
          e funny, dar e ceva adevar
          sinx, nu e vopsea pe baza de ulei, din ce am citit in fuga, e o chestie ce mananca rugina si ramane ca vopseaua, acelasi lucru am si eu, Hammerite se numeste, si se gaseste in multe nuante, albastru, rosu, verde etc

          dar cat timp a investit in munca, e cam mult, timp si munca, degeaba zice de 50 dolari...timpul si munca is mai mult ( chit ca aici si eu is de acord ca un hobby, o pasiune merita asa ceva )

          oricum, e interesanta ideea
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • #6
            Originally posted by bolo View Post
            sinx, nu e vopsea pe baza de ulei, din ce am citit in fuga,
            In poza se vede clar ca este pe baza de ulei,,dar in fine,,nu asta conteaza.

            M-am dus si eu la Dacoserv si am trimis un e-mail la Adras ca sa intreb cat ma costa ca sa vopsesc capota motor si usile pe spate,,,,raspuns 1400 de lei..
            Cand am auzit de scorul asta mi sa facut pielea "maciuca de gaina" si ma luat cu spasme ...am zis "" MAI BINE O DAU EU CU TRAFALETUL""...Deci daca pt 3 elemente ( capota motor si 2 usi ) se cere suma asta,,,pt mai muuult nici nu vreau sa ma gandesc,,,pana la urma o sa ajungem sa vopsim toti masinile cu pensula sau trafaletul la vremurile pe care le traim..numai sa iesim mai ieftin !
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Hmmm, 14 mil alea 3 ?
              Probabil ti-au facut o "oferta" sau ceva...mie imi cereau 7 chiftele numai pt. portbagaj.
              Keyboard error or no keyboard present.
              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

              Comment


              • #8
                Eu ti-am zis sa-ti faci casco... Tu nu, betmen, betmen. Ia-o la trafalet acum.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Mah,,banii nu-i dau nici sa ma tai si sa pui sare pe rana..o colantez cu autocolant 3D argintiu,,cost 140 de lei 2 metri liniari cu 1,5 metri latime!
                  Si da as lua-o si la trafalet daca nu am incotro si tot nu dau banii la CASCO ca am fost parchetar si vreo 3 ani am tot dat la trafalet cu lac si alte cele,,deci am mana formata pt treaba cu trafaletul!

                  Comment


                  • #10
                    Gluma gluma ... dar daca nu sunt multe unghiuri moarte la polish chiar iese "shini" masina ... ne vezi peste cativa ani ca incepem sa ne vopsim masinile cu trafaletul precum ... individul...
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cauta la un alt service. Mi-a mi-a facut unu oferta pt vopsirea capotei 1 mil.

                      Comment


                      • #12
                        eu cred ca un pic de adevar exista in aceasta metoda, dar este ceva de munca!
                        dar daca este mai ieftin ca in service merita facut acasa!

                        Comment


                        • #13
                          Mai oameni buni,,,,tabla tot tabla ramane,,indiferent ca este pe masina sau pusa pe casa sau un gard,,deci tot tabla este.
                          Mentalitatea noastra face ca serviceurile sa castige foarte multi bani de pe urma vopsirii masinilor la ei.

                          Deci daca este tabla,,,de ce nu ar merge si cu trafaletul sau pensula,,sau cine are un compresor acasa este cu atat mai bine.

                          Eu unul am vopsit si tabla si pereti si lemn (( intrerior / exterior )) si a iesit foarte bine,,fara urme,,,deci si aia la logan tot o tabla este care pana la urma o ia si pe aia rugina,,,deci de ce sa dau zeci de milioane pe vopsea si zeci de milioane la service,,,cand o pot face acasa mmuuuulllttt mai ieftin!
                          In ziua de astazi la cate mii de feluri de vopsea exista pe piata,,,nu ai cum sa nu iasa treaba treaba daca te pricepi un pic!

                          Comment


                          • #14
                            Nu puneti botu la astfel de vopsiri.

                            Vopsa pe baza de oloi, sa fie cum spune...desi n-am vazut vopsa pe ulei care sa reziste la intemperii si radiatiile solare.
                            2 kg iti ajung sa te dai pe chiloti cu ea apoi sa-ti iei chilotii la polishat.

                            Dar nu inainte de a aplica cateva straturi de lac, altfel oricat ai polisha nu iese luciu, freci pana dai de grund sau tabla si luciu zero.

                            PS: scula de polishat imi place, este cu turatie variabila
                            Si cam atat!

                            Comment


                            • #15
                              apropo de vopsit... am gasit eu un baiat in campina care imi cere pentru toata masina 17 mil cu tot cu vopseaua lui... vopseste la cabina. Am vazut cateva masini facute de el pe forumuri si aratau impecabil... asa ca se poate si mai ieftin... dar nu in bucuresti.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google