GURA PORTITEI / SF. GHEORGHE / SULINA - Destinatii De Vacanta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GURA PORTITEI / SF. GHEORGHE / SULINA - Destinatii De Vacanta

    IN ACEST TOPIC DORESC SA CULEG INFORMATII DESPRE:
    - UNDE LASAM MASINA IN SIGURANTA + PRET PARCARE
    - CU CE MIJLOACE DE TRANSPORT MARITIM PUTEM AJUNGE LA LOCATIILE MENTIONATE SI CU CE COSTURI
    - PRETURI CAZARE
    - RECOMANDARI CAZARE
    - ALTE SFATURI UTILE & ALTE RECOMANDARI.
    ii rog pe cei care au fost si sunt amabili sa impartaseasca din experienta lor sa nu faca economie de cuvinte.
    Multumesc Anticipat!
    Fuarte Nervos !!!

  • #2
    cam asa arata locurile respective....
    Attached Files
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #3
      din păcate,la gura portiței n-am ajuns,adică am mers numai până în locul unde trebuia să lași mașina și să iei vaporașul..
      în schimb am fost acum 2 ani la SF.GHEORGHE...unde camera la o vilă destul de luxoasă era 80ron sau 90 ron..mai era satul verde(parcă așa îi zice),dar era cam scump..oricum,drumul de la Tulcea până acolo e foarte plăcut

      Comment


      • #4
        si cam cat costa vaporasul de la tulcea la sf. gheorghe? parcarea in tulca cat costa?
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • #5
          din câte știu n-am plătit nicio parcare în tulcea,lângă gară..a stat 3 zile acolo și am găsit-o tot acolo.cred că ar fi cazul să o lăsăm mai moale cu frica asta de a parca în locuri fără plată..vaporașul am și uitat cât a costat..oricum,cel rapid e mai scump,dar dacă nu te grăbești,poți lua vaporașul..lent

          Comment


          • #6
            CataFOF stiu ca a fost de mai multe ori la Gura Portitei si chiar ma gandeam sa'i cer cateva informatii.

            Bun topicul asta, cred ca's multi interesati...
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #7
              Pentru locatia Sf.Gheorghe ,un mic ajutor si din partea mea,intrucat socrii mei sunt de acolo si cunosc bine zona.Poti merge cu masina pana la Mahmudia(30 km de Tulcea) si,contra sumei de 5 lei/zi, o poti parca la pontonier(Nea Nicu).Intra pe site-ul Navrom Tulcea si vei gasi preturile actualizate precum si zilele si tipurile de nava care opereaza in ziua respectiva(motonava sau catamaran).Cu motonava faci cam 2 1/2 ore,iar cu catamaranul faci 1 ora.In Sfantu(fara apostrof),te poti caza la particulari,cu cortul sau la pensiuni.Preturile anul acesta nu le stiu,dar anii trecuti(la particulari) oscilau intre 50 si 80-90 de lei pe zi(dormit si 2-3 mese+toaleta si dus "ca acasa").La capitolul distractii,in afara pescuitului,poti merge la plaja,se poate merge cu barca la Sahalin, la rezervatia de pelicani,se fac excursii de o zi la Sulina cu "Trocariciul"-un tractor cu 3 remorci adaptate pentru transport persoane,seara se poate iesi la terasa,plimbare pe faleza Dunarii etc.Preturile magazinelor sunt un pic mai mari,datorita transportului.ATENTIE-nu uitati solutiile anti-tantari.Concedii placute!
              ubi concordia ibi victoria

              Comment


              • #8
                k-ule , ce vrei sa sti despre gura portitei ?
                zi`mi ce te intereseaza si te ajut.
                in principiu locurile de cazare gen casutele de pe insula , casutele de pe plaja , si camerele de la cele 2 vile sunt ocupate .
                poti telefona la nr de pe site sa vezi cand si ce camere gasesti libere. asta daca nu dereanjeaza cortul.

                Comment


                • #9
                  Cortul nu ma deranjeaza, dar sunt niste impedimente cu lucrurile de valoare care nu prea am chef sa le car dupa mine peste tot.
                  In principal ma intereseaza unde las masina in siguranta si cat costa.
                  Cat costa vaporasul si la ce ore pleaca, cat costa sapupa si la ce ore pleaca. Daca sunt magazine sa iei o apa minerala la un pret decent si chestii de mancare gen pateu, branza topita, salam, paine, rosii , castraveti, ardei, carne pt gratar.

                  Care-i diferenta intre vaporasul lent si cel rapid, in bani si timp
                  Last edited by NerviiMei; 10 August 2011, 12:39. Reason: Automerged Doublepost
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • #10

                    ai aici toate informatiile dorite.
                    sunt terase acolo , dar mai scumpe unele chesti , gen sucuri , ape minerale si nu prea gaseste la 1L 2L etc.
                    cel mai bine ia`ti cu tine .

                    si noi am avut bani , acte , aparate foto destul de scumpe si tot asa , nu au fost probleme.

                    Comment


                    • #11
                      am revenit...si da, nu e panica cu lasatul lucrurilor in cor, dar actele si aparatul si telefoanele le-am carat dupa mine CAND PLECAM IN PLIMBARI. IN REST FOARTE FAIN DAR MAI AU DE LUCRAT LA AMABILITATEA PERSONALULUI.
                      Fuarte Nervos !!!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google