Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deci ideea e ca nu mai poti cumpara decat masini noi din reprezentanta ?!

    Comment




    • fata-spate. din spate n-am poze
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • @Costi, asta este mașina "originală" de pe OLX?

        @B997NDL, nu, nu neapărat de la reprezentanță... Ideea era că trebuie să caști mai bine ochii ori să mai investești câteva zeci de lei pe verificări, de unde poți afla foarte multe chestii.

        @vali2008, fix despre asta vorbeam azi cu un coleg de job, de s-cevaamsarii care mint în anunț numai să te facă să vii (dealtfel am mai spus ceva pe pagină mai sus).

        *****************
        Revenind...

        Colega B99NDL, de curând am luat Loganul din semnătură, dar până să o fac, află că am umblat ceva vreme după nemțoaice, după franțuzoaice, după asiatice... după chilipiruri în general. Recunosc, am pierdut și timp dar și bani pentru verificări. Norocul meu a fost că mă mai știam cu persoane care au apucat să se ardă... că ai să râzi, am cunoscut samsari care m-au învățat să nu mă ard, că am săpat adânc după oferte "nesămsărite" la prima vedere și cu recomandare fabuloasă de la oameni din pătura socială de sus, că nu am fost disperat să iau ceva urgent și nu în ultimul rând că nu m-am născut ieri.

        Nici nu vrei tu să știi ce avioane de mașini (unele SUV) cu km puțini și nou-născute mi-aș fi putut lua cu prețul lui SL Plus...
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Originally posted by Costi-bc View Post
          acum mi-a intrat in cap sa caut una facelift, pentru ca ar fi rezolvat problemele de pe ph1. adica cele cu ornamentul asta...

          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by Catalin S. View Post

            Nici nu vrei tu să știi ce avioane de mașini (unele SUV) cu km puțini și nou-născute mi-aș fi putut lua cu prețul lui SL Plus...
            culmea e ca suntem tara cu 80% masini sh si paranoia e in floare.
            pana la urma ce risti ? sa cada ceva de pe masina ?! o repari si gata.
            si eu n-as mai da banii pe un logan nou nici daca ma omori.
            Last edited by B997NDL; 12 April 2018, 22:47.

            Comment


            • @NDL : faptul ca e "societe" nu te sperie nu? in general astea de firma sunt fara banchetele spate(platesti omologare la rar plus factura de montaj scaune in service autorizat bla bla bla), birjarite, trosnite etc... sunt luate de pe la licitatii in general cu diverse probleme...

              apropo... vad ca si meridian(alti samsari dar cu acte) nu mai trece anul fabricatiei ci anul inmatricularii evolueaza si astia ca doar la ei se simte aer de autovit

              Comment


              • Clio4ph1 ăla era
                Approval type HRGM01
                Societe era dotarea

                Acum căutăm Clio4ph2
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • eu chiar as vrea sa vad poze si cu banchetele ca vad ca la nea ala cu anunturile numai d-astea are si toate doar poze in fata... inteleg ca nu e n1 dar cine stie oricum se pare ca de abia acum a descoperit licitatiile...
                  cel mai bine eu as cumpara de la cineva care nu vinde masini sau de la un cunoscut, membru forum etc
                  Last edited by sorin1983; 13 April 2018, 00:08.

                  Comment


                  • ai dreptate, dar cati cunoscuti isi vand masinile ?!

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      culmea e ca suntem tara cu 80% masini sh si paranoia e in floare.
                      pana la urma ce risti ? sa cada ceva de pe masina ?! o repari si gata.
                      si eu n-as mai da banii pe un logan nou nici daca ma omori.
                      La aceasta paranoie s-a ajuns după țepe peste țepe repetate, existând cazuri în care până și persoana în care ai avut încredere deplină ți-a înșelat așteptările.

                      A fost, să zicem, ceva în genul "Tu chiar crezi că eu te-aș înțepa?" sau invers "Hai, că doar nu m-ar înțepa vecinul, cumnatul, vărul, că doar ne știm de-o viață", doar că după o scurtă perioadă, când noul proprietar a început să afle nr. km. reali (mai rar asta, dar posibil) ori a început să constate că mașina mult visată este altceva decât cea prezentată inițial, a primit răspunsuri din partea vânzătorului în gen "Nu știu, frate / vere / cumante / vecine! Chiar nu știu ce să zic. Eu așa am luat-o." Sau altfel... "Uite, te duc la mecanicul X care a spus că a schimbat distribuția... Mamă, să vezi ce omor îi trag... dar nu e vina mea, eu ți-am dat-o întreagă, vie și nevătămată" și câte și mai câte.

                      Deci de aici paranoia românului care de mii de ani este în stare să-și vândă aproapele pentru câțiva firfirei de care se bucură o scurtă perioadă.

                      La polul opus sunt cei care îl iau pe NU în brațe.

                      Cu ăștia nu te înțelegi deloc. Ei nu acceptă niciun fel de sfat, deoarece ei sunt deja setați pe o anumită mașină, model, culoare, motorizare. Sau cei care au primit ordine de sus, cum ar fi soția, copilul sau vreun tată în vârstă, comunist de regulă, chitit pe mai știu eu ce brand de mașină pe care a condus-o în tinerețe, pe vremea când kilometrajul era mecanic, se dădea ușor înapoi, iar românul în afară de Dacia 1300, Lada, Moskwich, Ttraband și Wartburg nu știa altceva. Pe ăștia ar trebui să-i cheme "Nu" sau "Nu Știu", "Nu Mă Interesează" sau Nu Vreau.

                      Revenind la îndoctrinări... Pentru astfel de persoane, mașinile pe care le vedeau la TV, în Nekerman sau la surprizele Turbo erau literă de lege. Astfel de mașini aduse în țară, dacă aveai pile la partid, erau zeițe pe 4 roți. Deci dacă aveai relații și aduceai orice coajă mai de soi, era parfum în ochii altora și chiar nu mai conta vârsta mașinii, motorul sau nr. de km.

                      Eh, există și aici o problemă și decât să vrei să ajuți, mai bine îți bagi un băț în kur. Și atunci ajungi la concluzia că mai bine lași omul să se descurce singur dacă vezi că nu pricepe nimic... deoarece deși mulți îi spun că este băut, acesta nu vrea să se ducă la culcare.

                      Originally posted by sorin1983 View Post
                      apropo... vad ca si meridian(alti samsari dar cu acte) nu mai trece anul fabricatiei ci anul inmatricularii evolueaza si astia ca doar la ei se simte aer de autovit
                      Da, dar măcar primești garanție 6-12 luni.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Teapa suprema a fost asta: masina achizitionata din reprezentanta, ca noua, daaaar...
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • In prima faza m-am temut ca-i un Logan, apoi am vazut pretul de 36.000 de euro.
                          Cat despre Amarok-ul respectiv, ceva nu se leaga in totalitate, se spune doar o parte a povestii.
                          I se înlocuiseră uşile, mânerele, fusese vopsită şi lustruită.
                          Ce putea sa pateasca masina doar la usi si manere?
                          A fost nevoie sa fie revopsita in totalitate doar pentru a fi uniforma culoare?
                          Cat de bine a putut fi protejata la revopsire incat sa nu gasesti vopsea in locuri ce nu ar trebui sa fie la o masina noua, la care echipamentele si chederele se monteaza dupa ce se vopseste caroseria cheala?


                          Reprezentantele ar fi mai rai ca samsarii, daca ar putea opera in aceleasi conditii ca ultimii.
                          Last edited by mr.K; 13 April 2018, 14:28.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Reprezentantele ar fi mai rai ca samsarii, daca ar putea opera in aceleasi conditii ca ultimii.
                            Unele chiar sunt. Fusese un caz si la Dedeman Bacau, unde unui Duster de ocazie ii dadusera kilometrii inapoi chiar cei din reprezentanta inainte de a-l vinde.
                            Era un Duster din flota Petrom daca nu ma insel.

                            Comment


                            • Pentru nostalgici..
                              Cred ca ar fi aratat in mare fel in prezent daca fabrica ar fi rezistat ciocoilor si ar fi urmat un drum normal,pacat..
                              Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                              Comment


                              • ... segmentare facuta acum 500 km
                                Chiar ca pentru nostalgici.
                                Noroc de faptul ca nu-s nostalgic.
                                Ca orice firma comunista, nu putea sa urmeze un drum normal spre succes, vezi firmele de 4x4 sovietice.
                                Oricum, mai mult reparai la Aro, decat mergeai cu ea.
                                Last edited by mr.K; 1 May 2018, 00:20.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google