Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu nu stiu cat de in masura suntem noi, omanenii, sa dam o esenta clara, palpabila, lucrurilor despre care vorbim aici.

    din punctul meu de vedere doar fiind subiectivi le dam un inteles care ne convine, un sens e care il putem intelege. ma refer aici la ansamblul de teorii, fapte si situatii amintite in acest thread

    Comment


    • Cum religia nu se bazeaza pe dovezi clare ci pe interpretari ale unor fapte, normal ca suntem subiectivi.

      Comment


      • @ Mesaj pentru bbogdan

        Multumesc pentru mesaj.

        Si eu consider ca "dezbaterea" acestui subiect, legat de credinta in Dumnezeu (legat sau nu de o anumita dogma/religie) nu poate cea mai potrivita aici pe forum (eventual pe un website cu specific - desi credinta tine de traire si mai putin de o asemenea dezbatere publica "anonima" - in care fiecare isi poate da cu parerea, fie ca are sau n-are treaba)

        Acest thread l-am deschis, dupa ce moderatorii inchisesera un alt thread aici - cu un subiect legat de biserica - pe care am postat si eu de cateva ori.

        M-a deranjat faptul ca acel thread a fost inchis la "presiunea badaraniei unora". Pana la urma mesajul de ce nu ar putea fi expus si aici? - de vreme ce diverse mistocarii sau altele pot fi postate fara probleme aici. Existenta threadului, chiar daca nu aduce cine stie ce "beneficii" - simpla lui existenta aici, o consider fireasca. Trebuie sa existe macar un colt unde sa existe cuvantul Dumnezeu - daca pentru hahaiala, carcoteli si mistocarii e atata spatiu pe forumuri - chiar si aici pe LoganClub.

        Cred ca de asta si dispare normalitatea din societate, fiindca "nu i se mai gaseste loc" firescului. Nefirescul populeaza intreg spatiul - si daca deschizi gura despre Dumnezeu, normal, natural - iti sar toti in cap. Nu fac caz de asta, insa nici nu ma dau la o parte.

        Pe celalalt thread, care a fost inchis abuziv - postase si un preot, dupa cum declara el, insa vazand diverse reactii a disparut. Pacat. Fiindca pentru un astfel de thread este necesara o opinie venita din partea unui preot - care a studiat teologia si care o practica. Eu stiu unele aspecte, insa nu sunt preot, nu am pregatire teologica - nu cunosc anumite semnificatii ale practicilor din slujba bisericii si tainele.

        Daca nu ne exprimam ca romani si crestini - atunci vedem fie ateismul, fie inselarea sectarilor care pacalesc si prostesc oamenii mai slabi si mai putin pregatiti - pe care-i duc pe cai gresite. Sectarii - aceste cete de "vorbareti" fara taine, fara traire...

        In fine, multumesc pentru mesaj. Nu cred ca trebuie sa ne sfiim pentru a posta despre credinta in Dumnezeu --- nici nu am fortat pe nimeni sa creada nimic. Totusi, e bine sa amintim celor din jur, ceea ce bunicii si strabunicii stiau foarte bine, dar au uitat sa ii invete.

        Te invit - daca doresti, sa postezi ceea ce consideri, daca iti face placere sa scrii aici. Excluderea unor astfel de ganduri si idei - aduce uitare. Provocarile si ispitele pe care le traim astazi sunt mult mai subtile si mai perfide fata de cele de acum 200 de ani.

        Sanatate si numai bine iti doresc!

        Ion

        revin cu invitatia: Sa discutam despre taina sfintei impartasanii

        pentru cei care doresc sa posteze (Darksid3, astept si opinia ta)
        Last edited by ion_R5; 6 November 2012, 21:37. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Domnule, de ce o iei dumneata cotita ca o cumatra? Nu are treaba nimeni de pe forumul asta cu credinta in Dumnezeu (unii au doar o alta viziune asupra divinitatii) ci cu biserica, toti au afirmat ca au credinta in Dumnezeu dar au condamnat biserica aceasta corupta si mai lumeasca decat orice pagan... cu ce au gresit, nu este adevarat ce spun? E biserica din zilele noastre o fecioara imbracata in alb in care arunca necredinciosii cu pietre doar din rautate?

          Comment


          • Ce caraghioase sunt lucrurile pe lumea asta cand stii cu ce ai de-a face. Bietii americani au avut de ales intre doua creaturi care nu au nicio treaba cu omenirea. Rasa Sarpelui, Elita, si-a plantat bine slugile in schema. Spre deosebire de Obama, Mitt Romney ca si John McCaine au fost tare prosti in a-si ascunde identitatea. Asa ca orice a ales americanu, reptilianu e la putere. Limbute pe afara, ochi si pupile ciudate. Sa fie iubiti.

            John McCain: http://www.youtube.com/results?searc...cain+reptilian

            Mitt Romney: http://www.youtube.com/results?searc...mney+reptilian

            Asta chiar e tare, urmariti-i ochii cum se schimba: http://www.youtube.com/watch?v=qPx_Tgx0pf4

            YouTube este plin de astfel de dovezi clare ca nu suntem si nu am fost vreodata singuri.


            *** CEVA CARE MERITA VAZUT ***

            Urmariti va rog acest fragment dintr-un film celebru. "De ce nu ne asculta D-zeu rugaciunile": http://www.youtube.com/watch?v=nWKZt358cKA

            Am mai spus-o si o repet, preotul si doctorul s-au indepartat de la adevarata lor misiune in lumea materiala. Nu trebuie sa condamnam tot ceea ce tine de acestia. Biserica din punct de vedere arhitectural este locul unde poti sa-ti trimit rugile amplificate catre D-zeu. Si nu uitati, El si slujnicii Sai sunt mereu dornici sa ajute, pe oricine. Multumirea lor este cand le multumiti din Inima. Atunci cand dobanditi ceva nu va laudati cu el, nu va aratati orgoliul fata de altii. Acestea sunt jigniri aduse Creatorului. Multumiti-I, caci EL face toate aceste lucruri minunate. Daca nu veti face asta, veti compensa cu altceva. Veti pierde bani, poate pe cineva drag. In lumea materiala exista un principiu care este lege in Univers, ce dai aia primesti.

            Va doresc sa puteti sa ajungeti sa fiti auziti de D-zeu cat mai des!

            *** BONUS ***

            Iata cum face trupul omenesc cand este posedat de catre un draconian: http://www.youtube.com/watch?v=FHOoxnW30WQ
            Last edited by Winnie; 7 November 2012, 20:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Ba sa dea naiba...si a bagat necuratu coada la meciurile de baseball

              Cum puteti crede filmuletele alea ?

              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

              Comment


              • Originally posted by vasile78 View Post
                Domnule, de ce o iei dumneata cotita ca o cumatra? Nu are treaba nimeni de pe forumul asta cu credinta in Dumnezeu (unii au doar o alta viziune asupra divinitatii) ci cu biserica, toti au afirmat ca au credinta in Dumnezeu dar au condamnat biserica aceasta corupta si mai lumeasca decat orice pagan... cu ce au gresit, nu este adevarat ce spun? E biserica din zilele noastre o fecioara imbracata in alb in care arunca necredinciosii cu pietre doar din rautate?
                @ Vasile - Iisus Hristos i-a certat pe cei care urmau sa arunce cu pietre intr-o femeie PACATOASA. Poate intelegi ceva din treaba asta (desi se pare ca nu ai inteles)

                A considera biserica (ca institutie), respectiv preotii - ca pe ceva de o puritate ingereasca, este ceva gresit. Au cazut si ingeri - care erau mult mai aproape de Dumnezeu, decat noi cei din viata materiala-vremelnica pe pamant, legati de atatea dependente ce tin de lumea materiala.

                Biserica ca institutie este o ierarhie umana - preotii sunt si ei oameni --- si in sensul asta slabiciunile si pacatele care tin de natura umana - le vom regasi intr-o proportie si in biserica si la preoti - precum o regasim si in intreaga societate.

                A te considera crestin, fara a participa la slujbe, fara a te impartasi, fara a te pocai (macar pentru anumite perioade de timp) - nu poti spune ca esti un crestin traitor in credinta. Aaa, ca tu consideri ca esti foarte credincios - asta se poate - dar nu are legatura cu credinta vie, crestineasca, traita in Dumnezeu. Lucrurile astea ar trebui sa fie destul de clare pentru toata lumea. Daca altul se considera de alta credinta si se manifesta intr-un alt mod (specific acelei religii) - atunci e modul lui propriu in care te raportezi la Dumnezeu. Chiar si ateii au credinta lor... ca nu exista Dumnezeu (ateismul e tot o dogma)
                Last edited by ion_R5; 7 November 2012, 22:52.

                Comment


                • @alessandro - aici nu este vorba de crezut in ceva. ce am spus eu sunt cautari si concluzii bazate pe fapte, dovezi, cred ca 10 ani mai concret, la care am ajuns dupa ce am inteles mai bine ce exista pe lumea asta. totul a plecat de la niste intrebari: de ce omul este atat de rau, de ce exista durere, de ce este saracie. imi aduc aminte ca am spus acum vreo 3 ani la prieteni despre cine ne conduce cu adevarat. a fost un suc pentru ei. daca atunci m-au considerat nebun si sarit de pe fix, acum le este rusine sa recunoasca faptul ca am avut dreptate. ba chiar unii sunt mai avansati decat mine in observatii, lucru care imi face o deosebita placere. retine: lucrurile sunt prea evidente. nu ai nevoie de ochelari si nici de prea multe carti ca sa intelegi ce se intampla de fapt.

                  Individul acela cum se scalamba numai om nu este.
                  Last edited by Winnie; 7 November 2012, 23:37.

                  Comment


                  • Originally posted by ion_R5 View Post

                    A te considera crestin, fara a participa la slujbe, fara a te impartasi, fara a te pocai (macar pentru anumite perioade de timp) - nu poti spune ca esti un crestin traitor in credinta. Aaa, ca tu consideri ca esti foarte credincios - asta se poate - dar nu are legatura cu credinta vie, crestineasca, traita in Dumnezeu. Lucrurile astea ar trebui sa fie destul de clare pentru toata lumea.
                    asta o spune cine ? aaa oamenii. vreau sa vad unde scrie asta in Biblie. sa vad unde scrie ca Iisus ma sfatuieste pe mine sa intru si sa ma pocaiesc in biserici construite de om.
                    si chiar daca ar scrie asta undeva...este scris tot de oameni deci nu pot sa am incredere.

                    Comment


                    • Winnie stii care este un mare paradox al vietii?

                      Ca un fapt/eveniment despre care tu crezi ca este in mod cert un adevar, este un fals.
                      Intotdeauna trebuie pastrat un grad de indulgenta asupra "Adevarului". Pentru ca este un Adevar subiectiv perceput. Iar perceptia proprie nu este universal valabila.

                      Nici Toma Credinciosul dar nici un Credul...
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Referitor la filmuletele respective - nu as emite nici un verdict. Totusi, sa nu cadem in dilema "pixelului albastru"

                        Ideea este ca anumite lucruri nu tocmai curate - se intampla de sute si mii de ani. Povestea "Frankenstein" reflecta o realitate care nu mai putea fi tinuta ascunsa - si care a fost prezentata intr-o maniera in care puteau fi musamalizate anumite aspecte si in special dedesubturile de care "multimea" trebuia "protejata".

                        Sunt practici oculte, sunt crime (facute deliberat) - care tin de sistemul de putere care conduce aceasta lume --- aspecte care nu tin de Dumnezeu, ci sunt legate de fortele raului... insa toate sunt ingaduite de Dumnezeu. (daca ne rezumam la "filmulete" - si diverse aspecte oculte, probabil ca ar trebui sa analizam intreaga industrie cinematografica - si in special Hollywood - insa nu as dori sa facem aceasta dezbatere aici pe acest thread)

                        Chiar si povestile astea cu vampiri - au in spate o realitate si o practica tinuta mai in dosul perdelei. (aici e un capitol mai larg - atat schimbarea periodica a sangelui pentru incetinirea procesului de imbatranire, cat si transplanturile de organe)

                        Comment


                        • Stii care este cel mai mare paradox in acest thread? Eu chiar nu incerc sa schimb pe nimeni. Alegerea de a intelege sau nu lucruri care se petrec, lucruri evidente, apartine fiecaruia. Stiu, de multe ori adevarul socheaza. De multe ori adevarul duce la marginalizare. Ce exemplu mai elocvent sa dau decat umilinta prin care a trecut unicul fiu al lui D-zeu? Cum oamenii ii luau in deradere Cuvantul. Ei bine asta face parte din evolutie, din libera alegere. Vrei sa stii - vei stii, nu atunci vei trai in lumea artificiala creata care iti va da impresia de bine. Pana nu vom intelege ce suntem, care este misiunea noastra si incotro ne indreptam, omenirea nu are prea mari sanse.

                          Si uite aici caz graz de ignorata la nivel mare. Pentru ca vorbeam de alegerile din SUA. Cum poate poporul american sa treaca peste facatura numita 9/11? Sunt mii de filme care descriu situatia reala. Iata unul dintre ele: http://www.youtube.com/watch?v=e-wXcJA-et0

                          Pe langa faptul ca sunt niste criminali, acestia nu pot fi oameni. Nu este deloc un secret ca fratele lui George W Bush s-a ocupat in 2001 de restaurarea puturilor lifturilor. Acestea au fost pazite cu paza militarizata pe toata perioada restaurarii. Poate ca nu ne intereseaza pe noi romanii ce a fost acolo, dar voi spune iar o vorba mare a unui nene pe care il stimez mult trecut dincolo: "nu fi ignorant fata de problemele societatii, ale semenilor tai. daca ele nu te afecteaza acum, este o problema doar de timp pana vor ajunge si la tine."
                          Last edited by Winnie; 8 November 2012, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            asta o spune cine ? aaa oamenii. vreau sa vad unde scrie asta in Biblie. sa vad unde scrie ca Iisus ma sfatuieste pe mine sa intru si sa ma pocaiesc in biserici construite de om.
                            si chiar daca ar scrie asta undeva...este scris tot de oameni deci nu pot sa am incredere.
                            Alessandro - intr-o astfel de discutie ar trebui "delimitat" cat mai clar ce credinta consideram ca avem, ce religie - ce consideram/acceptam in propria gandire/simtire din religia respectiva si ceea ce respingem sau "invalidam".

                            Sunt oameni care cred in Dumnezeu, dar nu cred in Iisus Hristos si/sau Sfantul Duh... dupa aceea sunt Sfintele Taine, pe care unii le considera, altii nu... etc (e o discutie destul de lunga aici)

                            Iisus Hristos, inainte de a iesi la propovaduire, a participat la slujbele din Templu, a si talmacit din textele Vechiului Testament, a raspuns intrebarilor celor care erau prezenti la slujba... Eu nu stiu ca Iisus Hristos sa fi spus ca oamenii sa nu mai mearga la Templu. Sigur, a criticat anumite practici ale invatatorilor de lege, ale fariseilor si carturarilor - in general s-a adresat omului ("Nu faceti casa Tatalui Meu casa de negustorie")

                            A mai spus Iisus Hristos: "Acolo unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu sunt si Eu in mijlocul lor" --- aceasta e biserica lui Hristos.

                            Originally posted by Winnie View Post
                            Stii care este cel mai mare paradox in acest thread? Eu chiar nu incerc sa schimb pe nimeni. .... Stiu, de multe ori adevarul socheaza.
                            Eu te inteleg foarte bine - aici doresc o dezbatere deschisa, fiecare asa cum se raporteaza la Dumnezeu, la credinta in Dumnezeu.

                            In privinta adevarului - realitatea de foarte multe ori depaseste cu mult in duritate si in rau/negativ inchipuirea sau imaginatia noastra.

                            Asta datorita falsitatii si lipsei de transparenta cu care sunt prezentate realitatile in societate de catre "sistem" - care nu permite o privire in profunzime... Pentru asta se induce si "viteza" vietii cotidiene in care mai toate aspectele vietii devin superficiale - lipsa timpului si a banilor fiind principalele parghii prin care este dirijat individul, impreuna cu bombardamentul (dez)informational si hrana artificiala/daunatoare.
                            Last edited by ion_R5; 8 November 2012, 00:53. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Dar nici nu mentioneaza ca esti obligat sa te duci la templu sau sau sa faci o adunatura ca sa ai credinta.
                              Vreau sa vad unde este scris ca Iisus ne obliga sa mergem la biserica.
                              Am citit suficient din Biblie incat sa stiu ca nu este mentionat asa ceva

                              Aaa tot oamenii au inventat regula asta ? Am inteles

                              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                              Comment


                              • Gnoza nu consta in repetarea unor speculatii deduse din teologie, ea insasi fiind cladita din speculatii.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google