Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Rac View Post
    ...@MihaiiahiM:Ce faci cu pamantul mostenit din mosi stramosi ?
    Iti aduce venituri ? Il lucrezi la adevarata valoare ?Sau il tii acolo de dragul mostenirii.Cate pamanturi ai vazut in Germania nelucrate cu balarii crescute cat casa ?
    Greseala cea mai mare a fost retrocedarea terenurilor.Iti retrocedam terenul,dar cu o regula:
    Nu il exploatezi ti-l luam inapoi si-l exploatam noi,iti dam 1% si tie sub forma de bani sau produse si garantez ca vei fi mai multumit !
    Sau iti convine ca ai teren,primesti subventie de la stat ca il ai trecut la "pasune" ?
    Daca ai o masina nu te poate obliga nimeni sa mergi cu ea atata timp cat platesti impozitul si toate taxele la ea. Asa si cu pamantul.

    Cat despre pamantul meu, am 20 ha la o asociatiei a familiei (adica a verilor mei, am intregit, intr-un fel, toata averea bunicilor) si iau cam 500lei/ha, adica 10000lei/an din pamant, din care scad impozitul si mai raman cu ceva, adica cu destul.
    Subventie primesti oricum, orice ai pune. Daca nu il lucrezi, nu primesti.
    Tun vrei sa imi dai 1%, adica ~70 lei/ha! Ca mai amarata asociatie agricola da 300lei si tu vrei sa dai 70 lei!?!. Pai sunt prost sau retardat sa accept asa ceva!?! Hai sa nu vorbim din carti.
    Last edited by MihaiiahiM; 31 December 2013, 14:55.
    sigpic

    Comment


    • Rac, aveam anumite rețineri fata de tine...dar vad ca m-am înșelat! Cei ce cred ca pot face/schimba ceva in tara asta sunt cel puțin naivi.

      Eu, cum este normal, ma gandesc la mine, la familia mea si consider ca a pleca din țara asta mizeră este categoric cea mai buna soluție.

      Un an nou, asa cum va doriți!

      Comment


      • E bine ca iti doresti sa pleci, e bine ca unii dintre noi doresc sa ramana si sa schimbe cate ceva pe aici. Sunt doar dorinte.
        Dar e important sa nu facem, din dorinta de a pleca din Romania, un tel in viata.

        @PCH care este telul tau in viata?
        sigpic

        Comment


        • @Rac

          Bine zici tu dar uiti ca primi evazionisti ai tari sunt functionari statului si parlamentari acestei tari,care legal nu pot avea firme dar copii,nepoti si rudele pana la al x-lea neam sunt agrenati in toate licitatiile si atributiile de contracte date de la stat, in plus toate importurile ce au legatura cu "papa si burtica" sunt facute de catre alte sute de de firme ale acelorasi functionari si parlamentari.

          Zeci de mii de camioane pline cu "merinde" trec prin vamile romanesti ca pestele prin apa, fara documente , facturi sau certificate fitosanitare ,certificate de calitate etc etc....

          Va dau un singur exemplu ;

          pretul per/kg en-gros la portocale in grecia fara transport este de 0,10-0,15 eurocenti
          Turcia 0,7-0,15 eurocenti
          Pe documentele de transport pretul acestor produse este trecut la 0,5-0,6 eurocenti iar la greutate in loc de 18-24 tone este trecut 12-14 tone cel mult....
          Calculati singuri pretul acestor produse prin hipermarket si aflati dimensiunea evaziuni fiscale.

          La carne si produse din carne de import lucrurile stau mult mai rau acolo evaziunea este la ea acasa si este facuta de toate lanturile de hiper-market din Romania si ea se face la modul generalizat si cu acordul guvernatilor.

          Cate actiuni ale inspectorilor vamali si anaf ,politia economica, itm ati vazut in control in aceste magazine de hipermaket ?

          Doar tarabagii din piete fac evaziune fiscala ? Aia care vand 100 kg de legume pe zi si le tremura izmenele pe ei si cand dorm la caldura de frigul indurat prin piete ?! Aia sunt marii evazionisti ai acestei tari ?

          De ce credeti voi ca nu suntem acceptati in schengen ? Daca am fi acceptati in acest spatiu imaginati-va cum ar trece prin Romania catre occident camioanele cu marfa din china,singapore,turcia etc etc
          Last edited by adonis33; 31 December 2013, 15:18.
          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

          Comment


          • Eu ma retrag, dar inainte vreau sa va urez:
            UN AN NOU CU BINE, PLIN DE REALIZARI SI UN SINCER LA MULTI ANI !
            sigpic

            Comment


            • La multi ani, sanatate si multi bani !
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                E bine ca iti doresti sa pleci, e bine ca unii dintre noi doresc sa ramana si sa schimbe cate ceva pe aici. Sunt doar dorinte.
                Dar e important sa nu facem, din dorinta de a pleca din Romania, un tel in viata.

                @PCH care este telul tau in viata?
                Sa fac România ca soarele sfânt de pe cer

                Plecatul din țară pentru mine nu este un țel (e chestie de timp) ci doar un pas...ca oricare din mulții pași făcuți pana acum.

                Comment


                • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                  Bunicul meu a facut puscarie pentru ca s-a opus nationalizarii terenurilor, pentru ca nu a vrut sa dea pamantul la colectiva, iar tu acum propui tot asta? Pamantul meu, primit de la bunici a crescut generatii intregi, generatii cu cate 10 copii ai caror parinti nu aveau nici salarii si nici pensii si tu vorbesti acum de nationalizare. Imi cer iertare, dar se pare ca ai trait pe vremea cealalta, se pare ca ai avut parintii bine ancorati in cadrul regimului trecut..
                  Imi pare sincer rau pt. bunicul tau. Bunicul meu a cedat terenurile agricole la nationalizare, fiindca altfel taicamiu nu ar fi fost acceptat sa se inscrie la examenul de intrare in facultate.

                  Ideea pt. care am propus nationalizarea a tot - e foarte simpla: dupa 1990 constatam cu tristete ca sunt extrem de putini oameni cu simtul masurii. Lumea e nebuna. Cine are 1 hectar vrea 3. Cine are 10 hectare vrea 20. Iar cine are 50 vrea 200. Pentru ce? Ca sa nu mai spun ca unii si-ar fugarii toata familia cu toporul, numai sa puna ei mana pe toata averea - mostenita "de la bunicu". "Proprietatea" e foarte prost inteleasa si dorinta de inavutire fara limite.

                  Mai bine un sistem in care tot terenul e al statului si cu loturi cu drept de folosinta atat cat poate MUNCI fiecare. Cine nu munceste direct lotul in folosinta, il pierde si il primeste altul care il poate munci.

                  Originally posted by Rac View Post
                  ...Acesti oameni,parinti in putere nu au unde sa munceasca,datorita jafului din industrie.Au avut locuri de munca ,dar s-au distrus fabricile.....Sunt oameni cu pregatire medie ce stiu multe meserii,nu incompetenti....Protestele sunt usor de facut si vor fi facute involuntar de Romani in anii urmatori.Protestul suprem va fi insa saracia !
                  Lipsa votantilor ar fi din nou protestul suprem !Dar nu se poate aplica pentru ca in mediul rural dicteaza spritul si "burta".

                  ...Nu poti sa faci evaziune,totul este controlat de stat !....Hyper Market-urile vin in Ro pe seama prostiei noastre.
                  Suntem prosti "de impungem" !
                  ......Ce nu am avut in comunism trebuie sa avem acum de 10 ori mai mult.
                  Singurul protest viabil pentru romani(persoane fizice) este urmatorul:
                  6 luni nu alimentam masinile.6 luni nu platim asigurari.6 luni nu cumparam decat o paine pe zi si strictul necesar fiecaruia sau copiilor.6 luni nu platim taxe impozite statului.6 luni nu ne uitam la tv,nu folosim internet,nu folosim telefonul.6 luni facem economie la curent ,gaze ,apa,nu platim gunoi nu platim absolut nimic !
                  Atunci intr-adevar va fi un semnal de alarma !
                  ........Atunci firmele ce detin contracte importante cu statul nu vor mai avea cashflow,nu vor mai putea sponsoriza politicieni sau campanii electorale.
                  Nu vor avea de unde sa ia salarii nesimtite,pensii nesimtite sau ajutoare sociale.
                  Daca nu se va schimba nimic in tara asta o sa devin un asistat social si eu.
                  Vand tot ce am pe numele meu,ma concediez,ma mut cu domiciliul la tara intr-o casa saracacioasa,pun cerere de ajutor la stat pentru incalzire,alimente,bani si stau la umbra,rad de prostii ce muncesc sa ma intretina !
                  Daca as fi presedinte as incepe mandatul cu o singura lege:
                  Confiscarea tuturor bunurilor ce nu pot fi justificate din punct de vedere al veniturilor !Nu ai servici,ai viloi,ai masina,de unde le ai? Le confiscam toate merg la valorificat prin stat !
                  Nu-ti convine muta-te in tara de unde ai furat si unde ai castigat banii !
                  Ai datorii la stat,ai casa opulenta pe numele tau sau a rudelor de grad I-II ce nu pot nici ei justifica veniturile,masini de lux- le confiscam.
                  Ai teren ce sta in calea autostrazii sau a unui obiectiv de interes national ?
                  Il confiscam te despagubim.Nu-ti convine,ne judecam ,la fel ca in Germania !Nu construim autostrada ca nea X vrea de 20 de ori mai multi bani pe un petec de teren cu maracini pe el !
                  ......Nu il exploatezi ti-l luam inapoi si-l exploatam noi,iti dam 1% si tie sub forma de bani sau produse si garantez ca vei fi mai multumit !
                  Sau iti convine ca ai teren,primesti subventie de la stat ca il ai trecut la "pasune" ?
                  Foarte buna sinteza facuta de tine. In Romania de azi, cei care au adevaratele averi - si marile afaceri (alea cu sigle lumintate si foarte "curate") sunt cele care platesc cele mai mici impozite - sau chiar nu platesc impozite. Insa la capitolul exaziune ne sunt aratati cu degetul tarabagiii. Adevarata coruptie si furaciune nu e la tarabagii - ci la firme cu "staif" si la hotii cocotati in jilturile inalte ale statului Roman.

                  Statul Roman pus pe baze normale, corecte, e singurul care poate sa asigure cun cadru normal, care sa insemne locuri de munca pt. popor. Nu "concurenta" scandata ca lozinca, care pe multi a obligat sa plece din tara - fiindca aici nu ai drept de munca si de viata.

                  si o adaptare dupa traditie

                  Frunza verde de mararBuna seara gospodari.Gospodari si gospodineSi voi domnisoare fine.De dormiti, de nu dormitiVa rugam sa va treziti.Dati urechea la fereas...


                  si il asteptam iar la anu pe IancuMic cu traditii populare
                  Last edited by ion_R5; 31 December 2013, 18:57. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • @ Rac , asa este , Norvegia este cea mai bogata tara pentru ca au stiut sa-si negocieze foarte dur toate procentele ce le revin din extractiile zacamintelor din sol.

                    @ Adonis , faptul ca mandarina pleaca cu 1 cent per bucata din Grecia si ajunge la marchet la 25-30 de centi nu e neaparat evaziune , e pura afacere . Si gazul si curentul pleaca cu un pret de la producator si ajunge la populatie sau agenti economici , cu un pret mult mai mare.

                    Indiferent cata evaziune sau cat profit real realizat in acte obtine in Romania un hiper-market tot nu ne incalzeste cu nimic pe noi romanii aceste rezultate economice , tot castigul se intoarce in tara de origine a marketului respectiv.

                    Un 2014 cu multa sanatate si multe realizari va doresc !

                    Comment


                    • La multi ani! cu sanatate, cu noroc, belsug, de toate, bucurii si impliniri - tot anul asa s-o tii!

                      Sa petrecem romaneste! si sa fim mai uniti si mai iubitori in 2014! Ganduri bune!

                      Comment


                      • tva-ul ramane la noi. furtul nu e facut de hipermarket. el cumpara ieftin si vinde scump. "manariile" sunt la intermediarii dintre producator si magazin. iar daca urmariti putin si pietele, veti vedea tot felul de "nonproducatori" amestecati printre taranii autentici. produsele alora autentici, de origine romaneasca, sunt mai "uratele" decal ale revanzatorului cu marfa din Metro, asadar prostimea cumpara acelasi lucru ca la hipermarket.

                        Un exemplu clar asupra "problemelor" inexistente la hipermarketuri este Kaufland. Cand se apropie termenul de expirare, sau daca raftul se goleste prea incet, produsele merg la reducere in rafturile speciale, cu o reducere reala de 50-80%. Nu de putine ori am cumparat bere la 1 leu (doza) sau bere Grolsch (care in mod curent costa 3-4 lei) cu 2 lei. Pana la termenul de expirare mai erau cel putin 3 luni!

                        La multi ani frati romani!

                        PS: @PCH, din vara te tot lauzi pe aici cu plecatul in mirifica Canada...Probleme in Paradis?

                        Comment


                        • Câinele moare de drum lung și PROSTUL de grija altuia.

                          Eu nu vreau sa plec in SPANIA la căpșuni cum ai putea pleca tu instant, in Canada se pleacă cu dosar de emigrare iar procesul este de durată (minim 2-3 ani pentru ca este o tara cu nivel de trai extrem de ridicat si primesc zeci de mii de dosare de pe tot MAPAMONDUL..dar tu nu ai de unde știi astfel de lucruri. )...intereseaza-te înainte de a posta cretinitati, ca nu vorbim de filcor pe 75 de cai. La mine este chestie de timp, mama fiind rezident canadian.

                          Mirifica Canada...cacofonie plus pleonasm.

                          Happy New Year


                          p.s. Este ultima oara cand iti ofer răspuns, simt cum imi scade VERTIGINOS iq-ul cand fac asta.
                          Last edited by PCH; 1 January 2014, 14:26.

                          Comment


                          • Originally posted by razvanamza View Post
                            tva-ul ramane la noi. furtul nu e facut de hipermarket. el cumpara ieftin si vinde scump. "manariile" sunt la intermediarii dintre producator si magazin. ....
                            Un exemplu clar asupra "problemelor" inexistente la hipermarketuri este Kaufland. Cand se apropie termenul de expirare, sau daca raftul se goleste prea incet, produsele merg la reducere in rafturile speciale, cu o reducere reala de 50-80%. Nu de putine ori am cumparat bere la 1 leu (doza) sau bere Grolsch (care in mod curent costa 3-4 lei) cu 2 lei. Pana la termenul de expirare mai erau cel putin 3 luni!

                            La multi ani frati romani!

                            PS: @PCH, din vara te tot lauzi pe aici cu plecatul in mirifica Canada...Probleme in Paradis?
                            Razvane, eu vorbeam de evaziunea care se face in marile supermarket-uri --- apropos de ce spunea un coleg mai devreme --- marfa declarata mai putina, valori mai mici - atunci cand se importa marfa, pt. a se plati TVA mai putin.

                            TVA-ul este "partea de furaciune" a statului Roman - la cardasia cu comerciantii din Romania. Evaziunea insa e a comerciantilor - si implica multe fraude. Inclusiv la marfa depreciata - care se arunca - dupa lege comerciantii ar trebui sa plateasca cota TVA aferenta si impozit pe valoarea respectiva.

                            Cum poate fi explicat? O firma gen Vodafone sa plateasca niste impozite pe profit derizorii - iar profitul sa fie scos prin suveica unui off-shore? Aici e marea coruptie.

                            Din pacate, noi romanii "se inchinam" la supermarket... Trebuie sa vii in Kaufland la fostul Electroaparataj si sa te inchini... Oameni disperati, de parca n-au mancat 2 luni...

                            Cat despre PCH, lasa-l in pace. Probabil ca o sa mearga in Canada, daca asta isi doreste.

                            Comment


                            • Originally posted by ion_R5 View Post
                              Din pacate, noi romanii "se inchinam" la supermarket...
                              Ne mai inchinam si la...Iphone 5, Facebook, Santa Claus, shopping, masini germane pe Bulgaria, biserici corupte si javre de preoti, Mc Donalds, shaorma etc

                              Zilele trecute a venit popa cu craciunu sau cu ce naiba vine el acolo a dat cu 3 fasuri prin casa in doua secunde si printre aleluia si amin imi facea programarea pentru Boboteaza si pentru sfestanie la casa...cica asa trebuie si costa 200 lei...marsh in gandul meu.

                              Abia astept sa vina...il las sa se exorcizeze pe acolo si nu ii dau nici un ban.

                              Imi vine sa emigrez in Burkina Faso !!!

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                Ne mai inchinam si la...Iphone 5, Facebook, Santa Claus, shopping, masini germane pe Bulgaria, biserici corupte si javre de preoti, Mc Donalds, shaorma etc
                                E, aici e marea problema. Omul trebuie sa inteleaga ca nu se inchina nici la preot, nici la biserica. Ne inchinam numai lui Dumnezeu: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul Duh (Sfanta Treime). Si cand ne rugam la un anume Sfant, tot lui Dumnezeu ne inchinam, fiindca Sfantul respectiv s-a facut purtator al Duhului Sfant si s-a lepadat de sine dand ascultare lui Dumnezeu.

                                De ce va inchinati/mergeti la "javre de preoti"? Mergeti la cei care au credinta in Dumnezeu. Amanuntul este ca trebuie sa aveti si voi credinta in Dumnezeu. Chiar de gasiti un preot cu credinta in Dumnezeu - nu-i suficient. E nevoie ca si noi sa avem credinta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google