Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu gazele de șist protestează toata diaspora, strâng bani pentru cei din zonele in care Chevron se afla, pentru avocați care sa lupte la tribunalele internaționale.

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

    Comment


    • Asa e PCH, fiindca (la fel ca si pe vremea lui Eminescu) conducerea din Romania e supusa ordinelor si stapanilor din afara, si executa ordinele si apara pe cei care prada aceasta tara.

      Comment


      • Din păcate....

        "Cei de afară", cum le spui tu, sunt anumite firme/corporații/organizații cu interese in mai multe țări, inclusiv prin USA, Canada, etc....probleme cu gazele de șist sunt si in cele doua tari enumerate de mine, plus în multe altele. Nu tot ce înseamnă vest este bubă neagră.

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

        Comment


        • Originally posted by ion_R5 View Post
          Sistemul de conducere e buba, nu poporul.
          Uitati, exact aici am eu o parere total diferita: cred totusi ca marea problema e totusi "poporul" prin asta intelegand nu toti, nici macar majoritatea dar din pacate o PREA MARE PARTE. Spun asta privind in jurul meu pe strada, la acesti simpli cetateni, cat de marlani, nesimtiti sau pur si simplu prostanaci pot fi.
          Stiu ca se si lucreaza de zor la prostirea poporului, ca asa e mai simplu de manipulat, dar si poporului ii place prosteala ca la porc namolu'!
          E la indemana fiecaruia sa nu accepte tembelizarea, telecomanda TV-ului e un instrument extrem de puternic, dar trebuie sa vrei sa alegi "Discovery" in loc de "OTV". Si poti alege "Google Search" in loc de feisbuc...iar in final poti alege sa fii amabil si curat in loc sa fii un badaran imputit.
          Si cand poporul va sti sa aleaga astea astea pentru propria persoana...va intelege sa aleaga un primar, senator, deputat...cinstit, integru capabil, in locul unui golan smenar imbogatit prin metode dubioase.

          Comment


          • De aceeasi parere sunt si eu.
            Atata timp cat ne place sa ne mirosim rahatul, in loc sa-l stergem, vom avea oamenii care de fapt de ne reprezinta.
            Ex de astazi: iau pe cineva sa dea cu lopata in fata casei. (eu nu am timp, insa daca cineva este dornic sa castige o paine, eu o dau cu drag). Vad ca pe vecin l-a durat la bascheti. Ii zic baiatului sa-i dea si lui zapada din fata, ca sa putem trece normal ca oameni. Ce imi zice vecinul? "Ce faci domnule? Crezi ca eu nu am cum sa dau zapada? Crezi ca esti mai smecher?" In conditiile in care el nu si-a dat zapada din fata casei de 3-4 zile.
            Alta intamplare: o cucoana parcheaza atat de aproape de poarta mea, incat abia mai reusesc sa folosesc intrarea in curte. Cu toata ca am semn cu "Va rog nu parcati". Ba mai mult, ce face cucoana? Isi ia o lopada si incepe sa-si dea zapada de pe masina, ghici unde? In fata portii mele, unde de altfel era curat.
            Ce fac? O intreb frumos daca n-a vazut ca-i o poarta si o casa unde stau oameni, deci implicit, poarta respectiva este folosita. O intreb daca n-a vazut ca in fata casei este curat.
            Imi raspunde : "ba da, insa doar dadeam zapada".
            Apoi iau o lopata si dau toata zapada ce am primit-o bonus, inapoi proprietarului de drept + raspuns "Doar dadeam zapada"
            Pai, sa va sparg la nas de romani tarani vidati in cap, ca unii meritati eutanasiati!

            Aceeasi atitudine cu "Doar dadeam zapada" sunt sigur ca o intalnineam si in activitatile ei zilnice. Avea un raspuns si o motivare pentru orice rahat pe care-l facea.
            Atunci, de ce miram cand vin cocalari basiti ca Ponta, ce sterg datorii cand vor scula lor, ce introduc accize cand au erectie, ca doar si ei au o scuza mereu.
            Hai cu dictatura militara, hai!!!!
            Last edited by Cezar; 30 January 2014, 22:53. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Macar se rafuiesc intre ei: au picat Fenechiu cu fratesu, va pica sigur si Gruia Stoica-marele afacerist ce a castigat licitatiile contra CFR Marfa oferind spaga pentru date financiare exacte, dovedind ca nu e decat un cacanar corupator, nicidecum geniu al afacerilor.

              Pana la toamna Basescu va scoate toate dosarele si va trage din toate pozitiile. Si vor scoate si pesedistii, asa ca, incepe sa se miste ceva. Voiculescu nu prinde toamna in libertate, doar sa fuga in Venezuela.
              Oricum, trebuia inceput cu Iliescu, chiar la varsta lui nu e prea tarziu sa fie incarcerat pentru mineriade, impreuna cu Roman. Apoi Mitrea, Emil Constantinescu, Oprisan, Berceanu, etc.
              Last edited by mr.K; 30 January 2014, 23:06.

              Comment


              • Da Cezar, intamplari si specimene din astea vad si eu in fiecare zi. Si unii, destul de multi, chiar ar trebui eutanasiati, pentru binele lor si al societatii in ansamblu. Hai, macar sterilizati sa nu li se mai duca gena aia cretina (intram in nazism asa ca ma opresc). Dar totusi...
                Si atunci? Atunci apreciez mai mult cetateanul care isi ajuta vecinul le deszapezire, care ajuta un batran sa urce in autobuz, care ia punga de pufuleti aruncata de un elev prea grabit, da dojenitor din cap si o arunca la cos, care comenteaza public si atrage atentia ca utilajul de deszapezire merge cu lama sus....si multi altii care fac acele gesturi de curatenie de care vorbeam intr-un post anterior.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Macar se rafuiesc intre ei: au picat Fenechiu cu fratesu, va pica sigur si Gruia Stoica-marele afacerist ce a castigat licitatiile contra CFR Marfa oferind spaga pentru date financiare exacte, dovedind ca nu e decat un cacanar corupator, nicidecum geniu al afacerilor.

                  Pana la toamna Basescu va scoate toate dosarele si va trage din toate pozitiile. Si vor scoate si pesedistii, asa ca, incepe sa se miste ceva. Voiculescu nu prinde toamna in libertate, doar sa fuga in Venezuela.
                  Oricum, trebuia inceput cu Iliescu, chiar la varsta lui nu e prea tarziu sa fie incarcerat pentru mineriade, impreuna cu Roman. Apoi Mitrea, Emil Constantinescu, Oprisan, Berceanu, etc.
                  Bine spus. Si exact asta ii reprosez lui basel. Cat a avut puterea aproape deplina in stat nu a facut curatenie. S-a complacut in aceeasi mocirla si doar a amenintat cu dosare pe care deabia acum le finalizeaza justitia. Ba mai mult a acoperit alte furaciuni. Putea sa faca mai mult pentru anticoruptie.
                  Cat despre popor in ansamblu , 'decat' ce se stie...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Sa nu uitam ca si conducatorii tot din popor se trag. Din 10, 9 ar fura si pe ma-sa, dacă ar ocupa posturile celor de acum.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Romania este o simbioza perfecta intre un rac si un melc evoluand in forma actuala in decursul a sute de ani,inarmarea pentru supravietuire,descurcareala fiind o premisa principala.Evoluam involuand,asasinam sanatatea si educatia in special de o importanta incredibila pentru viitorul unei tari.Oamenii buni din tara asta doar ofera ingrijiri paliative,ma intreb ce o sa se intample cand se va termina perfuzia?
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • Gresit. Nu poti face "curatenie" ca apar prea multe giumbuslucuri de-ale tale. Dar poti sa mai arzi cate un "Bombonel" care a exagerat prea tare.

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Ex de astazi: iau pe cineva sa dea cu lopata in fata casei. (eu nu am timp, insa daca cineva este dornic sa castige o paine, eu o dau cu drag). Vad ca pe vecin l-a durat la bascheti. Ii zic baiatului sa-i dea si lui zapada din fata, ca sa putem trece normal ca oameni. Ce imi zice vecinul? "Ce faci domnule? Crezi ca eu nu am cum sa dau zapada? Crezi ca esti mai smecher?"
                          Exact asta se intampla la scara larga in Romania. Noi nu suntem in stare sa facem nimic - sau nu vrem, mai bine spus - dar ni se trezeste instinctul de proprietate atunci cand vin altii si vor sa faca ceva pe teritoriul pe care l-am marcat noi.
                          Noi stam in fata televizorului/calculatorului si comentam despre cum deszapezesc aia care au apa calda la robinet, dar nu iese nimeni afara sa-si dea zapada din fata casei. "Autoritatile sunt de vina in frunte cu Basescu!"
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Ididoti sunt unii.

                            Apropo de zapada asta, tot am dat si eu de cateva ori, apoi in 2 seri raman frapat. Ies s-o dau din parcare, curat si aleea de la scara, apoi ma trezesc cu vecina-miu de la parter, rrom fiind ca iese frumos si incepe sa bage si el. In gandul meu, zic, bravo dom'le, surpriza placuta.
                            La vreo 2 seri dupa, ma trezesc cu el la usa, dupa viscolul de Miercuri:
                            - hai sa o dam iar, ca vine gerul dupa ninsoarea asta si nu mai apucam sa o dam la o parte.

                            Am dat amandoi si pe langa bloc si-n parcare dar ce m-a surprins placut este ca a venit el in comparatie cu ceilalti vecini romani.

                            Bine, mai are si el partile lui rele, gratar la bloc, vara mai sta pe-afara, dar uite ca face.
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • Nu ne mobilizam sa dam zapada si sa facem curat dar ne mobilizam sa bem apa din canale...la propriu.

                              Acum ani de zile cand eram elev in genarala, in fata scolii de pe Bd ul Chisinau a inceput construirea unei biserici.
                              Intamplarea face ca intr-o zi sa apara Cristos intr-o scorbura dintr-un pom taiat sa faca loc bisericii...bun.
                              A doua zi ghinionul face ca o teava de la Apa Nova sa se sparga si un mic izvor tzasnea de la radacina pomului.
                              Minuneee oameni...icoana si izvor de la Dumnezeu.

                              Zilelel ce au urmat au venit cu miile in pelerinaj sa vada icoana din scorbura si sa bea apa sfintita de la rigola.

                              Intamplare reala !

                              Comment


                              • darksid3: zice ca 9 din 10 ar fura/vinde mama/tata & sora inchiriata cu ora (mi-am permis sa completez eu) - are dreptate;
                                razvanamza: daca ne apucam de curatenie, fiecare dintre noi cred ca are niste "giumbuslucuri", important este sa le constientizam ca fiind greseli, sa nu exageram si mai ales sa renuntam la ele.
                                @ vitriol: unii comenteaza DUPA ce au dat la zapada, DUPA ce au urmarit stirile, DUPA ce au citit ce au scris ceilalti, si nu dau vina pe Basescu....din pacate astia cred ca sunt aia 1 din 10 (vezi vorba lu' darksid3).
                                @Eu4yas: bravo vecinului rrom, daca renunta si la gratarele de langa bloc (manele?) poate intra in cei 1/10. Din pacate (fara rasisme) in cazul acestei minoritati raportul e cam 1/100 (parerea mea).
                                @ alessandro: pai poate exact Doamne-Doamne a spart teava...minunile pot fi si simple. Nu stiu daca ce am spus e o gluma, o ironie sau poate ceva real.
                                Comcluzie (a mea): prefer sa ii remarc pe cei 1/10, sa-i respect, sa-i dau exemplu, sa fiu (poate) printre ei, si sa fac si eu ce pot ca maine, poimaine procentul sa creasca macar la 2/10. Atunci va fi mai usor sa ridicam la 3.
                                Marete idealuri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google