Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dorinta romanului de a pleca afara, de a uita de Romania, a devenit o traditie, un tel in viata. Am fost destul de mult pe afara, ce-i drept, in plimbare, si viata nu e asa cum cum se vede la TV. E destul de greu si acolo, muncesti pe branci,..., doar ca in zilele libere te bucuri de siguranta si liniste. Daca vine cineva sa ne spuna ca acolo e raiul pe pamant si noi credem,..., suntem ultimii oameni.
    sigpic

    Comment


    • Hahahahaha! Hopeless!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @darksid3 esti un roman autentic. Ai si uitat limba romana!!! Abia ai plecat si ai si uitat ca asta e un forum romanesc? Sunt profund dezamagit, ca sa zic asa. Oricum iti doresc o dimineata frumoasa si, sunt de parere ca, mai bine te-ai culca, nu de alta, dar oboseala isi spune cuvântul si plus de asta, in 4-5 ore s-ar putea sa o iei de la capat (cu munca). Ma retrag din discutie ca m-am lamurit.
        sigpic

        Comment


        • @ Mihai - Stai linistit. Oportunismul nu s-a inventat in Romania. Este unul din vectorii caracteristici ai emigrantilor (cu foarte mici exceptii), iar occidentul e patria oportunistilor. (de asta ei se si simt asa de bine acolo - *sunt ca la ei acasa acolo, intr-un ocean de oportunisti si oportunism*)

          Comment


          • Este din ce in ce mai clar ca aici vorbim de mania persecutiei.

            Comment


            • Am o presimtire; cred ca se va inchide.
              Numai despre traditii si identitate nu se vorbeste aici.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Sa vedem unde ne vor mai sta identitatile si traditiile daca Putin intra cu armata in crimeea si daca sua riposteaza, nici nu suntem granita nato si ue ... Doamne Ajuta!
                Si din greseala daca suntem atinsi de razboi pentru noi ar fi catastrofal, nu ne putem permite nici macar pansamente in spitale ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Nu se va baga nimeni pt Crimeea. De data asta rusii vor face exact ce vor.

                  Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                  Comment


                  • Mihai si Amza...faceți umbra degeaba. Vedeți de umila voastra viață in prea frumoasa Romanie. Eu vreau sa emigrez la țară, sa am casă de chirpici, sa fac țuică si sa ma c@c in fundul curții sa simt crivatul cum ma mângâie pe gluteus maximus. Ca si voi.

                    Emigrarea in Canada, vad ca sunteti interesati, ati auzit si voi la radio antena satelor de o tara noua, este un proces de durata si complicat. Am parinti acolo, rude, sunt rezidenți/cetățeni, asta este unul din motivele pentru care am ales acea țară, nu am neapărat un tel sa ajung acolo, planeta e mare. Eu consider ca nu am viitor aici, nici eu nici copiii mei, daca voi avea vreodată. Asa ca am ales sa ma gândesc la plecare, am curaj sa fac asta spre deosebire de multi. Consider ca aici imi bat joc de mine. Ca voi pleca si cand, in Canada, USA , Germania sau oriunde in VEST e strict problema mea. In prezent pot pleca/plec 3-6-12 luni pe an afară. Ma pot întoarce....ma plimb, am bani, sunt tânăr, ma distrez. Cand va venii momentul sa ma așez ma voi așeza exclusiv afară si nu aici. Amza a plecat la tara ca nu a fost in stare sa isi faca un rost in bucurești si vorbeste de lucruri sfiinte. Ma inchin cu stânga . Voi megeti de suflați butoiul cu varza, mai schimbati un filtru la logan, puneți cartofii si lăsați pe altii. E ultimul avertisment, daca continuați sa va legati de mine personal va iau FRONTAL.

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                    Last edited by PCH; 1 March 2014, 21:02.

                    Comment


                    • Originally posted by alessandro View Post
                      Nu se va baga nimeni pt Crimeea. De data asta rusii vor face exact ce vor.

                      Sent from my GT-I9105P using Forum Runner
                      Ucraina are acord cu nato sa-i fie protejate integritatea granitelor si suveranitatea.
                      Rusia deja e in crimeea dar si in restul ucrainei, sa vina razbelul, poate s-o schimba dracului si la noi ceva...inclusiv traditiile
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                        @darksid3 esti un roman autentic. Ai si uitat limba romana!!! Abia ai plecat si ai si uitat ca asta e un forum romanesc? Sunt profund dezamagit, ca sa zic asa. Oricum iti doresc o dimineata frumoasa si, sunt de parere ca, mai bine te-ai culca, nu de alta, dar oboseala isi spune cuvântul si plus de asta, in 4-5 ore s-ar putea sa o iei de la capat (cu munca). Ma retrag din discutie ca m-am lamurit.
                        Amice, daca nu esti in stare sa porti o discuție si aplici sintagma "prostul cand si-a terminat argumentele , ataca persoana", ar trebui sa iei tu in considerare, culcatul. Nu-ti mai da cu părerea despre lucruri pe care nu ai cum sa le intelegi din foarte multe puncte de vedere.
                        @ion: stii vorba aia cu vulpea si strugurii?
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Amice, daca ai intrat pe forum sa ne spui ca aici ne mananca maidanezii si ca acolo se spala lumea cu apa calda si sapun, si ca miroase a parfum pe strada..., m-am lamurit. M-am retras dintr-o astfel de discutie, o discutie cu subiecte ca: parfum pe strada, apa si sapun, bordeie, maidanezi... . Ce nu ai inteles!
                          Last edited by MihaiiahiM; 1 March 2014, 23:15.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            Nu se va baga nimeni pt Crimeea. De data asta rusii vor face exact ce vor.
                            Nea Putin a fost seful KGB si nu se joaca cu lucruri din astea. De altfel in Georgia cand a fost testata reactia Moskwei, a reactionat in forta.

                            Rusia pur si simplu nu isi poate permite sa piarda capul de pod de la Marea Neagra. De ce credeti ca a fost atata tevatura cu jocurile olimpice de la Soci si ca Rusia a investit atat in publicitate. Iar boicotul marilor puteri spune si el foarte mult. Cel mai probabil Ucraina se va fragmenta - iar un razboi civil cu tabere impartite si sustinute de vest, respectiv Rusia poate sa capete dimensiuni catastrofale pt. Romania - fiind foarte foarte aproape de Romania si Republica Moldova.

                            Probabil ca s-a facut un targ - Moldova va fi lasata sa se apropie de Europa, insa Ucraina va ramane in mare masura sub influenta ruseasca. (si cand ma refer la Republica Moldova, aici nu este inclusa Transnistria unde rusii au o baza militara importanta) Acum poate vom intelege importanta Transnistriei pt. Rusia, cand sud-estul Ucrainei, inclusiv Crimeea va constitui capul de pod/bufferul intre Rusia si granita sud-estica a NATO.

                            Obiectiv.info iti aduce cele mai noi si relevante stiri, comentarii si analize ale celor mai buni jurnalisti sau sociologi. Pe site-ul Obiectiv.info vei gasi informatii politice, sociale, din economie, stiinta sau sport. Obiectiv.info relateaza, in timp real, doar acele evenimente care merita sa fie aduse in atentia publicului.


                            Ramane de vazut daca Occidentul nu va folosi Ukraina ca moneda de schimb pt. situatia din Siria ("va lasam Ukraina, dar ne lasati sa controlam noi situatia din Siria"). Pentru Rusia, ambele fronturi sunt vitale.
                            Last edited by ion_R5; 2 March 2014, 00:26. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                              Amice, daca ai intrat pe forum sa ne spui ca aici ne mananca maidanezii si ca acolo se spala lumea cu apa calda si sapun, si ca miroase a parfum pe strada..., m-am lamurit. M-am retras dintr-o astfel de discutie, o discutie cu subiecte ca: parfum pe strada, apa si sapun, bordeie, maidanezi... . Ce nu ai inteles!
                              Erai depasit dupa primele 3 cuvinte. Prin simplu fapt ca nu cunoști ca aici, rar se intampla sa stai mai mult de 8 ore la munca, pentru ca sunt obligați ca ce e peste, sa-ti plateasca cu 50 la suta mai mult, dovedeste cat de mult esti "umblat" prin lumea asta.
                              Doi la mana, Romania este o gluma, in comparație cu occidentul, raportat la profesionalismul muncii, la volumul de munca si la eficienta. Cel mai elocvent exemplu, e ca acest forum are rating mai mare in cursul săptămânii, decat in weekend, adica da-ti seama ca se "munceste" pe brânci.
                              3 la mana, diferenta de civilizatie si mentalitate este crunta. Minim 100 de ani, iar cine spune ca si aici tot cu forța se civilizeaza, mananca rahat: este in natura umana, sa se mentina un control sever, dacă depasesti o limita, la polul opus fiind jungla urbana mioritica si ineficienta organelor statului de a asigura o minima securitate, propriilor cetateni.
                              Argumente pot sa-ti mai dau cu zecile, dar nu ma interesează ce crezi. Fiecare cu părerea lui, insa nu veni si vinde gogosi din care sa generalizezi.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                Amice, daca ai intrat pe forum sa ne spui ca aici ne mananca maidanezii si ca acolo se spala lumea cu apa calda si sapun, si ca miroase a parfum pe strada..., m-am lamurit. M-am retras dintr-o astfel de discutie, o discutie cu subiecte ca: parfum pe strada, apa si sapun, bordeie, maidanezi... . Ce nu ai inteles!
                                Acelea nu sunt subiecte!!!
                                Nu putem totusi compara SUA cu Romania.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google