Sfat Achizitie Auto

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitie Auto

    Buna seara,

    Am nevoie de ajutorul vostru in legatura cu achizitia unei masini second hand. E vorba despre un megane 2.1 break fabricat in anul 2004, motor 1.9 dci.
    Am fost in seara asta si am vazut masina, am studiat-o la bec ( cu lampa pe toate partile). Per total masina se prezinta in stare buna, aici ma refer la vopsea, singurele urme fiind cele normale ale varstei masinii ( puncte de vopsea sarite din cauza pietricelelor si mici zgarieturi). De mers inca nu am mers cu ea, in primul rand din cauza lipsei valabilitatii rca-ului. Propietarul sustine ca masina are 150 k reali, fiind adusa din germania in anul 2008. Mi-a fost prezentata si o carte service ( nu stiu cat de reala e cartea).

    Am si VIN-ul masinii - VF1KMRG0631505928 -; De asemenea sustine ca a fost cu ea la diverse service-uri ( Autocobalcescu...pe restu nu le mai tin mine. Nu ar trebui sa ramana inregistrata acolo ? imi poate confirma cineva ?)

    O alta intrebare as avea despre taxa auto, mi-a zis ca e platita si ca are chitantele. I-am cerut foaia de la anaf si mi-a explicat ca a fost la anaf pentru foaia respectica, dar cei de acolo i-au spus ca din octombrie 2013 aceasta foaie se poate elibera numai catre viitorul propietar/cumparator. Asa se procedeaza acum ? Inainte stiam ca te duci cu o copie a B.I., copie carte masina, o cerere tip si alte cateva maruntisuri si iti eliberau foaia respectiva.

    Maine am de gand sa mergem la un tester. Unde imi recomandati sa merg ? Ce anume ar trebui sa verific in mod special ?


    Link cu masina >>>> AICI <<<<

  • #2
    In vara lui 2011 a fost la cobalcescu masina cu 135000 km. Ea a trait in elvetia insa inainte. La tester poti merge la cobalcescu, la serus...
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      Multumesc einstein1984 pentru info

      am obs ca linkul din primul post nu merge, asa ca pun altul >>> AICI <<<

      Comment


      • #4
        MAsina pare ok, insa reviziile nu par facute la renault si la motorul asta au fost probleme de cuzineti.
        Tine cont si de defectele clasice de megane 2 (ambreiaj, panglica airbag etc).
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Da, mi-a zis propietarul ca revizile le-a facut in regie proprie. Masina merge bine, nu a dat erori pe tester...acum cum e norocu.

          Comment


          • #6
            se poate inchide aici

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google