FiberLink 2(200MB)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FiberLink 2(200MB)

    Salutare,
    De curand am optat pentru trecerea la abonamentul Fiberlink 200MB de la cel de 100 MB data fiind promotia celor de la RDS cum ca pretul abonamentului ramane neschimbat (39 Lei).
    Toate bune si frumoase: au venit cei de la RDS au schimbat mufele au facut teste si evident cu routerul meu actual, DIR 600, nu pot atinge viteze mari asa ca atunci cand am facut schimbarea abonamentului am solicitat si un router in chirie adecvat noilor viteze si cerinte (placa de retea gigabit 10/100/1000.
    Ieri am fost anuntat ca a sosit si routerul, m-am prezentat si mi-a fost inmanat routerul ZTE H218N http://enterprise.zte.com.cn/TRS/ent...10_373320.html

    Doar ca eu am indoeli cum ca acest router ar fi compatibil. Din specificatii reiese ca e retea de 10/100 iar cei 300MB care mi se scot in fata sunt de fapt pe WIFI si nu pe cablu.
    Nu pot sa il testez deoarece abia de la data de 1 octombrie mi se activeaza Fiberlink 200 si as vrea sa stiu daca il pastrez sau il inapoiez solicitand un alt model.
    Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat.
    Last edited by Bazilman; 26 September 2014, 18:34.
    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

  • #2
    Intr-adevar, nu este router gigabit iar pe cablu nu vei ajunge la viteza maxima.
    Si eu am trecut pe Fiberlink 2 200mbps si s-a modificat viteza imediat ce au setat echipamentul, nu a trebuit sa astept pana la inceputul lunii. Incearca sa faci un speedtest pe direct sa vezi daca e activat.

    Comment


    • #3
      ZXHN H298N

      Asta l-am primit eu de la RDS, adevarat ca pentru abonament de 500 si merge foarte bine , singurul inconvenient este ca are interfata personalizata RDS cu mai putine optiuni de configurare decat cele cu care vin de la producator.
      PREFERENCE 1.6

      Comment


      • #4
        NU ESTE COMPATIBIL CU NOILE VITEZE.
        Am facut o sesizare la RDS, a venit un angajat ca lucra pe teren si s-a vazut diferenta dintre cei care lucreaza in lumea reala si cei din birou: de la prima privire mi-a confirmat ca modelul H218N primit de mine nu e compatibil.
        Urmeaza sa il returnez pe acesta si sa primesc un alt model.(ZTE ZXHN H298N e o varianta)
        "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
        "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

        Comment


        • #5
          Mai bine il cumperi pe asta http://www.emag.ro/router-wireless-n.../pd/E75V7BBBM/

          Comment


          • #6
            usr1: Router-ul de care zici tu nu il ajuta cu nimic pentru ca are rata de transfer 10/100Mbps iar viteza lui de internet este de 200Mbps.

            Comment


            • #7
              Cu scuzele de rigoare initiatorului, cer si eu o parere pt a nu deschide alt thread. Ce router wi-fi imi recomandati (net tot de la RDS) pt uz casnic, sa zic asa. Sa fie si usor de instalat, daca se poate.

              Comment


              • #8
                Bazilman routerul de la rds zte nu e de cea mai buna calitatea in privinta wireles plus ca are o interfata marca rds care nu-ti ofera prea multe optiuni de configurare.
                Incearca cu incredere modelul TL-WR1042ND

                ps: am vrut sa-ti pun link-ul asta dar am pus altceva mai sus

                Comment


                • #9
                  Vld eu am așa ceva http://m.emag.ro/router-wireless-n-3.../pd/EMC92BBBM/ si mai bine de 3 ani merge incontinuu fara probleme. Este ușor de instalat. Netul tot de la Rds il am. Stau conectat cu tableta si telefonul si in weekend mai se adaugă un laptop si telefon, fara a merge greu. De la etajul 3 prind pana in fata blocului si câțiva metri mai departe. La cat am dat pe el sunt mulțumit, nu îmi trb mai mult

                  Comment


                  • #10
                    Instalarea presupun ca nu e grea, avand in vedere ca nu e necesara parolarea retelei respective.

                    Comment


                    • #11
                      Se vede ca nu citit de la inceput ,lui ii trebuie un router 10/100/1000 pentru ca a schimbat viteza de trafic la 200MB.

                      Comment


                      • #12
                        @ madi - sugestia imi era adresata mie, poate era mai bine sa deschid thread nou.

                        Comment


                        • #13
                          Eu i.am răspuns lui Vld. Poti sa ii pui parola personalizata sau cea data de router.
                          Sa revin la subiectul acestui topic. Sa înțeleg ca daca ma mut si eu la Fiberlink 200 mb ( după cum mi.a propus si mie cei de la rds) routerul existent nu ma va lăsa sa ma bucur de viteza de trafic de 200 ? Deci as platii degeaba inca 5 lei( am abonament de 34 lei)

                          Comment


                          • #14
                            Eu habar nu am ce abonament am, da' cred ca-i mic, din moment ce dau 15 lei lunar. O sa ma interesez zilele astea sa cumpar un router dinala si sa il instalez, presupun ca nu e "rocket science" . Multumesc si scuze inca o data initiatorului.

                            Comment


                            • #15
                              Daca doriti sa treceti de la Fiberlink 100 la Fiberlink 200 si nu aveti un router performant (gigabit 10/100/1000 ) sau minim 200 lei alocati pentru el, ganditi-va de 2 ori inainte pentru ca chiar daca optati pentru un router in chirie de la RDS pentru acest abonament ei "ofera" routerul ZTE H218N care nu "stie" decat 10/100. Asadar veti plati si o chirie de 3 lei pe luna si prelungirea contractului cu 1 an fara a beneficia in realitate de acest seviciu.*

                              Originally posted by Cristyano View Post
                              Eu i.am răspuns lui Vld. Poti sa ii pui parola personalizata sau cea data de router.
                              Sa revin la subiectul acestui topic. Sa înțeleg ca daca ma mut si eu la Fiberlink 200 mb ( după cum mi.a propus si mie cei de la rds) routerul existent nu ma va lăsa sa ma bucur de viteza de trafic de 200 ? Deci as platii degeaba inca 5 lei( am abonament de 34 lei)
                              Daca intentionezi sa treci la Fiberlink 200 iti va trebui un router care "stie" pe placa de retea, adica pe fir, 10/100/1000.
                              Nu te lasa "orbit" de cei 300 MB viteza pe care iti sunt scosi in fata. Aceea e viteza pe WI-FI.
                              Last edited by Bazilman; 27 October 2014, 09:09. Reason: Automerged Doublepost
                              "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                              "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google