Pareri Si Sfaturi , Am Achizitionat Un Logan 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri Si Sfaturi , Am Achizitionat Un Logan 1.6 16v

    Salutare!
    Am achizitionat de de 3 sapt un Logan 1.6 16v din 2007 adus din Austria la pretul de 1 900 euro, 84080 km, AC, geamuri electrice fata spate, aglinzi electrice proiectoare toate perfect funtionale.
    Din cate am vazut masina a stat ceva vreme .
    Ieri am schimbat distributia si cureaua de accesorii, vineri uremeaza sa schimb uleiul si filtrele.
    Masina merge perfect ca una noua , nu sunt probleme la directie , franele prind cam rau, am verificat placutele si discurile si sunt ca nou, probabil trebuie aerisite. In rest sunt foarte multumit de ea.
    Ce investitii ar mai trebui sa fac ?
    Ce parere aveti de achizitie?
    image hosting 15mb
    image post
    upload imagem

  • #2
    S-o stăpineşti sănătos !
    Dacă n-are rugină e perfectă, superlogan la superpreţ ! Câţva ani, 4-5 n-ai nici o grijă, motorul rezistă multe sute de mii de km, se duce tabla cu mult inaintea lui. Ai grijă la tablă, asta e problemă la logane de anii ăia. Ce normă este, E3/E4 ? Timbrul l-ai platit, cât a fost ?

    Comment


    • #3
      E buna achizitia. Poti sa schimbi si uleiul de la cutie. La frane mai conteaza si cauciucurile. Lichidul de frana trebuie inlocuit si verificati sabotii.

      Si repartitorul.
      Last edited by Fanez; 12 October 2016, 08:39. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Mersi Bogdan, e E4, mai trebuie platit timbrul care este 460euro tabla nu are rugina . Oricum m-am gandit sa dau jos panourile de la usi sa sa pun vaselina si in alte locuri.
        Am sa schimb si uleiul de la cutie si lichidul de frana cat de repede

        Comment


        • #5
          n-are ce repartitor sa schimbe, toate 1.6_16v aveau abs in standard. deci fara "cantar" pe punte.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Asta n-am stiut dar lichidul de frana trebuie schimbat (si antigelul), iar sabotii trebuie verificati, eventual schimbati daca se impune.
            L.E. am zis sa verifice repartitorul, nu sa-l schimbe, dar daca n-are, cu atat mai bine.
            Last edited by Fanez; 12 October 2016, 12:41.

            Comment


            • #7
              arata bine. s-o stapinesti sanatos
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #8
                Pretu-i corect. In tara te-ar fi costat mai mult.
                Sa verifici cum se prezinta toba, in special cea intermediara. Rugineste pe la suduri, sa nu te trezesti cu ea atarnand si cu motorul sunand a V8.

                Comment


                • #9
                  Pret de achizitie 1900E, + 460 e taxa, + ~340E accesorii, distributie (in tara erau schimbate la km. astia-afara e la 90 de mii), =2700E.
                  In tara e cam 3 mii, poate si mai putin. Iesi mai bine daca ti-a adus-o cineva gratis; daca ai fost sa o aduci, iesi mai scump decat in tara.
                  Avantajul e rulajul pe alte sosele; despre schimburi, pariez ca le-a facut la fiecare 20 de mii.
                  Deci?
                  ...
                  In rest, o masina cu un motor bun, destul de fiabil si nepretentios la intretinere.
                  Last edited by IancuMIC; 12 October 2016, 14:30.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by raul.cluj6 View Post
                    Oricum m-am gandit sa dau jos panourile de la usi sa sa pun vaselina si in alte locuri.
                    Să nu faci prostia asta,în primul rând va mirosi urât în interior iar la vară sigur va curge pe prag ,va arăta urât și riști să te murdărești. Folosește ceară de cavități ,aprox 50 lei un tub ,cumperi 2 și îți ajunge pentru toată mașina. Iar dacă tot dai fața de ușă jos ,fă-i o izolare fonică plus imobilizează tijele alea cu teflon sau bandă izolatoare că zdrăngăne ca dracu. Să știi că se simte diferența.

                    Comment


                    • #11
                      "adus din Austria la pretul de 1 900 euro, 84080 km" eu de aici inteleg ca a luat-o de aici de la cineva care aduce masini. probabil km nu sunt reali si deci kit distributie schimbat preventiv.

                      ps:daca vrei sa vezi rugina da jos bondourile (sau cum le zice)de la geamurile laterale pe exterior
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        Nu musai daca era luata din tara avea schimbata distributia, iar taxa nu se stie daca nu era recuperata, sau nu fusese scutire in perioada de achizitie.
                        Ce-ai schimbat e bun schimbat, stii ca o iei de la zero.
                        Last edited by mr.K; 12 October 2016, 14:49.

                        Comment


                        • #13
                          Acu vazui mai bine; e din 2007.
                          2700-max 2900 E. Foarte rar 3000E din 2007.
                          Pana la urma, astea sunt mici detalii.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Costi-bc View Post
                            " ...deci kit distributie schimbat preventiv....
                            Deci n-ai citit:
                            Originally posted by raul.cluj6 View Post
                            ... am schimbat distributia si cureaua de accesorii, vineri uremeaza sa schimb uleiul si filtrele...

                            Comment


                            • #15
                              Am citit boss , trebuia , nu trebuia , nefiind istoric al masinii il schimbi (preventiv- nu cand se rupe).

                              e prestige ? ai si jantele de aliaj?
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google