Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faci parte din cei care erau pe margine nu ? LOL



    Respecți legea sau îți asumi consecințele - amendă.

    E dreptul tău să te protejezi (Statie, detector, speedcams) și dreptul lor să te prindă greșind
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Da, incredibil cum ne legam de un caz de genul acesta ( care este de rasu' plansu').

      Intrebarea ar fii ce e de facut cand lovesti pe cineva care nu stie sa traverseze? Poti trai cu constiinta impacata?

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Bogdan, in 30 de ani de condus am fost tras pe margine de doua ori.
        Odata acum ceva ani, viteza 65 km/h in zona de 50. Culmea e ca stiam ca stau cu radarul acolo. ML agresiv in spate, depasit TIR-ul din fata si asta a fost. Am platit fara nici un alt comentariu.
        A doua oara in concediu intr-o statiune. Politistul a spus ca am trecut pe galben spre rosu (nu retin exact formularea de atunci). De pe forumuri am aflat ulterior ca era celebru pentru asta (norma de amenzi data turistilor). PV intocmit aiurea. Lejer puteam castiga in instanta. Am platit insa, si cu asta am incheiat povestea.
        Nu am avut nici un alt incident rutier. Si sper sa nu am.

        Fiecare cu drepturile lui. Dar crucile de pe marginea drumului se inmultesc.
        Pe langa drepturi, fiecare are si obligatii. Si unii si altii.

        Nu este corect sa analizam doar o fata a monedei.
        Si soferii, dar si politistii au partea lor de vina.
        Incepem cu inceputul. Cine examineaza si elibereaza permise auto?
        Si povestea poate continua.

        Este doar o opinie.

        De acum voi posta eventual doar link-uri cu accicdente stupide in care nu este nimeni vinovat. Si cazuri in care Politia a intervenit cu succes pentru prevenirea lor.
        Last edited by Gil26; 24 July 2018, 22:00.

        Comment


        • Frumos punctat.
          Last edited by IancuMIC; 24 July 2018, 22:12. Reason: corectare quote

          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

          Comment


          • @ CostiC. Eu am lovit o singura data un catel (pur si simplu a sarit la roata). Schiopata. Am oprit imediat ce am am putut. Nu l-am mai gasit. Si nici usor nu mi-a fost dupa aceea.
            Depinde de persoana. Dar un accicedent poate lasa rani morale adanci indiferent daca este din culpa sau nu.
            Last edited by Gil26; 24 July 2018, 22:16.

            Comment


            • @Gil26

              Nu stiu cum sunt altii, dar daca acum 10 ani adoram sa conduc, acum in 2018 imi este teama, si pe buna dreptate, fiindca la un drum ( oricat de scurt ar fii), e ca la loto.
              Am doar 36 de ani dar ma ingrozesc de ce vad in trafic.

              Am condus de la Dacia 1300 pana la Audi Q7 (motor de 4,2 litri) insa niciodata nu am sarit calul.

              Concluzia este ca se pot evita accidente cu aplicarea legilor pentru toata lumea indiferent de etnie, religie, functie , clasa sociala, etc. si educatie civica, morala ,etc. De la clasele mici.


              A , era s uit.....si sa nu se mai dea permise la analfabeti, si betivi

              O seara frumoasa

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • Voi plecați de la ideea că legea trebuie aplicată de Poliție, eu plec de la ideea că legea trebuie respectată permanent nu doar în zona în care e Poliție (radar).

                În rest se aplică selecția naturală.

                P.S. Preferăm analfabeți cu permise sau orbi(cu acte în regulă) cu permise
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • @t0rquemada, forta legii consta in sanctiune, ti-o spune orice student la drept.
                  Fara sanctiune, este o lege slaba. O lege nu se aplica, respecta din bun simt. "Educatia" in genere, in statele civilizate s-a realizat prin coercitie, amenzi zdravene coroborate (eventual) cu spirit civic.
                  Da, politia trebuie sa o aplice, sunt sanctiuni stabilite clar in Regulament.
                  Mai avem o problema-statutul politistului, protectia sa (sunt cunoscute cazuri in care si-au pierdut job-urile pentru ca au fost intransigenti in fata unor persoane influente).
                  Contravenientul nici nu trebuie sa stea la discutii cu politistul, negocieri, asa cum se intampla la noi.

                  Da, legea trebuie respectata permanent, nu doar la vederea omului legii.
                  Da, mi-ar placea sa vad frecvent in trafic actiuni in civil, urmariti contravenientii (motociclete eventual...) si sanctionati.
                  Am in minte multe imagini cu pietoni loviti pe trecere, soferii trec absolut neglijenti pe langa ei (nu odata eram cu copil in brate, pe trecere, sunt observat de la distanta mare si ...trebuie sa ma feresc)
                  Si muuulte alte cazuri.

                  Rezum! Forta legii consta in bata! Sanctiune, in diverse cazuri!
                  Din pacate asistam la o rusificare pe toate planurile in Ro, se intampla si pe sosele (daca inainte nu aveam parte de anumite secvente, batai in trafic, obiecte contondente, chiar si arme de foc, acum da, din ce in ce mai multe...)
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • Soferi de Bucuresti.
                    Nici pe trecerea de pietoni nu mai esti in siguranta.

                    Un accident rutier a avut loc, marți seara, pe bulevardul Liviu Rebreanu, intersecția cu Nicolae Grigorescu. Un autoturism a lovit mai multe persoane, între care și o fetiță de cinci ani.


                    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      NU te supara , nu ma intereseaza pe mine ca vrea el sa castige timp punandu-ma pe mine si pe ceilalti la risc crescut de accident doar pentru ca el vrea sa castige timp cu 80/90 km/h in localitate , daca are chef de castigat timp il rog frumusel sa-si inceapa ziua de munca mai "matinal".
                      Nu ma intereseaza pe mine ce transporta el , ca sunt fructe , ca sunt tot soiul de marfuri care trebuie predate repede , sa faca in asa fel incat sa poata conduce cu viteza legala prin localitati si sa ajunga si la timp dar fara sa decoleze .
                      Ce este mai important ? viata unui om ? sau 20t de piersici carate de un retardat cu viteza peste limita legala ? ca vezi domne el trebuie sa-si faca timpul , ca azi noapte a fost in vizita pe la domnisoarele de pe centura si nu s-a putut odihnii suficient noaptea ca tot omul si na trebuie si el sa recupereze cumva timpul pierdut aiurea !
                      poate totusi intelegi de ce e nevoie de autostrazi. exact de aia.si nu se poate sa fie mai matinal pt ca tahograf.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Șoferul are 65 de ani și a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0. El a refuzat să fie transportat la o unitate medicală.
                        Adica nu numai pustanii de 19-20 de ani sunt zmei pe sosele.

                        Comment


                        • Nu a fost vorba despre teribilism acolo; mai degraba o imprudenta.

                          Potrivit Brigazii Rutiere, soferul in varsta de 65 de ani a incercat sa vireze la stanga la intersectia strazii Liviu Rebreanu cu Bd. Nicolae Grigorescu, insa a pierdut controlul directiei de mers si a intrat pe scuarul ce desparte sensurile de circulatie. Soferul a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind negativ.
                          Trei persoane au fost ranite, marti seara, dupa ce un sofer a pierdut controlul volanului in incercarea de a vira la stanga si a intrat pe contrasens, pe strada Liviu Rebreanu din Capitala. O fetita de 5 ani a fost transportata la spital cu fractura la genunchi, iar tatal sau cu fractura de glezna.
                          Last edited by IancuMIC; 25 July 2018, 12:26.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Ca sa ratezi virajul si urci masina aia grea pe movila aia, era nevoie si de ceva viteza.
                            Dimineata la stiri un martor asta spunea, ca bosorogul avea viteza.

                            Comment


                            • Pai si viteza excesiva face parte din categoria "imprudentelor".
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Depinde ce inseamna pentru unii viteza excesiva; daca nu esti atent sau ai belit ochii in alta parte pret de-o clipa, nu-ti trebuie mai mult de 40 la ora sa nu mai poti opri in siguranta, un bolid de doua tone.
                                Ala a vrut sa faca la stanga de pe Rebreanu pe Grigorescu, intersectie semaforizata; o fi fortat semaforul, si a a evitat coliziunea cu masinile de pe bulevard, naiba stie.
                                Cu siguranta o sa aflam si cauzele acestui eveniment.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google