Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @gecmc94
    Foarte corecte precizari; as adauga, ca si in sensul giratoriu, daca nu te misti, o sa astepti mult si bine.

    Altceva doream sa subliniez, cu ocazia acelor imagini; anume faptul ca gestul reflex de a evita masina care ti-a luat fata, prin patrunderea pe cealalta banda de mers, te poate aduce in situatii din cele mai neplacute. Dupa cum se poate vedea, pe banda pe care ala a incalecat-o jumate, mai circula cineva. Cu astfel de reactii, din victima poti deveni foarte usor inculpat.
    Pana la urma, daca il lasa pe ala sa intre, oprind, ii cadeau galoanele?
    Nu discut gestul aluia de a fortat intrarea ( a nu se intelege ca sunt de acord cu asa ceva); ala a gresit, dar un om politicos, tolerant si mai ales care stie ce inseamna conduita preventiva, nu intra pe alta banda cu...japca. In trafic te mulezi uneori la specificul acestuia, nu faci pe politaiul. Si vorbim despre conduita preventiva; in momentul in care mertzul isi exprima intentia de a intra pe strada aia, asta care filmeaza avea 31km/ora si ajunge la 34. Nu spun ca accelerat, dar nici n-a ridicat piciorul de pe acceleratie.
    Cam asta e; uneori, din cauza unor oarecari lipsuri ori prea multe plusuri artificiale, poti muri cu dreptatea in brate.
    ...
    Bravo politistilor. Profesionalism cum poate ne-am dori sa vedem la toti colegii lor.
    http://voceatimisului.ro/sanctiuni-contraventionale-de-aproape-100-000-de-lei-aplicate-de-politisti-weekend/
    Last edited by IancuMIC; 30 December 2017, 19:09.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • respect... totusi au fost prea calmi...

      Comment


      • Calmi dar fermi.
        Mie chiar imi place noua atitudine a politistilor astia mai tineri; se vede ca s-a lucrat mult la psihologie, conduita, dialog, proceduri operationale.
        Mai e de lucrat...
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • 1) Incidentul cu ML...sa tragi de volan dreapta...cand ai doar 30 km/h, trebuie sa fii idiot. In conditiile alea (uscat jos) opresti lejer si la 60 km/h, daca organele masinii sunt in buna stare (sistem franare, amortizoare etc...). Intr-adevar, justitiar fara organ superior (vad multi care ocolesc obstacole prin ocolirea acestora, ajungand pe contrasens, de parca aia sunt obligati sa se se urce pe trotuare sa-l fereasca...)
          2) Ma irita cand vad asemenea faze dintre politisti romani si diversi in trafic. Distanta corporala foarte mica, negociere (poate "dau la pace cu sefu"). Ar trebui ca in State: stai acolo si nu comentezi. Ai miscat, te pun la pamant, cu catuse. Te sanctionez, eventual contestatie in justitie pentru actul politistului.
          Nu degeaba din asemenea faze s-au iscat conflicte urate. E mult de lucrat, la protectia politistului, fermitatea legilor, respect si teama din partea cetatenilor fata de uniforma.
          Cand sunt beizadele care il scuipa efectiv in ochi pe omul legii, ironic spunandu-i ca va veni in dinti cu permisul dimineata, la usa lui...ii cam tremura nadragii...Trist, dar adevarat, sunt multe cazuri de acest gen
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • se pare ca se intampla si in alte tari (tot sunt ei inaintea noastra cu 50 de ani ) nu de alta dar se discuta si pe aici...

            Comment


            • Incredibil. O Solenza face praf un BMW.
              Tânărul de 19 ani, aflat la volanul unei Dacia Solenza, a intrat pur şi simplu cu maşina pe contrasens şi a lovit autoturismul BMW în care se aflau cei doi soţi din judeţul Alba. Nu au fost urme de frânare
              Ancheta efectuată de poliÅ£iÅŸti după accidentul rutier petrecut sâmbătă, la ieÅŸirea din Orăştie, a scos la iveală un detaliu ÅŸocant.  
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Foarte deformat BMWul tinand cont de diferenta de greutate intre cele doua. Solenza ma asteptam sa arate ca un acordeon.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Ca sa vedti ca la un impact frontal la viteza mare nu te scapa nici mama masinilor , chair daca-i BMW/Audi/Mercedes.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • @Silviu mai mare influenta o are dinamica accidentului.
                    P.S. O masina care arata bine dupa un accident asemanator...are garantata moartea pasageriilor...nu doar a soferului. Nu de alta...dar toata energia aia cinetica...trece prin masina...si nu este absorbita. De asta masiniile moderne se deformeaza mai usor.

                    Comment


                    • @bolovan, e accident 90% frontal. Dinamica este simpla: forte de deformare longitudinale pe toate elementele de protectie. Masini vechi moarte sigura. De Solenza nici nu mai vorbim: e caroseria de Nova cu mici modificari facute de Renault dar insuficiente.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Dupa cum spuneam. Am vazut accident intre o masina destul de veche (culmea...dacia 1310) si un VW Golf 3 cred...sau 4...nu mai stiu...si in dacia au fost doi supravietuitaori (soferul a murit)...iar in VW au murit toti.
                        Da, foarte adevarat, masina veche, sanse mai mici sde supravietuire. Chiar daca discutam doar de oboseala metalului...si nu de proectare "moderna"...tot ai sanse mai mari in masina mai noua. Dar si dinamica este extrem de importanta.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Incredibil. O Solenza face praf un BMW.

                          https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/de...e--180991.html
                          Daca BMW e praf (desi vad habitaclul intact), Solenza pare intreaga?

                          Comment


                          • degeaba habitaclul este intact...cand esti mort

                            Comment


                            • Pe aia din BMW nu i-a omorat deformarea masinii, ci decelerarea brusca si G-urile la impact.
                              Probabil ca organele interne sunt praf, hemoragie interna masiva, etc.

                              Viteza cumulata a celor 2 carute cred ca a fost peste 200.

                              Comment


                              • Pe adevarul sunt mai multe poze. Nu e deloc intact habitaclul in BMW. Cel putin pe partea soferului ...
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google