Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Știu cum circulă cocalarii pe A2, că i-am văzut. Anul trecut, vreo câțiva m-au „flash-uit” din greu pentru că am îndrăznit să am curajul de a cuteza să mai devansez pe banda 2 câte-un camion pe care-l ajungeam din urmă pe banda 1. Cu toate că am făcut devansările cu semnalizare dreapta, tocmai ca să le dau de înțeles că n-am de gând să rămân pe banda 2 decât strict pe durata devansării, n-am scăpat de „furia xenoanelor”.
    Dar, ce să vezi, când am ajuns la Fetești, cine stăteau la coada de „ț” kilometri ca să-și plătească peaj-ul? Tocmai cocalarii grăbiți, pe care nu-i duce neuronul stingher nici măcar să trimită un sms sau să intre într-o benzinărie să plătească, să nu fie nevoiți să stea la coadă. Eu, care plătisem trecerile dus-întors cu o zi înainte de plecare la OMV-ul din Petroșani, le-am făcut în sinea mea o duioasă bezea din mersul „amărâtului” meu Logan în timp ce trecem razant prin dreptul lor pe banda cu trecerea liberă. Până la ieșirea de pe A4 de la Agigea, niciunul din ei nu m-a ajuns din urmă.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Am mai intrebat odata!
      Daca teoretic parcurgi 224 km cu 100km/h iti trebuie 2h si 15 minute
      Daca parcurgi 224km cu 130km/h ajungi mai devreme cu 31 de minute (224 km Buc- Ct prin A2)
      Ce reusesti sa faci cu 31 de minute mai mult la mare in vacanta sau weekend?

      Comment




      • Nu stiu daca individul a scapat..Dar protectie ciuciu..casca nu,genunchere nu..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Nu-i folosea la nimic sa aiba casca si alte protectii cand se ciocneste cu un camion. Niste reflexe si frane bune la motor, da, ii foloseau.

          Comment


          • Poate scapa..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • A scapat , a avut noroc ca a intrat in roata camionului.

              Comment


              • si dovleacul?

                Comment


                • Au aparut imagini cu accidentul produs pe A1 intre Deva si Simeria, un participant la trafic a surprins momentul impactului cu o camera montata pe bord.

                  Au apărut primele imagini cu accidentul de sâmbătă, de pe autostrada A1, unde patru persoane și-au pierdut viața. Tragedia s-a petrecut pe sensul Deva - Sebeş. Atunci trei mașini s-au ciocnit violent.

                  Comment


                  • Ala cu Loganul statea lipit de fundul dubei, normal ca a intrat pe dedesubt de cum a saltat duba.

                    Cea mai mare viteza, 276 km/h, a fost inregistrata in dupa-amiaza zilei de 17 iunie, cand politistii Biroului Autostrazi si Misiuni Speciale au depistat un barbat care conducea, pe Autostrada Bucuresti-Ploiesti, cu viteza de 276 km/h
                    Asta s-o fi crezut la Le Mans.
                    Last edited by catalonia; 18 June 2018, 12:09. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Nu-i folosea la nimic sa aiba casca si alte protectii cand se ciocneste cu un camion.
                      Ei, nu... Scapa doar cu piciorul rupt.
                      Motociclistul, de loc din comuna Zăbrani, care a scapat miraculos cu viață, a ajuns la spital cu capul spart și un picior rupt
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Cherubino View Post
                        prometheus
                        Păi asta e problema și la mine, cu durata drumului. Deja l-am lungit foarte mult, pentru că nu vreau sub nicio formă să ajung în București sau pe centura Bucureștiului, și am ales, pentru Petroșani-Eforie Nord, ruta Tg. Jiu- Craiova- Alexandria- Giurgiu- Oltenița- Călărași- A2. Dacă renunț la A2 și merg pe la Hârșova, ar însemna să dureze drumul peste 12 ore. Menționez că eu pe orice sector de drum merg cu viteza maximă admisă pe acel sector (dacă condițiile permit), la care adaug un plus de până la 10 km/h, dar, din cauză că sunt foarte multe localități cu limitare de 50 km/h, viteza medie pentru întregul traseu nu depășește 65 km/h.
                        E liber drumul între Craiova și Alexandria, apoi se mai aglomerează pe la Bragadiru. Dar nu te înțeleg de ce nu meri pe Petroșani - Bumbești-Jiu - Râmnicu - Vilcea - Pitești - București oraș - A2. Dacă ajungi mai spre după amiaza pe A2, într-o zi de marți, o sa fie lejer drumul. Unora chiar va place sa stați mult în trafic.

                        Dacă ați face în fiecare an, câte 10-15000 km prin tara, va mai trece și frica de drumurile patriei.

                        Comment


                        • Doua persoane au fost ranite, miercuri, pe autostrada Bucuresti - Ploiesti, unde un autoturism s-a rasturnat ca urmare a acvaplanarii.

                          Potrivit Centrului Infotrafic al Politiei Romane, accidentul a avut loc pe A3, la kilometrul 34, pe sensul de mers catre Ploiesti, unde o masina s-a rasturnat si a intrat in glisiera mediana.

                          In urma impactului, doua persoane au fost ranite usor.
                          Ca ploua torential e un fleac, romanasii merg tot ca la F1 pe autostrada.
                          Va dati seama ce viteza avea gagiul in cauza daca a reusit acvaplanarea incat s-a rasturnat, nu doar a derapat.
                          Intreb si eu: unde naiba mai e spiritul de supravetuire, lipseste cu desavarsire?
                          Last edited by catalonia; 27 June 2018, 11:06.

                          Comment


                          • @catalonia instinctul de supravietuire vine din 3 locuri: genetic, educatie si inteligenta. Toate trei lipsesc la noi romanii.
                            Mergeam pe autostrada spre budapesta...toata lumea in coloana cu 60km/h (ploua torential)...doar romanasii mergeau cu 120km/h.
                            Mergeam spre constanta zilele trecute, ploua torential...dar romanii tot cu 130km/h (abia vedeai la 10m in fata de cat de tare turna).
                            Romanii sunt caracterizati prin: prostie, fudulie, lipsa de educatie si o exemplara ipocrizie

                            Comment


                            • Nea bolovane ce spui d-ta acolo e destul de gresit. Orice om este condus de un instinct de supraviețuire, nu conteaza prea mult cate clase are (oamenii primitivi aveau dezvoltat foarte bine acest instinct) si care intră în acțiune imediat ce este supus unei amenințări, nu este activat in permnenta, ca altfel ai vedea numai fete ingrozite pe strada.
                              Cred mai degraba ca diferenta o face toleranta la risc; unii sunt mai precauti altii dimpotriva.
                              Asa cred eu.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Totusi, accidentele au legatura (si) cu inteligenta (sau lipsa ei, mai degraba).

                                Plan roșu de intervenție pentru un accident cu 13 victime în Teleorman
                                Purtătorul de cuvânt al ISU Teleorman Gelu Dragomir a declarat că trei autovehicule, printre care un autoturism, au fost implicate în accident.
                                „Este un accdient rutier cu victime multiple, circa, 13 pe centura Alexandriei, la intersecția cu șoseaua Lăceni. S-a pus în aplicare Planul Rosu
                                Potrivit IGSU, nouă dintre victime sunt din microbuz, iar celelalte patru din autoturism, anunţă realitaetadecraiova.net.

                                Potrivit ISU Teleorman, la faţa locului s-au deplasat mai multe echipe SMURD, o autospecială de intervenţii, 7 ambulanţe, o descarcerare.
                                S-a activat Planul Rosu, dupa un grav accident în Teleorman, cu 13 victime, pe soseaua de centura a Alexandriei. Un micorbuz si doua masini s-au ciocnit violent.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google