Sensurile Giratorii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sensurile Giratorii

    cati dintre voi isi pastreaza banda in sensul giratoriu?nu stiu in tara,dar in brasov,in ultimul timp,s-au facut destule sensuri giratorii.problema este ca soferii nu au fost invatati la scoala sa circule in sensurile giratorii,pentru ca atunci cand au facut scoala,acestea nu existau.cine ar trebui sa-i invete decat politia cu vreo amenda,sau vreun sofer de tir care sa se urce pe ei.ceea la ce ma refer este faptul ca in sensul giratoriu trebuie sa circuli cam asa:intrii banda 1,pastrezi banda 1,iesi banda 1....idem banda 2 si 3 daca este cazul.cum nu ar trebui sa mergi...intrii banda 1,pastrezi banda 2 si iesi pe banda 3.nu credeti ca am dreptate???
    Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

  • #2
    Unu la mana : 70 % nu stiu ca ala care schimba banda(vrea sa treaca pe banda din dreapta lui) in giratoriu tre sa dea prioritate de dreapta fata de colegul de trafic aflat pe banda din dreapta lui (tot in sens)
    2 la mana : la intrarea in sens semnal STANGA.la iesire semnal DREAPTA. MEREU.
    3 la mana : se respecta prioritatea de dreapta fata de colegul aflat pe banda din dreapta ta...(langa tine..tot in sens)
    4 la mana : daca cineva incepe sa urle si sa iti arate semne obscene..nu inseamna ca tre sa te uiti ca bou la el...inseamna ca ai gresit..sau ca el e bou si nu stie regulile mentionate mai sus.
    5 la mana : in giratoriu ochii cat cepele mereu...ele sunt foarte utile..dar multi prosti intra in ele.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      ce faci, ne inveti sa conducem ?...
      sigpic

      Comment


      • #4
        eu dau un sfat...(da..cam astea sunt regulile...din pacate multi nu le stiu inca...)
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #5
          Nu vreau sa ii jignesc pe loganistii din Alba dar duceti-va peacolo sa vedeti ce soferi "buni" sunt , eu mai intalnesc multi care vin prin Cluj, asa conduc parca sunt pe camp.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Aia din alba sunt dezastru dar nu loganisti (am specificat)!

            Comment


            • #7
              Originally posted by theo_bv2002 View Post
              intrii banda 1,pastrezi banda 1,iesi banda 1.....nu credeti ca am dreptate???
              Trebe sa vii sa faci niste cursuri la Bucuresti. Aici se aplica metoda: intri de pe banda 1 direct pe banda 2, tai apoi pe banda3, ca sa revii la iesirea din intersetie pe banda1...
              Sau intri de pe bada 3 direct in viraj dreapta la 90 de grade fara sa semnalizezi...sau alte variante...

              Comment


              • #8
                Am vazut o data o faza in Zalau, intr-un giratoriu cativa o intrat in el prin partea stanga si o iesit prin dreapta , am ras de m-am prapadit dar nu era de ras ci era de plans.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  pai si ce faci daca din greseala te incadrezi pa banda gresita...e un lucru asa grav sa schimbi banda in sens atata timp cat nu pui pe nimeni in pericol?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by theo_bv2002 View Post
                    intrii banda 1,pastrezi banda 1,iesi banda 1....idem banda 2 si 3 daca este cazul.cum nu ar trebui sa mergi...intrii banda 1,pastrezi banda 2 si iesi pe banda 3.nu credeti ca am dreptate???
                    pai explica si mie cum poti trece pe banda 3 fara sa le tai pe celelalte doua. Ca mie nu prea-mi da... normal ca nu iti pastrezi banda si te muti de pe una pe alta in functie de unde vrei sa ajungi... acum depinde si de modul in care o faci... te asiguri, semnalizezi, ai grija sa nu incurci alti participanti, dar in nici un caz daca intri pe banda 1 nu inseamna ca trebuie sa mergi numai pe banda 1 si eventual sa iesi tot pe banda 1. Cate giratorii au linia continua? ;)
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      ideal este cum zice theo..corect este si cum spui tu..cu mentiunea ca...daca este cineva in dreapta ta mai faci o tura in giratoriu...in loc sa ai tai lu ala fata....
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #12
                        eu as vrea sa stiu cum se poate intra pe banda 3 direct, sa mergi pe banda 3 in sens si sa iesi de pe aceeasi banda... el a pus problema gresit.
                        Eu ma incadrez pe banda in functie de ce iesire de pe sens abordez. Astfel:
                        Daca parasesc sensul la prima iesire ma incadrez pe prima banda
                        Daca parasesc sensul la a 2-a iesire sau oricare alta iesire in afara de ultimele doua ma incadrez pe banda de mijloc.
                        Daca parasesc sensul la ultima iesire ma incadrez pe banda 3.
                        Acum depinde cat de mare este sensul giratoriu... dar in principiu cam astea sunt regulile pe care le aplic.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          e corect ce zici tu...el se refera ca daca intra de pe 3 iese tot pe trei...normal ca vei taia si celalalte 2-a benzi la iesire....dar...fara sa ''deranjezi''(considerand banda 3 ca fiind banda de langa centrul sensului)
                          In mod normal ar trebui ca mereu sa intri de pe banda din marginea sensului...daca ai posibilitatea...ca sa iesi fara sa dai prioritate la nimeni, dar nu se poate mereu proceda asa...
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #14
                            eu zic sa nu mai faceti pe vitejii atata.v-as face un desen daca chiar nu intelegeti,dar sunt sigur ca ati inteles,dar va place sa faceti pe desteptii.in cazul asta,circulati cum va taie capul.eu mi-as lua un tanc,si i-as pune la punct pe toti astia care le e lene sa traga de volan
                            Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                            Comment


                            • #15
                              ...normal ca s-a inteles cum e normal ,numai ca lumea s-a incurcat in situatii ipotetice si nu numai...si mie imi place sa intru pe banda 1 si sa ies pe 3...cand e giratoria libera,ca altfel se lasa cel putin cu cateva claxoane si vorbe de bine

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google