Ulei Vegetal Uzat In Loc De Motorina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Uleiul ala are si el niste proprietati care se atinga anumitr tenperaturi. Asadar ar trebuie pusa si un incalzitor de ulei altfel nu stiu cat de bine se manifesta la rece. Ganditi-va ca primul motor diesel functiona pe ulei, nicidecum motorina. De mers merge, dar in timp vor aparea probleme, mai ales la injectoare, turbine, etc.
    sigpic

    Comment


    • #62
      pai, asta era ideea. ca nu merge la rece si nu la motoarele relativ moderne, cu injectie. probabil merge la aro, "buceaga" si tv.

      Comment


      • #63
        Motoare Diesel clasice (aspirate).

        Comment


        • #64
          Am citit pe forumul mercedes. Puneau unii in cobre ulei uzat filtrat cu filtru de 5 microni parca. Il subtiau cu diluant. O data la 6 luni trebuiau sa il desfasca sa il curete. Era ca arterele unui om cu colesterol. Asa spuneau cei cu cobre.

          Comment


          • #65
            Originally posted by B997NDL View Post
            pai, asta era ideea. ca nu merge la rece si nu la motoarele relativ moderne, cu injectie. probabil merge la aro, "buceaga" si tv.
            Esti relativ afon de subiect, orice diesel este "cu injectie", chiar si alea de la 1901.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #66
              Da. Este principiul de functionare al motorului diesel. Problema este data de vascozitatea mare a uleiului. Deci nu trebuie folosit deloc neincalzit. O metoda ar fi sa folosesti un incalzitor ca altfel infunda injectoarele. O alta probl e data de faptul ca in urma arderii lasa depuneri pe interne. Daca ar fi sa folosesc ulei, as folosi combinat cu motorina ca sa aiba arderea buna. Asa cum e si biodiesel, doar ca in concentratie mai mare, de 50% nu stiu
              sigpic

              Comment


              • #67
                Mai...da' voi vedeti numa' probleme.
                Ganditi-va ce unjere fabuloasa are toata injectia, ce miros delicat ai la teava, te duci la supermarket cu carucioru' plin de bidoane de ulei si te intreaba ce faci cu atata???

                Simplu, plinul!

                Ramane un subiect destul de delicat, care nu a fost testat suficient de mult incat sa fie considerat fiabil. Excludem din start sistemele cu injectie tip common rail!
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #68
                  Uleiul asta e bun de testat la emisiuni gen Top Gear.
                  Cand s-o termina zeama de dinozaur de pe planeta, abia atunci se poate lua in considerare ca alternativa oloiul vegetal pentru umplerea rezervorului, doar ca atunci nu va fi suficient pentru toti doritorii.
                  Cine vrea sa desfaca motorul ala lunar, n-are decat sa puna ulei.

                  Comment


                  • #69
                    La ce amploare a luat si o lua uleiul asta vegetal pus rezervoare, cred ca ma duc la tara, cumpar cateva hectare de teren si plantez floarea soarelui.
                    Cat de curand, o sa vezi pe campii numai culturi de floare, ca de, se cauta si se vinde uleiul de tigaie in dr@cii aia mari.
                    Sau ii vine vreunei benzinarii ideea de a face un rezervor special de ulei

                    Apropo,,acum vreo ora eram pe Iuliu Maniu,,se baga unul cu un Golf vechi pe motorina in fata mea,,si dai si dai cu fum in nasul meu. La un moment dat am sesizat ca nu este miros specific de fum/motorina arsa,, ci mirosea ceva a gateala,,deci,,,o sa mirosim din ce in ce mai des pe bulevarde a mancare

                    Comment


                    • #70
                      Mi-i ca o sa se scumpeasca in draci Golf 2, Mertz 190D si alte talangi din astea antice.
                      O sa cumperi X5-ul diesel pe 2000 de euro, ca nu mere cu ulei de tigaie.

                      Comment


                      • #71
                        am mai simtit trotinete de astea in trafic...miroase a shaormerie la curu lor de ajungi acasa si bati femeia de foame ce iti e...

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                          A pus un film pe youtube. Concluzia: renunta complet la ulei vegetal.
                          nu serios?! dezinformezi!


                          Originally posted by Ampt View Post
                          Era de aşteptat, mersi de info!
                          nu ai primit informatii corecte http://www.tutorialelogan.ro/2014/04...na-da-sau.html

                          later edit:
                          bun, vad ca a deviat de tot de la subiect, doar conversatii inutile, nimic constructiv
                          Last edited by crististreulea; 9 May 2014, 23:25. Reason: Automerged Doublepost
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google