NU Gunoaielor In Natura

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Taranesc sau nu eu atunci cand vad un nesimtit/a la intersectie ca arunca ceva pe geam (hop lasa geamul jos / arunca si apoi ridica geamul la loc ) claxonez si informez ca i-au cazut niste hartii pe jos / ALOOOO v-au cazut hartiile
    1.6 MPi Icy White

    Comment


    • #32
      Daca e vorba de gunoaie , 80% gandul ma poarta la nesimtirea unor oameni (daca'i putem numi asa), si 20% la sistemul de colectare al gonoaielor , care inca lasa mult de dorit prin tara noastra. Legat de nesimtirea oamenilor , lipsa de educatie , avem mult de lucrat pana ajungem si noi cat de cat la nivelul altor natiuni europene . Desi sunt legi , si implicit amenzi , degeaba , gunoaiele sunt peste tot . Atat la mare cat si la munte , gasesti cate un rau sau lac plin de pet-uri , si alte resturi menajere. Personal cred ca nesimtirea oamenilor se poate controla , aplicand acele amenzi (care sa usture bine) , sau cu munca in folosul comunitatii . Dar pentru asta ne trebuie personal care sa prinda derbedeul si sa-i aplice pedeapsa . Cred ca dupa 8 ore de munca intr-un rau plin de pet-uri , ca sa faca curatenie dupa alti derbedei ca el, o persoana care mai are cat de cat creier in cap, va fi mai cumpatat data viitoare cand va arunca pachetul de tigari gol pe geamul masini, sau cutia de bere goala in padure .
      Putine persoane am vazut sa faca scandal atunci cand vede pe cineva aruncand gunoiul oriunde altundeva decat in pubela . Poate din rusine, sau poate frica il impiedica.
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #33
        Buna initiativa ta...si Dacia a facut ceva asemanator la inceputul verii (Dacia ECO)...am fost uimit sa vad cum intr-un colt de padure erau aruncate tone de gunoaie....
        La actiune au participat cateva sute de persoane...de la Director la muncitor.

        Comment


        • #34
          tara asta este plina de gunoaie, cred ca avem cea mai mare cultura de PET-uri si pungi din Europa.
          Spunea cineva mai sus ca trebuie personal, raspunsul meu este da TREBUIE personal.
          Din punctul meu de vedere ar trebui create locuri special amenajete unde sa mergi la iarba verde, la gratar iar in rest ar trebuie interzis accesul sau desfasurarea de astfel de evenimente. Altfel nu putem face nimic, ptr ca ar insemna sa stai dupa el pana termina de facut grataru si pleaca acasa.
          Last edited by birky; 27 August 2009, 11:58.
          ONLY GOD CAN JUDGE ME
          http://www.loganclub.ro/forum/my_car...ic-t11272.html

          Comment


          • #35
            ...si ce suparati am fost pe Brucan,multa vreme....
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #36
              am fost asta primavara la munte, prin bucegi, cu un grup de prieteni. si unul zice: daca la munte te ratacesti si nu mai gasesti semnele care indica potecile, mai degraba cauti un ambalaj de chips-uri sau un pet, ca atunci sigur gasesti drumul ...trist, dar adevarat...
              cum ziceau niste clasici in viata(parazitii): traim in generatia McDonald's

              Comment


              • #37
                Sant uni care nu au respect nici de propia lor persoana daramite de altcineva .Daca fac mizerie si lasa totul unde ii vine asa este si la servici si acasa deci peste tot.Porcul degeaba il pui in palat de aur ca tot in mocila doarme.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Apropo de gunoaie, daca tot avem acest topic aici ar trebui sa fim mai atenti si la covorul de seminte care ramane in urma noastra la intalniri sau la sticlele goale de Cola care la fel le lasam pe unde ne mai intalnim seara! Eu pe cat am putut am aruncat macar sticlele goale la gunoi sau am luat in masina si am aruncat acasa cand am avut ocazia.
                  Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                  Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                  Comment


                  • #39
                    noi din lc bv...nu mai mancam seminte si nu mai murdarim.
                    Azi m-am plimbat spre 7 scari(o zona muntoasa, impadurita superba)...cine a fost prin bv stie...doze de bere,bidoane ,etc...o groaza de gunoaie...pacat ca unii nu stiu sa stranga in urma lor si sa aibe grija de natura, ei prefera sa isi bata joc de ea.
                    Acum am ajuns acasa un idiot si-a lasat gunoiul langa usa mea de intrare...ia fost lene sa coboare pana la pubela.
                    Si mai avem pretentii de la parlamentari si presedinti.....suntem o tara pline de GUNOAIE !
                    umane din pacate.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #40
                      Si asta tot la gunoaie se refera!
                      In proiect o masura foarte buna a U.E.

                      a mai fost si cea cu interzicerea cianurilor Rosia Montana si Romania sunt salvate

                      daca ar vota ceva si impotriva gunoaielor din politica....

                      Comment


                      • #41
                        într-adevăr,țara ar fi alta dacă nu s-ar mai arunca gunoaie..desigur,am văzut gunoaie multe și pe la unguri,bulgari,sârbi,am văzut străini cum aruncau gunoaie pe jos..așa că nu e ceva specific românilor..dar totuși,e chiar atât de greu ca atunci când mergem la grătar,să strângem gunoaiele într-o plasă și să o aruncăm la prima ghenă?
                        nu mă aștept ca animalele de maneliști să înțeleagă..dar cred că ar trebui să le dăm o lecție..celor care aruncă gunoaie unde nu trebuie..o mamă de bătaie...sau să fie amendați.

                        Comment


                        • #42
                          Apropo de mame: era una cu copilul de mana, ii desface acestuia o inghetata iar ambalajul il arunca pe jos, fix in fata ochilor copilului.

                          Educatie live, ce poti sa'ti doresti mai mult?
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • #43
                            probabil vreo țărancă parvenită din cine știe ce sat,acum ajunsă mare doamnă de oraș...problema țării sunt oamenii,că țara în sine e superbă.

                            noi trebuie să facem ceva..acum câțiva ani am asistat cum un țăran era să fie ucis în bătaie de un tip mai solid,pentru că respectivul țăran își forța calul să treacă un râu,deși calul era epuizat...după ce țăranul plecase,supărat,amenințând că imediat ce ajunge acasă,îl va omorî...nu pot spune că a procedat bine tipul acela solid,că bietul țăran era cam prăpădit,fără apărare..dar cam asta merită și cei ce aruncă gunoaie pe jos.
                            Last edited by 1.6Multipoint; 8 August 2011, 19:10. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Dar daca in locul tipului solid ar fi fost unul de aceiasi statura si aceiasi greutate cu a taranului? Ar fi procedat corect?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #45
                                Un alt dezastru echologic este Drumul Babelor , care face legatura intre :Cabana Cuibul Dorului de platoul Munţilor Bucegi , unde o sa fie plin de ghertoi de we care or sa manance si sa bea pana crapa si dupaia in urma lor mormane de gunoaie .

                                Problema mare la noi este si cu sistemul care este cum este , dara am fii avut o lege aspra si PUSA IN APLICARE ca in " jermania ' nu ar mai fii fost debandada asta . Acolo ai facut mizerie , galeagie etc. te-a ars la buzunar si gata .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google