Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    man, ia explica-ne tu ce face conjunctia aia copulativa...
    si zi-ne si varianta corecta de la "limba noastra-i o comoara/in adancuri infundata" sau "limba noastra-i o comoara/foarte-adanc in funduri data"...
    apoi analizeaza textul "taie-un om in curte. lemne..."
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #62
      conjunctia copulativa leagă părţi de propoziţie sau propoziţii de acelaşi fel.
      cu privire la restul comentariilor, daca nu ai ceva util de spus, mai bine taci.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • #63
        Din regulamentul forum-ului:

        "2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:
        .................................................. ........
        - spatiu se lasa dupa si nu înainte de semnele de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;
        .................................................. ........"

        Si nu e numai in regulamentul forum-ului specificata treaba asta, este o regula generala de scris.
        Asadar, vin cu exemple:

        a)"s-a stricat motorul,nu stiu ce sa-i mai fac!Am nevoie de ajutor!Sa ma apuc sa umblu la el,sau sa ma duc in service?"

        b) "s-a stricat motorul, nu stiu ce sa-i mai fac! Am nevoie de ajutor! Sa ma apuc sa umblu la el, sau sa ma duc in service?"

        Care dintre variantele de mai sus e mai usor de citit? Eu zic ca varianta a doua.
        Last edited by vitriol; 28 May 2010, 01:21.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #64
          pentru ca mi-a placut foarte tare ideea threadului , vreau sa-l fac iarasi de actualitate .
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #65
            ai votul meu Cristi )
            sigpic

            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

            Comment


            • #66
              ma bag si eu, deoarece am cativa ani de cand am incheiat socotelile cu scoala, si cum nimeni nu este perfect, si eu am mai uitat unele lucruri
              sigpic

              Comment


              • #67
                Mi se pare foarte buna ideea acestui thread...pentru ca toti gresim uneori in exprimare
                Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                Comment


                • #68
                  Da, toti gresim uneori poate din graba, dar multi gresesc pentru ca atat au invatat la scoala, iar eu sunt de parere ca vina este a profesorilor si a parintilor.
                  Oricum mie mi se pare util acest thread in special pentru cei care au curajul sa admita ca nu cunosc gramatica limbii romane.

                  Comment


                  • #69
                    da, e bine pentru cei ce gresesc..

                    un exemplu e :
                    Originally posted by crististreulea View Post
                    pe langa ca nu sti sa scrii, nu sti nici sa citesti...
                    ) se scrie : nu stii sa scrii , nu stii sa citesti ... ( spun asta pentru ca tot nu s-a clarificat

                    si un alt exemplu de pe mess:

                    x: ia si mie 2 tigari
                    eu: i-a*
                    x:scuze, ma-m grabit
                    eu:m-am* )

                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • #70
                      ai greşit, era corect „ia şi mie 2 tigari”.
                      Ia este forma de imperativ a verbului „a lua”
                      I-a se foloseşte pt verbe tranzitive la perfect compus: (el) i-a stricat încuietoarea (maşinii).

                      Pe mine mă seacă trei greşeli foarte des întâlnite în limba noastră:
                      1. Poziţionarea greşită a lui „mai”. Exemplu: A vrut să mai se dea odată [în leagăn] (corect: A vrut să se mai dea odată) Să nu mai se întâmple (coorect: Să nu se mai întâmple). Din câte îmi dau seama apare frecvent când vorbitorul nu realizează că urmează un verb reflexiv („să se”) şi pune cuvântul „mai” ca şi cum ar urma verbul (exemplu „a vrut să mai stea”)
                      2. Folosirea lui „decât” în afara negaţiilor sau a comparaţiilor. Exemplul cel mai des întâlnit: Mai sunt decât două prăjituri. (corect: Nu mai sunt decât două prăjituri sau Mai sunt doar două prăjituri)
                      3. scrierea cu „â” la începutul sau sfârşitul cuvintelor, ori în interiorul cuvintelor compuse („bineînţeles”)

                      Comment


                      • #71
                        Corect este: "Ia si mie doua tigari." Nu poti sa spui, "ia si mie doi (2) tigari".
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #72
                          Bine, mai corect este : ia si mie doua tigarete.
                          )
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #73
                            a, scuzati, am scris in graba

                            nu mai am arhiva de la mess , dar era ceva in care a gresit, acolo am dat un exemplu cu tigarile )
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • #74
                              "odata" sau "o data"?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #75
                                depinde de context ... sunt ambele corecte .
                                O data exacta ...
                                Odata am fost la plimbare .( cu sensul de candva)
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google