Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai, are o baterie 21 kw, dar cate baterii sunt ? si ce putere de incarcare are redresorul ala, sau cum s-o numi, ca nu cred ca o baga direct in priza.
    depinde de "incarcator". si un telefon se incarca intr-o ora si ceva...

    cred ca daca fac masinile mai frumoase (dacia) nu le mai vand. si asta e o uratenie.
    Last edited by B997NDL; 8 December 2014, 21:00.

    Comment


    • crezi ca ti o vinde asa cu stick ere pe ea ?
      juke iti place ? si nu trebe sa ti placa tie , pe mircea solcanu sau cum ii zice l ai intrebat daca i place ?
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • nu in sensul ca ar fi feminina, dar e fada. parca e voit facuta
        sa nu se evidentieze. o vezi, si in secunda doi ai uitata ca ai vazut-o.

        Comment


        • de asta exita ciuningu
          daca vezi 7 eleroane pe ea , sigla bmw , semnu nike si adibas , momo si recaro , capace vopsite fistichiu , etc nu o mai uiti usor. poate ai si cosmaruri noaptea cu ea...
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Probabil s-a referit că bateriile au însumate 21 kwh, un kwh la reţea costă cam 61 bani. Deci să bagi în baterii 21 kwh te costă aprox. 21x 61 bani, mai adaugi ceva pierderi, şi iese destul de rezonabil. Deci încărcătorul trage cam 3000w din reţea, destul de rezonabil, însă trebuie să fii atent la ce siguranţe are casa şi la ce prize şi prelungitoare foloseşti, că e un consum destul de mare.
            Pt calcule mai exacte nu ştim la ce tensiune lucrează acumulatorii, oricum e clar că are pachete de acumulatori în serie-paralel, sunt multe celule de 3,7 v. Văd că în compartimentul motor are un desen cu fulger de atenţionare pt pericol de elctrocutare, deci or fi la vreo 100 v sau mai mult.
            Oricum datele sunt destul de plauzibile. Pe mine m-ar interesa ce se întâmplă cu bateriile în caz de accident pt că sunt foarte sensibile la impact şi pot lua foc imediat, chiar explodează. Am observat că maşinile electrice Tesla sunt foarte foarte rezistente in partea din spate, unde au acumulatorii, şi nu cred că e o coincidenţă. Ar mai fi interesant de văzut cum se descurcă acumulatorii iarna, sigur le scade un pic capacitatea, dacă nu mai mult, nu prea le place frigul.
            Last edited by ionescu liviu; 8 December 2014, 23:09.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • Salubritatea si deszapezirea ii costa pe sibieni 21 de lei/an, iar pe bucuresteni 200-300!
              Probabil ca Bucurestiul e un oras mult mai curat decat Sibiul.

              Primaria Municipiului Sibiu a semnat marti, 9 decembrie, contractul pentru asigurarea serviciilor de salubrizare a domeniului public si a celor de deszapezire pentru urmatorii trei ani. Licitatia a fost castigata de asocierea SC Schuster SRL & Co Ecologic si SC Getesib SA, iar valoarea contractului este de 13.856.205 lei, la care se adauga TVA si o suma de 120.000 lei reprezentand taxa de mediu.

              Comment


              • nu e rau... stiti treaba cu spatiul dintre 4 si tuning.... in ambele locuri. mi-a placut comentariul soferului.
                http://www.4 tuning.ro/teste-auto/dacia-duster-vs-vehicul-militar-masina-romaneasca-laudata-de-norvegieni-24635.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_194473

                Comment


                • Eu am ramas extaziat de cat de frumos suna limba in care e comentariul.

                  Daca Dacia ar elimina cateva defecte, Dusterul e o varianta bunisoara de 4x4. Am la munca un lot nou din astea facelift. N-arata rau pe negru si cu barele alea pe cupola, inscriptionate. Astept zapada mare sa vad daca pot invata norvegiana.
                  Last edited by mr.K; 9 December 2014, 21:11.

                  Comment


                  • Mare smen, sa urci la munte pe drum pietruit si fara pic de gheata ...
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Mare smecherie e sa scapi cu viata dintr-o Dacia, in caz de accident serios. Sincer, masinile astea par de plastilina, au o deformare controlata ca alte masini, doar ca Dacia se deformeaza total.

                      http://www.auto-news.deDie EuroNCAP-Experten haben fünf neue Crashtests durchgeführt. Geprüft wurden der BMW X1, der Dacia Duster, der Mitsubishi ASX, das El...


                      La 1' 35'' iti da fiori la impactul frontal, kaput cu picioarele soferului. La 2' 17'', impact lateral. Daca nu-l omoara stalpul pe sofer, il rupe centura, adio organe interne.
                      Last edited by mr.K; 9 December 2014, 21:31.

                      Comment


                      • Norocul e ca la accident il ajuta inaltimea si loveste de sus, altfel cand il saluta vreun tir s-a terminat.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Card de sanatate aveti? Sa vedem ce povesteste un cetatean.
                          Nu stiu cum e in alte parti, dar la oficiul bucurestean de care apartin (in Militari, Piata Veteranilor), un ghiseu a fost rezervat predarii acestor carduri, in conditiile jumatate din ghisee erau oricum neocupate cu functionari. Si se sta la coada cu orele, ca sa primesti un plastic pe care il duci la medicul de familie doar sa-l vada, ca la cabinete nu sunt cititoare/inscriptoare… Doctorita i-a zis sotiei sa-l pastreze drept suvenir de la guvernul actual, ca la anu’ sigur se schimba sistemul…


                          Eu l-am pus la loc sigur, nu se stie cand imi mai dau astia inca unul altfel colorat.

                          Comment


                          • A dat soarele-n Bucale, profitați!

                            Comment


                            • Cica dat si DNA-ul. In toata tara: CNADNR, CFR, Mediafax...
                              DNA apare/Soarele rasare.

                              Comment


                              • @Kojak
                                sa ne bronzam ? am inteles ca tu esti rezolvat cu asta.
                                Last edited by B997NDL; 12 December 2014, 12:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google